Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
کشته شدن سه صلح‌بان هندی

«حمله افراد مسلح به یک پایگاه سازمان ملل در سودان جنوبی»

2013 December 20

خبر / رادیو کوچه

افراد مسلح به یک پایگاه وابسته به سازمان ملل متحد در استان «جونگلی» در سودان جنوبی که شماری از افراد غیرنظامی به آن پناه برده‌اند، حمله کرده و احتمال کشته شدن تعدادی از افراد وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، «فرحان حق» سخن‌گوی سازمان‌ملل متحد در این باره گفته است: شماری از جوانان قبیله «نویر» روز پنج‌شنبه نوزدهم دسامبر وارد منطقه «اکوبو» که شهروندان غیرنظامی در آن‌جا به یک پایگاه سازمان ملل پناه آورده بودند شده و سازمان ملل نگران کشته شدن افراد می‌باشد.

این در حالی است که دامنه درگیری‌ها بین گروه‌هایی از ارتش حامی «سیلواکی‌یر» رییس جمهوری سودان جنوبی وابسته به قبیله «دینکا» و «ریک ماکار» معاون سابق وی که از قبیله «نویر» است، گسترش یافته.

«فرحان حق» هم‌چنین گفته است: علاوه بر صدها دانشجویی که هم اکنون در دانشگاه «جوبا» پایتخت این کشور حضور داشته و از سازمان ملل درخواست کمک کرده‌اند، حدود دو هزار و ۵٠٠ غیرنظامی نیز در منطقه‌ای از «جوبا» تجمع کرده و از نمایندگی سازمان ملل در سودان جنوبی درخواست کمک کرده‌اند.

1

در همین رابطه «آسوک موکرجی»، نماینده هند در سازمان ملل متحد روز جمعه بیستم دسامبر گفته است، سه مامور هندی نیروهای حافظ صلح این سازمان در سودان جنوبی به دست مردان مسلح کشته شده‌اند.

به گفته نماینده هند در سازمان ملل متحد، در زمان یورش مردان مسلح، ۴٣ نیروی هندی صلح‌بان در مقر سازمان ملل متحد حاضر بوده‌اند.

این درگیری طی یورش گروهی از شورشیان قبیله «نوئر» که دومین قوم بزرگ این کشور است، با هدف حمله به غیرنظامیان قبیله «دینکا» که پرجمعیت ترین قبیله سودان جنوبی است به مقر صلح بانان سازمان ملل متحد در ایالت «جونگلی» رخ داده است.

از زمانی که «سلوا کی‌یر»، رییس جمهوری سودان جنوبی، «ریک ماکار»، معاون سابق خود را به راه اندازی کودتا متهم کرد، سودان جنوبی در بحران است.

این ناآرامی‌ها که از یک‌شنبه گذشته از جوبا، پایتخت سودان جنوبی آغاز شد و به مناطق دیگر گسترش یافت. تا کنون بیش از ۵۰۰ کشته به جا گذاشته است.

دولت اوگاندا می‌گوید سازمان ملل متحد از رییس جمهوری این کشور خواسته است برای میانجی‌گری میان دو طرف وارد عمل شود.

آمریکا و بریتانیا هر دو برنامه‌هایی را برای خروج اضطراری شهروندان خود از سودان جنوبی آماده کرده‌اند و قرار است با حمل و نقل هوایی این کار را تسریع کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,