Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
پس از گذراندن ده سال در زندان

«میخاییل خودورکوفسکی به دنیای سیاست باز نمی‌گردد»

2013 December 22

خبر / رادیو کوچه

«میخاییل خودورکوفسکی»، میلیاردر سابق و هوادار حزب اپوزیسیون در روسیه، که پس از گذراندن ده سال در زندان روز جمعه بیستم دسامبر آزاد شد در مصاحبه با رسانه‌ها از بدرفتاری با خود در زندان خبر داد و گفت که قصد دارد دیگر از سیاست روسیه فاصله بگیرد.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، آقای «خودورکوفسکی» که پس از آزادی وارد آلمان شده است روز یک‌شنبه بیست و دوم دسامبر در مصاحبه با رسانه‌ها ضمن اعلام کناره‌گیری از دنیای سیاست  گفت که به خاطر صدور حکم یک جریمه نیم میلیارد دلاری توسط دادگاه روسیه در حال حاضر قادر به بازگشت به کشورش نیست.

وی افزود که از پیگیری قضایی استرداد دارایی‌های شرکت یوکاس، بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه که وی زمانی مدیرعاملی آن را برعهده داشت، نیز چشم‌پوشی می‌کند.

«میخاییل خودورکوفسکی» که زمانی ثروتمندترین مرد روسیه به شمار می‌آمد سال ۲۰۰۳ به اتهام تخلفات مالیاتی بازداشت شد، در حالی که منتقدان کرملین می‌گویند دلیل دستگیری او مخالفت با رییس‌جمهوری و حمایت مالی از گروه‌های مخالف دولت بوده است.

2

دوره محکومیت آقای «خودورکوفسکی» ماه اوت سال آینده به پایان می‌رسید اما وی با ارسال نامه‌ای به «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه، از او درخواست عفو کرد که «پوتین» روز جمعه موافقت خود با این درخواست را اعلام کرد.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» می‌نویسد که بسیاری از تحلیل‌گران موافقت با عفو «خودروکوفسکی» را با نزدیک شدن زمان بازی‌های المپیک زمستانی در سوچی روسیه در فوریه، و تلاش دولت روسیه برای بهبود وجهه بین‌المللی خود پیش از آغاز این بازی‌ها مرتبط می‌دانند.

آقای «خودروکوفسکی» در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفت که «پوتین» شروطی برای عفو او نگذاشته‌ است اما به نوشته خبرگزاری «فرانسه» وی خبر داده که در نامه درخواست عفو از «پوتین» تعهد کرده‌ است که با سیاست روسیه کاری نداشته‌ باشد و از استرداد دارایی‌های خود نیز چشم‌پوشی کند.

«میخاییل خودورکوفسکی» روز یک‌شنبه در مصاحبه با «کریستین امانپور»، خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان، گفت که «ولادیمیر پوتین» چندین بار طی ده سال گذشته گفته‌ بود در صورتی که او بپذیرد گناهکار است مشمول عفو خواهد شد، آقای «خودورکوفسکی» اضافه کرد: «اما چنین شرطی برای من غیر قابل قبول بود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,