Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
لیست سیاه فیلترینگ

«امروز وی‌چت فردا اینستاگرام»

2013 December 26

محمد جاهدی فرد / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

چند وقتی می‌شود که برنامه وی‌چت به لیست سیاه فیلترینگ پیوسته، قبل از این‌که این برنامه موبایل بصورت کامل فیلتر شود، با مشکلاتی مواجه بود، برای مثال گاهی اتصال با سرور مرکزی قطع می‌شد، مشکلاتی که اخیرن برای اپلیکیشن اینستاگرام نیز وجود دارد. اما در این میان بهتر است نظر تعدادی از کاربران را جویا شویم و سپس به سراغ کارشناسی برویم که دل خوشی از واژه ” دسترسی به درگاه مورد نظر امکان پذیر نیست” ندارد. ، در آخر هم جایگزینی معرفی می‌کنیم که جای خالی وی‌چت را برایتان پر کند.

ابتدا از خودم شروع می‌کنم، یک هفته قبل از فیلتر شدن وی‌چت تصمیم گرفتم این برنامه را روی موبایلم نصب کنم. تقریبن تمامی امکانات وی‌چت را آزمایش کردم.  در این برنامه گزینه به نام Pepole Nearby وجود دارد، بوسیله این گزینه به 300 تا 400 نفر درخواست دوستی فرستادم که تنها شش نفر از آن‌ها پاسخ دادند. با بعضی از کاربران به گفت‌وگو نشستم. یکی از آن‌ها می‌گفت: مردم تا قبل از این‌که نیروی انتظامی بگه می‌خواد رو برنامه وی‌چت نظارت کنه راحت‌تر درخواست دوستی را قبول می‌کردند، مثلن تو هر 10 نفر یکی جوابتو می‌داد.

3

جالب این‌جا بود که به سختی می‌توانستی کسی را در این برنامه پیدا کنی که حاضر به حرف زدن باشد، بعضی از کاربران نیز به خاطر ترسی که حکومت در آن‌ها بوجود آورده بود حتی عکس‌هایشان را  از طریق تعویض عکس پروفایل در اختیار دیگری قرار می‌دادند.

چند روز قبل از فیلتر شدن وی‌چت سرورهای این برنامه با مشکلاتی در ایران رو به رو می‌شد، اتفاقی که در حال حاضر برای بعضی از کاربران ایرانی در برنامه اینستاگرام می‌افتد و از امکان فیلتر شدن اینستاگرام در ایران خبر می‌دهد.

از تمام این حرف‌ها که بگذریم حرف رییس بسیج جامعه زنان در مورد وی‌چت یکی از بهترین طنزهای سال بود. مینو اصلانی چند وقت پیش در رابطه با این شبکه گفته بود: پشت پرده شبکه اجتماعی جدید «وی‌چت» صهیونیست است که از این شبکه‌های مخرب حمایت می‌کند. در این رابطه بهتر است بدانید که وی‌چت متعلق به کمپانی چینی کمپانی تنسنت است.

در این رابطه آزاده که یکی از کاربران برنامه اینستاگرام در ایران است در مورد فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی در ایران گفت: به نظر من فیلتر شدن چنین برنامه‌هایی خیلی عجیب نیست، چرا که ما چند سالی با فیلتر شبکه‌هایی مثل فیس‌بوک دست و پنجه نرم می‌کنیم. به نظرم تاثیر چندانی هم نداره چون الان همه فیلترشکن دارند فقط ممکنه سرعتشون کمی بیاد پایین.

4

وقتی از آزاده در مورد احتمال فیلتر شدن اینستاگرام پرسیدم، جواب داد: احتمالن بخاطر این‌که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی به حساب می‌آید و مردم توش عکس می‌گذارند این اتفاق برایش خواهد افتاد. من چند ماهی است که کاربر اینستاگرام هستم، یک بار از این شبکه بوسیله آی‌پدم خارج شدم، اما امکان ورود مجدد را پیدا نکردم. از هرکسی هم که می‌پرسیدم پاسخ درستی به من نمی‌داد، تا این‌که بوسیله گوشی جدیدم تونستم دوباره این شبکه را باز کنم. بعضی از دوستانم مشکلاتی نظیر لود نشدن بعضی از عکس‌ها را دارند، من اول فکر می‌کردم این مشکل از سرعت اینترنت ایران است، اما این مشکل در سرعت‌های بالا نیز وجود دارد. من فکر می‌کنم اینستاگرام نیز تا چند هفته آینده فیلتر می‌شود.

