Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
اتصال به دنیای وب

«صدای مودم‌های دایل‌آپ می‌آید»

2013 December 24

محمد جاهدی فرد / رادیو کوچه

یادمان نرفته که برای اتصال به اینترنت باید کارتی اینترنتی می‌خریدیم و بعد از ورود اطلاعات آن، به دنیای وب متصل می‌شدیم. صدای خش‌خش کامپیوتر و سپس شنیدن صدای بوق، نشان‌گر اتصال به اینترنت به حساب می‌آید. اگرچه در حال حاضر اینترنت پرسرعت در بین کاربران رواج بسیاری پیدا کرده اما هنوز شیوه دایل‌آپ در بین روش‌های اتصال رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تا پایان سال ١٣٩١ شش میلیون و ٩٣۴ هزار و ٧۶٠ نفر از کاربران اینترنت کشور برای اتصال شیوه دایل‌آپ را مورد استفاده قرار می‌دادند یعنی هنوز هم ٩/٢٣ درصد از کاربران به وسیله اینترنت دایل آپ به شبکه جهانی وب متصل می‌شوند .

طبق آمارهای منتشره تا پایان سال ٩١ این روش سومین شیوه اتصال به اینترنت در کشور به شمار می‌آید. این درحالی است که در سال ٩٠ تعداد کاربرانی که از طریق دایل‌آپ به اینترنت متصل می‌شدند شش میلیون و ٩٣۴ هزار و ٧۶٠ نفر بود و این روش به عنوان دومین شیوه اتصال به اینترنت در بین کاربران محسوب می‌شد.

1

چهار یا پنج سال پیش یعنی در سال ٨٧ این روش پرطرفدارترین شیوه اتصال به اینترنت به شمار می‌رفت و شش میلیون و ٧٨٢ هزار و ٢۴٠ نفر از این راه برای گشت و گذار در دنیای مجازی استفاده می‌کردند. طی سال‌های پس از آن نیز با وجود روی کار آمدن و گسترش استفاده از شیوه‌های دیگری مانند اینترنت موبایل تعداد کاربران دایل‌آپی فرقی نکرد. با توجه به افزایش ضریب نفوذ اینترنت طی این سال‌ها شاید این رقم دیگر به معنای بازار گرم دایل آپ نباشد اما در هر صورت از نظر تعداد افراد این شیوه همان میزان کاربر سال‌های اوج خود را حفظ کرده است.

در این بین هنگامی که به سراغ دکه‌های روزنامه فروشی و یا مغازه‌ها می‌رویم و از آن‌ها در رابطه با وضعیت خرید کارت‌های اینترنت دایل‌ آپ می‌پرسیم پاسخ اکثر آن‌ها این است که کارت‌هایشان دیر فروش می‌رسد.

در این رابطه یک مغازه‌دار گفت: مردم همانند سابق به سراغ کارت‌های اینترنت دایل‌آپ نمی‌آیند اما هنوز هم وجود دارند افرادی که از طریق خرید کارت به اینترنت متصل می‌شوند. ما خودمان در مغازه دو مدل کارت اینترنتی داریم. یکی از آن‌ها دو هزار تومان و دیگری چهار هزار تومان است. من خودم از هر دو کارت استفاده کردم و از سرعت آن‌ها رضایتی ندارم. درحقیقت فرقی که این دو کارت با یک‌دیگر دارند در خدماتی است که به مشتریانشان ارایه می‌دهند. یکی از آن‌ها روی کارت خود نوشته ١٠٠ ساعت اینترنت شبانه ولی این عدد در کارت دیگر ۵٠ ساعت است.

2

اما این تنها روش اتصال اینترنت دایل آپ نیست. شرکت‌هایی نیز وجود دارند که اینترنت دایل آپ خود را هوشمند معرفی می‌کنند و با ارایه تنها یک شماره به کاربرانشان اتصال به اینترنت را برای آن‌ها مهیا می‌سازند. در پایان ماه هزینه استفاده از اینترنت با توجه به نرخی که روی کارت درج شده، روی قبض تلفن کاربر کشیده می‌شود.

 روش اینترنت هوشمند به این صورت برای ارایه دهنده آن‌ سود دارد که میزانی از مبلغ روی قبض تلفن به شرکت مذکور به عنوان سود داده می‌شود. اینترنت دایل‌آپ دیگر در دنیا منسوخ شده است اما در ایران ، مناطقی که از لحاظ مالی با مشکلاتی مواجه هستند از این روش برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند.

هنگامی که این موضوع را با یکی از کاربران ساکن تهران به نام  خشایار موذنی که هنوز هم از طریق اینترنت دایل‌آپ اتصال پیدا می‌کند، مطرح کردیم پاسخ داد: همانند گذشته سرعت این سرویس چندان تعریفی ندارد. من تنها از خبرخوان‌ها در اینترنت استفاده می‌کنم، به همین دلیل نیازی به سرعت بالا ندارم و از موبایلم برای سایر خدمات اینترنتی کمک می‌گیرم. البته چند وقت پیش می‌خواستم یک سرویس ١٢٨ کیلوبیت از مخابرات منطقه بخرم که به دلیل پر بودن سرویس‌های این شرکت، پشیمان شدم.

اما رضا برزگر کاربری دیگری که در استان خراسان جنوبی زندگی می‌کند دلایل استفاده از اینترنت دایل‌آپ را به نحوه دیگری برایمان بازگو کرد: متاسفانه درآمد خانواده ما خیلی زیاد نیست. با توجه به این‌که یک خانواده هشت نفری هستیم به سختی با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم می‌کنیم.

3

 من پسر بزرگ خانواده هستم و با پس‌انداز‌هایی که کردم توانستم یک کامپیوتر شخصی آن‌هم با امکانات قدیمی تهیه کنم. اگر می‌خواستیم به اینترنت از طریق ADSL متصل شویم باید هزینه‌هایی مانند مجهز کردن خطوط تلفن به این تکنولوژی و هزینه دستگاه مودم را نیز متحمل می‌شدیم. درحال حاضر فقط از اینترنت برای اخبار و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنم چراکه سرعت و قیمت اینترنت دایل‌آپ در کشور چیزی بیشتر از این را به من اجازه نمی‌دهد.

در هر حال اگرچه هنوز هم چیزی در حدود هفت میلیون نفر از کاربران ایرانی از اینترنت دایل‌آپ استفاده می‌کنند اما این روش اتصال به اینترنت در دنیا چندان رایج نیست و تعداد شرکت‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند رو به کاهش است چراکه کاربران دیگر تحمل انتظار کشیدن و خیره شدن به پیام “سایت در حال بارگذاری است” را ندارند. به علاوه با بوجود آمدن سرویس‌های حجمی پرسرعت که قیمتی پایینی دارند  دیگر روش دایل آپ به خاطره‌ها پیوسته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,