Saturday, 18 July 2015
16 January 2021
حکم دادگاه فدرال ایالات متحده

«هشت سال زندان به جرم کمک به پرتاب اولین ماهواره ایرانی»

2013 December 21

خبر / رادیو کوچه

«نادر مدانلو» شهروند آمریکایی، روز جمعه بیستم دسامبر ، حکم هشت سال زندان خود را به جرم کمک به جریانی که به نخستین پرتاب یک ماهواره ایرانی انجامیده است از دادگاه فدرال ایالات متحده دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» وکیل آقای «مدانلو» درخواست کم‌تر از ۲۷ ماه زندان را برای حکم نهایی کرده بود، اما دادستان خواسته بود تا آقای «مدانلو» بین ۱۶ تا ۲۰ سال را در زندان بگذراند.

دادگاه این شهروند را به اتهام شکستن تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران، برای کمک به ایران در پروژه‌ای که به پرتاب ماهواره سینا-١ از روسیه انجامید، مجرم شناخته است.

دادستان گفته است «مدانلو» و هم‌دستانش ۱۰ میلیون دلار برای کمک به این پروژه دریافت کرده است.

روند محاکمه آقای مدانلو از اردیبهشت ماه سال جاری در ایالت مریلند آمریکا آغاز شده بود.

قاضی دادگاه در آغاز این محاکمه گفته بود پرونده او ابعاد پیچیده‌ای دارد. به گفته دادگاه آقای «مدانلو» از مغایرت فعالیت‌های خود با قوانین تحریمی علیه ایران با خبر بوده است.

11

از سوی دیگر وکیل مدافع «مدانلو» با انتقاد از کیفرخواست موکل خود در جریان دادگاه گفته بود که به این پرونده قضایی ایرادهای فراوانی وارد است.

این شهروند آمریکایی که در کار خود پنج همدست نیز داشته است، در سال ۱۳۸۹ بازداشت شده بودند.

در آن زمان خبرگزاری «فرانسه» گفته بود که او با «حمید مالمیریان» که خود را نماینده دولت ایران معرفی کرده و مسوولان شرکت «پولیگلات» روسی دیدار کرد تا قراردادی را برای پرتاب ماهواره ببندد.

ماهواره سینا-١ در آبان ماه سال ۱۳۸۴ سوار بر موشکی روسی از پایگاه فضایی پلستسک روسیه به فضا پرتاب شد و به این ترتیب برنامه‌های ماهواره‌ای ایران نیز شکلی عملی به خود گرفت.

تحریم‌های تجاری ایالات متحده علیه ایران که در سال ۱۹۹۵ به اجرا گذاشته شد، شهروندان آمریکایی را از عرضه کالا، خدمات یا فناوری به ایران منع می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,