Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
از سوی دولت موقت مصر

«اخوان المسلمین در لیست گروه‌های تروریستی دولت مصر»

2013 December 26

خبر / رادیو کوچه

دولت موقت مصر بعد از جلسه کابینه این کشور در روز چهارشنبه بیست و پنجم دسامبر با اعلام این‌که اخوان المسلمین یک گروه تروریستی است، هر گونه اعتراضی که توسط این گروه سازماندهی شود را غیرقانونی دانست.

این اطلاعیه که  توسط «حسام محمد عیسی»، معاون نخست وزیر دولت موقت مصر اعلام شد، توسط تلویزیون دولتی مصر در یک اطلاعیه فوری به اطلاع عموم رسانیده شد.

دولت موقت مصر علت تروریستی اعلام کردن گروه اخوان‌المسلمین را دست داشتن این گروه در یک حمله انتحاری در بامداد سه‌شنبه به مقر پلیس منصوره مرکز استان دقهیلیه که دست‌کم ۱۶ نفر کشته و حدود ۱۴۰ زخمی برجایی گذاشت بیان کرده است.

اخوان‌المسلمین این اقدام دولت مصر را به شدت محکوم کرده و آن را تصمیمی بی‌ارزش از سوی دولتی غیرقانونی خوانده است.

در روزهای گذشته به ویژه بعد از بمب‌گذاری اخیر در اداره پلیس شهر منصوره در شمال مصر بعضی از مقام‌های این کشور از اخوان المسلمین با عنوان گروه تروریستی نام برده بودند، اما اکنون با تصمیم دولت مصر ، این عنوان رسمیت یافته است.

گروه اخوان المسلمین که از زمان برکناری «محمد مرسی»، رییس جمهور مصر به شدت تحت فشار بوده، پیش از این غیرقانونی اعلام شده بود.

ekhwan-almoslmin

در جریان سرکوب این گروه توسط پلیس و نیروهای امنیتی مصر، هزاران نفر از هواداران و اعضای آن بازداشت شدند.

گروه اخوان‌المسلمین انفجار شهر منصوره را محکوم کرده و تاکید کرده بود که اعتراض‌هایش علیه برکناری محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری توسط ارتش، مسالمت‌آمیز است.

چهارشنبه گروه «یاوران بیت‌المقدس» در بیانیه‌ای که در سایت‌های اینترنتی منتشر شد، مسئولیت انفجار انتحاری سه‌شنبه را که یکی از خونبار‌ترین انفجار‌ها از زمان برکناری مرسی به شمار می‌آید، بر عهده گرفت.

معاون نخست وزیر مصر در سخنان خود اشاره‌ای به بیانیه گروه یاوران بیت‌المقدس نکرد. او گفت که شناسایی اخوان‌المسلمین به عنوان گروهی تروریستی به این معنی است که «هرکس در فعالیت‌های این گروه یا تشکیلات وابسته به آن شرکت کند، برای آن از راه سخن گفتن، نوشتن یا هر راه دیگری تبلیغ کند و به آن کمک مالی کند، قانون مجازات جرایم تروریستی بر او صدق خواهد کرد.»

این مقام مصری تاکید کرد: «تمام کسانی که در این گروه یا تشکیلات وابسته به آن عضویت دارند و پس از صدور این بیانیه به عضویت خود ادامه دهند نیز بر پایه قانون مبارزه با تروریسم تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.»

برپایه ماده ۸۶ قانون مجازات مصر، در صورتی که فعالیت‌های تروریستی به حد ارایه پول و اسلحه به سازمان تروریستی برسد، مجازات آن اعدام خواهد بود.

همچنین مجازات تاسیس، رهبری یا تبلیغ برای گروه‌های تروریستی، حبس ابد همراه با اعمال شاقه است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,