Saturday, 18 July 2015
25 January 2020
محدودیت‌های تکنولوژی

«وی‌چت فیلتر شد وزیر مخالف نبود»

2013 December 23

 منوچهر نوبنیاد / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

همزمان با ورود انواع تکنولوژی به ایران، انواع محدودیت‌ها نیز همراه با آن وارد می‌شود. به یاد دارم دوره‌ای شطرنج ممنوع بود، ویدیوهای کاستی ممنوع بود، پوشیدن شلوار جین چندان جالب نبود و البته اندک زمانی بعد در برابر سیل استفاده‌کنندگان تاب مقاومت نداشتند و مهر آزادی را بر آنها کوبیدند؛ و هزاران موردی که هم‌چنان ممنوع است. انواع سایت‌های اینترنتی و انواع تکنولوژی‌ها. برخی نیز در صف انتظارند تا مجوز ورود به جامعه را بدست بیاورند.

از سال ٨٨ فیس‌بوک فیلتر شد و هم‌چنان خارج از دسترس ایرانیان. اما باز راه‌های متعددی برای دسترسی به این سایت‌ها پدیدار شد. در همین دوران بود که بازار داغ فروش «وی‌پی‌ان»ها شروع شد و اندک زمانی بعد، تقریبن اوایل سال ٩٠ فروش وی‌پی‌ان نیز محدود شد و تنها افراد حقوقی و یا سازما‌ن‌هایی که نیاز به دسترسی به برخی از سایت‌ها را داشتند، توانستند «وی‌پی‌ان» را تهیه کنند. البته استفاده از این «وی‌پی‌ان» نیز باز محدود بود و همه نوع فعالیت‌ها توسط دستگاه‌های مربوطه کنترل و بازبینی می‌شد.

1

بارها دانشجویان برای استفاده از مقالات علمی و دست‌آوردهای جدید به اینترنت مراجعه کردند و متاسفانه بارها و بارها با صفحات فیلتر شده از سوی جمهوری اسلامی ایران مواجه شدند. دسترسی به «وی‌پی‌ان» محدود و سخت‌گیرانه، از سویی به قول آقا رضا، راه‌های رسیدن به خدا بسیار است، به ناچار باز همان روش سنتی قدیم و استفاده از فیلترشکن‌های بسیار کند، رواج گرفت.

پس از فیلتر شدن بسیاری از سایت‌ها، جوانان ایرانی برای استفاده از اینترنت و فضای مجازی که بعضن برای سرگرمی استفاده می‌شد، به برنامه‌های جدید رجوع کنند. متاسفانه با ازدیاد مراجعه کنندگان به یک سایت، دستگاه‌های ذیر‌بط در حرکتی، سایت را محکوم به فیلترینگ می‌کنند. این بار نیز قرعه شانس فیلترینگ در دستان «وی چت» افتاد.

محمود واعظی که بر صندلی وزارت ICT تکیه زده، در خصوص تازه‌ترین فیلترینگ جمهوری اسلامی چنین گفت: از روز پنج‌شنبه، ٢٧ آذر ماه، از سوی کمیته تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای دستوری ابلاغ شد تا در خصوص وی‌چت فیلترینگ اعمال شود.

وزیر ارتباطات و مخابرات سریعن توپ را به زمین سایر ارگان‌ها شوت کرد و گفت: البته باید توجه داشت که ما یک سایت را فیلتر نمی‌کنیم بلکه با توجه به آن که فضای فنی این کار دراختیار ما قرار دارد، براساس دستوراتی که در این زمینه صادر می‌شود این کار را انجام می دهیم.

2

عمده دلیل فیلترینگ این سایت به مسایل فرهنگی و اجتماعی اشاره دارد. به نحوی باید بیان داشت که جمهوری اسلامی با هرگونه فعالیت اجتماعی در فضای مجازی مخالفت می‌ورزد و این دست فعالیت‌ها را با توجه به موارد دیده شده در فیس بوک و اتفاقات سال ٨٨ به نوعی مخالف ارزش‌های حکومتی و اسلامی است.

محمود واعظی در همین رابطه افزود: وزارت ارتباطات هم در این کمیته یک عضو دارد که عضو وزارتخانه ما با این عمل مخالف بود اما بنا به اظهار وی سایر اعضای این کمیته موافق با این تصمیم بوده‌اند و مبنای این عمل هم برخی تحلیل‌های فرهنگی واجتماعی بوده است. به هر صورت نظر شخصی من این است که این شبکه‌ها و امکانات می‌توانند یک فرصت هم باشند و در آن‌ها برای بیان مسایل فرهنگی عمل شود به همین دلیل شاید اگر در داخل کشور محتوای مناسبی تولید شود حتی می توان ازاین شبکه‌ها در جهت توسعه فرهنگی بهره گرفت.

3

متاسفانه عمده‌ گویی بهترین دلیل برای فیلترینگ بسیاری از سایت‌هاست. اکتفا کردن به مخالفت با ارزش‌های اسلامی و ایرانی و حکومتی، ابزاری است در دست مسوولان ذیل ربط تا به راحتی فیلترینگ را بر هر سایتی اعمال کنند. بروز خطر فساد و خطر امنیتی در هر جایی وجود دارد و از راه‌های گوناگون جوانه می‌زنند. محدود کردن جامعه به همین گونه دلایل امری است به دور از شعارهای دولت یازدهم.

اگر مساله جنگ نرم و نرم‌افزاری است، روند جنگ تنها با یک مسیر ادامه پیدا نمی‌کند، اگر راهی فیلتر و محدود شود، قطعا راه جدیدی باز خواهد شد.

«امید» است که دولت یازدهم با «تدبیر» صحیح و درست بتوان از اینترنت به درستی و بدون فیلترینگ استفاده کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. محمد مجاهدی فرد
    1

    منوچهر نوبنیاد عزیز شما که هنوز اسم وزیر ارتباطات ایران و نمی‌دونی چرا گزارش فناوری اطلاعات می‌نویسی…..وزیر ارتباطات ایران محمود واعظی نه محمد خسروی کلا گزارشت از پایه غلط بود