Saturday, 18 July 2015
16 January 2021
به دنبال فساد مالی اخیر

«اخراج بیست و پنج تن از مقامات ارشد پلیس ترکیه»

2013 December 23

بازداشت‌های گسترده مقام‌های دولت ترکیه، پلیس و تجار سرشناس این کشور باعث اختلاف بین دولت ترکیه و مقام‌های پلیس شده است.

این اختلاف‌ها در حالی افزایش یافته که «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر ترکیه، عملیات پلیس موسوم به عملیات بزرگ رشوه که با محوریت استانبول در هفته گذشته آغاز شد را «عملیاتی کثیف» علیه دولت نامیده بود.

در همین زمینه رسانه‌های ترکیه روز یک‌شنبه بیست و دوم دسامبر از برکناری ۲۵ تن دیگراز مسولان ارشد پلیس این کشور در ارتباط با تحقیقات گسترده آنها درباره فساد مالی خبر داده‌اند.

خبرگزاری «رویترز» روز یک‌شنبه بیست و دوم دسامبر گزارش داد که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از «گروه‌های بین‌الملل» و «ائتلاف‌هایی تاریک» به عنوان عوامل تحقیقات اخیر  نام برده  و تلویحن گفته است که پاک‌سازی افراد پشت این  تحقیقات ادامه خواهد یافت.

طبق این گزارش طی روزهای گذشته، ‌۲۴  تن از جمله مدیرعامل یک بانک دولتی، فرزندان دو وزیر  دولت ترکیه در رابطه با پرونده فساد مالی بازداشت شده‌اند. ۱۶ نفر دیگر نیز در این زمینه تفهیم اتهام شده‌اند.

به دنبال این بازداشت‌ها، ۷۰ افسر پلیس از جمله رییس پلیس قدرتمند استانبول از کار خود برکنار شده یا جا به جا شده‌اند.

به گزارش رویترز، موقعیت «رجب طیب اردوغان» با خطر فوری مواجه نیست،‌ اما با تواجه به برگزاری انتخابات محلی در ماه مارس رویارویی بین حزب حاکم عدالت و توسعه وابسته به وی و جنبش «هیزمت»(خدمت) وابسته به «فتح اله گولن» می‌تواند در تصمیم رای دهندگان موثر باشد.

1

آقای «اردوغان» روز شنبه گفته بود: «آنها که می‌خواهند ساختاری موازی با دولت ایجاد کنند، انهایی که در نهادهای دولتی نفوذ کرده‌اند، بدانند که ما به سراغ شما خواهیم آمد.»

طبق این گزارش آقای «اردوغان» از اشاره به نام آقای «گولن» به عنوان یکی از عوامل پشت پرده این تحقیقات خودداری کرد. اختلافات بین «رجب طیب اردوغان» و «فتح اله گولن» از ماه گذشته و به دنبال طرح دولت برای بستن مدارس خصوصی تحت کنترل جنبش وابسته به آقای «گولن»، به صورت علنی شدت گرفت.

آقای «گولن» که هم اکنون در آمریکا به سر می‌برد، بنابه گزارش رسانه‌های ترکیه در پلیس و نهاد قضایی این کشور  نفوذ قابل توجهی دارد.

در جریان تحقیقات در خصوص فساد مالی در ترکیه،  «رضا ضراب»، یک بازرگان ایرانی‌‌الاصلی که دارای تابعیت ترکیه نیز هست، بازداشت شده است.

رسانه‌های ترکیه می‌گویند «رضا ضراب» در انتقال غیرقانونی حدود ۳۵ میلیارد یورو از ایران به آن کشور نقش داشته است.

روزنامه حریت پیش‌تر نوشته بود، اتهام آقای «ضراب» تطمیع مقام‌های دولتی ترکیه و پرداخت رشوه به آنان عنوان شده است، اقدامی که به منظور چشم‌پوشی این مقام‌ها از فروش غیرقانونی طلا به ایران از طریق «هالک بانک» انجام می‌شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,