اما جدای از بحث فیلتر شدن برنامه وی‌چت یکی از نویسندگان دنیای وب نوشته جالبی در سایت زومیت منتشر کرد. سیامک احدی در نوشته خود اشاره می‌کند که دلیل فیلتر شدن وی‌چت را می‌توان به مساله فرهنگی آن ربط داد اما این تمام ماجرا نیست.

وی در این نوشته آورده است: ما معتقدیم که وعده توسعه پایدار، گردش آزاد اطلاعات و سایر وعده‌های دولت آقای روحانی بدون توجه جدی به حوزه ارتباطات هرگز محقق نمی‌شود. اعمال فیلترینگ روی برخی وب‌سایت‌های مرتبط با نیروهای معاند کشور و مشخصن سرویس‌ها و وب‌سایت‌هایی که تناقض‌های آشکار با فرهنگ اصیل ایرانی دارند، برای ملت ایران قابل درک است، اما برخی از وب‌سایت‌هایی که در لیست فیلترشده‌ها قرار گرفته‌اند، عملن در هیچ یک از دو مورد بالا جای نمی‌گیرند و تنها محدودیت‌های بیشتری را به کاربر و هزینه‌های بیشتر را به دولت اعمال می‌کنند.

5

در حقیقت موضوع اصلی این‌جاست که امروز وی‌چت را فیلتر می‌کنیم پس فردا جایگزین‌هایش را و این اتفاق پی در پی  رخ می‌دهد. به نظر می‌رسد بهتر باشد جای هزینه‌های بی مورد در زمینه فیلترینگ کمی فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

اما جدای از این بحث‌ها چگونه وی‌چت خاموش شده خود را فعال کنیم؟ اگر از کاربران گوشی‌های اندروید یا بلک‌بری هستید این گزینه برای شما رایگان است. تنها کافی است برنامه سایفون که برای گوشی‌های اندروز عرضه شده است را دریافت و آن را روی گوشی خود نصب کنید. توجه داشته باشید که اندروید شما باید ورژن چهار به بالا باشد. در رابطه با کاربران بلک‌بری، این افراد باید برنامه سافون اندروید را در قسمت اجرا کننده اندروید گوشی خود نصب کرده و از آن استفاده کنند. این امکان نیز برای کاربران بلک‌بری 10 به بالا مقدور است. در غیر این‌صورت باید یک وی پی ان بخرید و آن را روی گوشی خود نصب کنید.

شاید علاقه زیادی به این فرآیندها نداشته باشید، در غیر این‌صورت بهتر است شما را با جایگزین‌هایی برای برنامه وی‌چت آشنا کنیم.

Badoo

این برنامه برای تمامی پلتفرم‌های موبایل اعم از اندروید، آی او اس، بلک‌بری و ویندوز فون عرضه شده و تقریبن اکثر امکانات برنامه وی‌چت را در اختیار کاربران می‌گذارد. بعضی از امکانات این برنامه پولی بوده و در بین کاربران ایرانی نیز تا حدودی رواج پیدا کرده است.

Tango

این برنامه برای سیستم عامل‌های ویندورز فون، آی او اس و اندروید عرضه شده و نسبت به برنامه Badoo شناخته شده‌تر بوده و محدودیت‌های کمتری را نیز شامل می‌شود.

هر دوی این برنامه‌ها جایگزینی مناسبی برای وی‌چت هستند و کاربران ایرانی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. شباهت برنامه Tango به Wechat بسیار زیاد است و پیشنهاد می‌کنیم که این برنامه را روی موبایل خود داشته باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,