شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس از یک دوره بیماری طولانی مدت

«مخترع اسلحه محبوب چریک‌های جهان درگذشت»

۱۳۹۲ دی ۰۳

خبر / رادیو کوچه

«میخائیل کلاشنیکف»، سازنده مسلسل دستی معروف «کلاشنیکف» پر استفاده‌ترین سلاح جهان، پس از یک دوره بیماری طولانی مدت، روز دوشنبه بیست و سوم دسامبر، در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، «میخائیل کلاشنیکف» در شهر ایژِوِسک، در نزدیکی کوه‌های اورال، جایی که تفنگ او هم‌چنان تولید می‌شود، درگذشت.

در همین رابطه شبکه خبری «راشا تودی» گزارش داد که «کلاشنیکف»، دهقانی بود که به صورت خودآموخته مکانیکی تانک را در پیش گرفت. او که هیچ‌گاه تحصیلات دبیرستانی خود را به پایان نرساند، موفق شد در دهه سوم زندگی و در سنین جوانی به دستاورد بزرگ مهندسی خود نایل آید.

یکی از دلایل محبوبیت و فراوانی سلاح کلاشنیکف در سراسر جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه و کشورهای بلوک شرق سابق، ساده بودن ساخت و راحتی تمیز کردن، نگهداری و استفاده از آن است.

کلاشینکف هم‌چنین به دلیل سبکی، ارزان بودن، استفاده‌ی آسان و قابل استفاده بودن در هر شرایط آب و هوایی به اسلحه محبوب چریک‌های سراسر جهان تبدیل شد.

«میخائیل کلاشنیکوف» که بارها از سوی مقام های شوروی سابق و روسیه مورد قدردانی قرار گرفت، پول زیادی از ساخت و فروش این سلاح به دست نیاورد.

«کلاشنیکوف» در دهم نوامبر ۱۹۱۹ در یک خانواده رعیت روس در روستای «کوریا» در نزدیکی مرز فعلی روسیه با قزاقستان به دنیا آمد. او یکی از هجده فرزند خانواده‌اش بود که فقط شش نفرشان در کودکی نمردند.

او در سال ۱۹۳۸ به ارتش سرخ فراخوانده شد و به خاطر تخصصی که در کارهای فنی داشت به تجهیز و بهبود فناوری تانک‌های ارتش شوروی روی آورد.

1

در سال ۱۹۴۱ در جریان جنگ جهانی دوم تانکی که در آن بود هدف نیروهای آلمانی قرار گرفت و او مجروح شد و از آن پس بود که به طراحی سلاحی پرداخت که نامش را جهانی کرد.

در آن زمان تکنولوژی تولید بهترین مسلسل‌های دستی در اختیار آلمانی‌ها بود و ارتش شوروی همیشه از این جهت از ارتش آلمان عقب بود.

سادگی ساخت این سلاح برای «میخائیل کلاشنیکف» چندان منفعتی نداشت و پولی از میلیون‌ها «کلاشنیکوفی» که ساخته شد نصیبش نشد، چون بسیاری از کشورها راسن ساخت این سلاح را بدون آنکه حقوقی به مخترع و سازنده نخستین آن بدهند، آغاز کردند.

یکی از سوال‌هایی که خبرنگاران بسیاری در طول پنجاه سال گذشته از «کلاشنیکف» می‌پرسیدند این بود که آیا او هیچ‌گاه از اختراع خود پشیمان شده است یا خیر.

«کلاشنیکف» نیز معمولن در پاسخ می‌گفت: «من این تفنگ را برای پاسداری از مام میهن اختراع کردم. هیچ پشیمانی هم از این بابت ندارم، همچنان‌که مسوولیتی هم در قبال سیاست‌مدارانی ندارم که از این اختراع برای مقاصد خود استفاده کرده‌اند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,