Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
رییس جمهوری ایالات متحده

«وضع تحریم‌های تازه علیه ایران ضرورتی ندارد»

2013 December 21

خبر / رادیو کوچه

«باراک اوباما»، رییس جمهوری ایالات متحده، در آخرین کنفرانس خبری خود در سال ۲۰۱۳ با بیان این‌که وضع تحریم‌های تازه علیه ایران ضرورتی ندارد و با تاکید بر این‌که وی طرفدار راه‌حل دیپلماتیک است، درعین حال گفت که «همه گزینه‌ها روی میز است»

«باراک اوباما» که شام‌گاه جمعه بیست و نهم آذر ماه در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت: «هنوز، هیچ نیازی به وضع تحریم‌های تازه نیست.» وی همچنین با تاکید بر این‌که طرفدار راه‌حل دیپلماتیک است، درعین حال گفت که «همه گزینه‌ها روی میز است».

این تعبیر که «همه گزینه‌های روی میز است» بارها با واکنش منفی مقام‌های ایرانی و از جمله رهبر جمهوری اسلامی روبرو شده است.

رییس جمهوری ایالات متحده گفت: «امتحان کردن این راه بسیار حائز اهمیت است٬ نه به دلیل این‌که راه تضمین شده‌ای است، بلکه به خاطر این‌که گزینه دیگر، ما را به نوعی درگیری برای حل این مسئله می‌کشاند؛ آن هم با همه نوع پیامدهای ناخواسته‌اش.»

این اظهارات آقای «اوباما» در حالی است که یک روز پیش از این با وجود درخواست‌های مکرر مقام‌های دولتی، ۲۶ سناتور آمریکایی اعلام کردند که طرحی تازه برای افزایش تحریم‌های ایران در دست دارند.

obama

پس از این اقدام سناتورها، «جی کارنی»، سخن‌گوی کاخ سفید، گفت در صورتی که چنین قانونی در کنگره به تصویب برسد، «باراک اوباما» آن را وتو خواهد کرد.

روز جمعه و قبل از اظهارات «باراک اوباما»، ۱۰ سناتور ارشد نیز اعلام کردند، وضع تحریم‌های جدید در حال حاضر را مناسب ارزیابی نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»،  «باراک اوباما»، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه گفت، «اگر آمریکا در رسیدن به  یک توافق نهایی جدی است٬ باید طوری عمل کند که موجب سوءظن از سوی ایران نشود.»

روز پنجشنبه، سخن‌گوی کاخ سفید تصریح کرد وضع قانون تازه‌ای در کنگره، در هرقالبی که باشد، ممکن است فرصت بوجود آمده برای رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک را از بین ببرد.

در همین حال در ژنو،  هیات‌های کارشناسی ایران و ۱+۵ اعلام کردند که مذاکرات به روز سوم کشیده خواهد شد.

پنجشنبه هفته گذشته پس از اینکه دولت آمریکا شماری از شرکت‌ها و  افراد را به  فهرست‌ تحریم‌ها افزود، هیات ایرانی میز مذاکرات را پس از چهار روز ترک کرد. گفته شد این تحریم‌ها مطابق با قوانین و مقرارات  قبلی برای راضی نگه داشتن کنگره اعمال شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,