Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
در صورت تصویب تحریم‌های جدید در کنگره

«اوباما وضع تحریم جدید علیه ایران را وتو خواهد کرد»

2013 December 20

خبر / رادیو کوچه

«جی‌کارنی» سخنگوی کاخ سفید  گفته است در صورت وضع تحریم‌های جدید علیه ایران از سوی مجلس سنا، «باراک اوباما» رییس جمهور آمریکا از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز پنج‌شنبه نوزدهم دسامبر به خبرنگاران گفت که دولت بارها به کنگره گفته است که مقطع کنونی وقت مناسبی برای تحریم‌های جدید نیست.

سخنگوی کاخ سفید گفت تصویب تحریم‌های جدید در کنگره در هر قالبی که باشد، به دیپلماسی آمریکا ضربه می‌زند و این خطر وجود دارد که فرصت به دست آمده برای نیل به یک راه‌حل دیپلماتیک از بین برود.

این هشدار کاخ سفید در حالی است که ساعاتی قبل در همین روز ۲۶ سناتور آمریکایی، علی‌رغم درخواست‌های مکرر مقام‌های دولتی، اعلام کردند، طرح تازه‌ای را برای افزایش  تحریم‌های ایران آماده کرده‌اند.

obama

روزنامه «واشنگتن پست» نیز از قول یک مقام ارشد کاخ سفید نوشته است که تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران احتمال وقوع جنگ را تقویت می‌کند. دولت باراک اوباما در هفته‌های اخیر به دفعات از کنگره خواسته است که از تحریم‌های جدید علیه ایران خودداری کند.

در توافق ژنو قید شده که هیچ‌یک از طرف‌ها در طول شش ماه تحریم‌های تازه‌ای مربوط به برنامه هسته‌ای ایران وضع نمی‌کنند.

روز پنج‌شنبه، ۲۶ سناتور آمریکایی طرحی را برای افزایش تحریم‌های ایران پیشنهاد دادند.

مبتکران این طرح سناتور دموکرات «رابرت منندز» رییس کمیته روابط خارجی سنا، سناتور دموکرات «چاک شومر»، و سناتور جمهوری‌خواه «مارک کیرک» هستند.

این طرح در حالی پیشنهاد شده که کمیته بانکی آمریکا از به رای گذاشتن طرح دیگری که برای تحریم‌های ایران در نظر گرفته شده بود، خودداری کرد.

سناتور «منندز» که به شدت از گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران انتقاد کرده و خواستار برچیده شدن برنامه اتمی ایران است در بیانیه‌ای با اعلام تنظیم این طرح گفت: «تحریم‌های کنونی، ایران را به میز مذاکره کشاند و یک تهدید جدی در مورد تحریم‌های آینده، ایران را ملزم به همکاری و عمل توام با حسن نیت خواهد کرد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,