شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی

«هفت‌صد ایرانی در خارج از کشور دارای حکم اعدام هستند»

۱۳۹۲ دی ۰۳

خبر / رادیو کوچه

«ابراهیم رحیم‌پور»، معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد، که حدود ۷۰۰ شهروند ایرانی در خارج از کشور با حکم اعدام رو به رو هستند.

این مقام وزارت امور خارجه ایران گفته است که «ما حدود ۶ هزار زندانی و ۷۰۰ اعدامی در کشورهای دیگر داریم.»

«ابراهیم رحیم‌پور» روز دوشنبه دوم دی‌ماه در گفت‌وگو  با  خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» گفته است: «این‌ها ارقام خوشایندی نیستند، از این نظر وقتی کشورها بیش از یک حدی شاهد افزایش این ارقام هستند طبیعتن محدودیت‌هایی [برای سفر ایرانی‌ها] ایجاد می‌کنند.»

معاون وزارت امور خارجه ایران گفته است: «مالزی به دلیل قاچاق موادمخدر با مشکلاتی در این باره روبروست و افرادی که اقدام به قاچاق موادمخدر می‌کنند باعث بدنامی ایرانی‌ها می‌شوند و مانع فعالیت آسان ایرانی‌های خوش نام می‌شوند و برای تردد و سفرهای آنها مشکل ایجاد می‌کنند.»

آقای «رحیم‌پور» هم‌چنین به این خبرگزاری گفته است: «در کشورهایی که قرارداد لغو روادید داشتیم عده‌ای با برخی اقدامات خود ایجاد تردید و سوء ظن کردند و آن کشورها نیز در پاسخ، یا لغو روادید را برداشتند یا محدود کرده‌اند و یا مراقبت‌های بیشتر از حد می‌کنند.»

1

اوایل مهرماه امسال رسانه‌های ایران از کاهش مدت ویزای توریستی شهروندان ایرانی برای ورود به مالزی خبر دادند و اعلام شد که ایرانیانی که به مالزی سفر می‌کنند، به جای ویزای توریستی ۹۰ روزه در هنگام ورود، ویزای ۱۴ روزه دریافت می‌کنند.

پیش از آن در اوایل تابستان، اندونزی ایران را در فهرست سیاه قرار داده بود و دریافت روادید ورود به آن کشور را برای شهروندان ایرانی دشوارتر کرد.

سفیر اندونزی در تهران گفته بود که ۵۰۰ ایرانی در زندان‌های اندونزی محبوس هستند و برای ۴۷ نفر ایرانی نیز به جرم قاچاق مواد مخدر، حکم اعدام صادر شده است.

مقام‌های ایرانی حدود دو سال پیش (بهمن ماه ۱۳۹۰) اعلام کردند که ۷۰۰ زندانی تبعه ایران را در خارج از این کشور آزاد کرده‌اند.

وزارت امور خارجه ایران از شهروندان ایرانی خواسته است برای جلوگیری از چنین مسایلی، قوانین بین‌المللی و مقررات محلی را در خارج از کشور رعایت کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,