Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
توسط نیروهای امنیتی مصر

«بازداشت وزیر کشور دولت محمد مرسی»

2013 December 25

خبر / رادیو کوچه

«هشام قندیل»٬ نخست وزیر دولت «محمد مرسی»٬ رییس جمهور برکنار شده  مصر توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شد، تا او را برای گذراندن حکم یک سال حبسی که پیشتر دریافت کرده بود روانه زندان کنند.

خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه بیست و چهارم دسامبر گزارش داد٬ وزیر کشور مصر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است: «نیروهای امنیتی توانستند هشام قندیل٬ نخست وزیر پیشین را در راستای حکم دادگاهی که علیه او صادر شده بود٬ دستگیر کنند. او در منطقه‌ای کوهستانی در حالی که قصد داشت با کمک قاچاق‌بران به سودان فرار کند٬ دستگیر شده است.»

تشکیل پرونده علیه هشام قندیل به سال ۲۰۱۱ و دوران ریاست جمهوری «حسنی مبارک» باز می‌گردد. پس از فروش یک کارخانه نساجی مصری به یک سرمایه‌گذار سعودی در سال ۱۹۹۶ دادگاه مصر در سال ۲۰۱۱ در حکمی خواستار ملی‌سازی دوباره این کارخانه شد.

1

پس از آن٬ در بهار ۲۰۱۲ و پس از سقوط دولت «مبارک»٬ دادگاه «هشام قندیل» را به اتهام سرپیچی از فرمان ملی‌سازی دوباره این کارخانه نساجی به یک سال حبس محکوم کرد.

به دنبال روی کار آمدن دولت «محمد مرسی»٬ آقای «مرسی» تابستان ۲۰۱۲ «هشام قندیل» را که تحصیل کرده در رشته مهندسی در آمریکا است٬ به عنوان نخست وزیر خود برگزید.

«محمد مرسی» تیرماه سال جاری از سوی ارتش مصر از سمت خود برکنار شد.

به دنبال برکناری «محمد مرسی» از قدرت، از سوی ارتش مصر در تیرماه سال جاری٬ ارتش این کشور سرکوب حامیان آقای «مرسی» را که دست به اعتراض زده بودند٬ آغاز کرد.

به گفته خبرگزاری «فرانسه» از زمان برکناری «محمد مرسی» تا کنون بیش از هزار تن قربانی خشونت‌ها در مصر شده‌اند و بیش از دو هزار تن از اعضای احزاب اسلامی در مصر نیز بازداشت شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,