Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
انفجاری شدید پایتخت لبنان را لرزاند

«کشته شدن سیاست‌مدار لبنانی مخالف سوریه»

2013 December 27

خبر / رادیو کوچه

«محمد شطح»، وزیر اقتصاد سابق و از مشاوران سعد حریری و رییس جریان المستقبل، تشکل‌ مخالف روابط نزدیک لبنان و سوریه در انفجار شدیدی در مرکز بیروت پایتخت لبنان کشته شد.

به گزارش رسانه‌های محلی لبنان صبح روز جمعه، بیست و هفتم دسامبر، انفجار شدیدی مرکز بیروت، پایتخت لبنان، را به لرزه درآورد که در این انفجار تعدادی کشته و زخمی شدند و «محمد شطح»، اقتصاددان لبنانی و از مشاوران سعد حریری و فوآد سینیوره، نخست وزیران پیشین این کشور در میان کشته شدگان است.

صلیب سرخ لبنان، شمار کشته‌شدگان را پنج نفر و شمار زخمی‌ها را بیش از پنجاه نفر گزارش کرده و به گزارش آسوشیتدپرس، راننده «محمد شطح» هم در میان کشته‌شدگان بوده است.

تصاویر تلویزیونی از بیروت نشان می‌دهد که دود غلیظی از یک محله تجاری بیروت بر می‌خیزد. شاهدان عینی محل انفجار را نزدیک هتل فینیقیه از هتل‌های بزرگ پایتخت و حوالی ساختمان نخست وزیری و پارلمان لبنان گزارش کرده است.

lebanon

ماموران امداد و تعدادی آمبولانس برای کمک به زخمی‌ها به محل حادثه اعزام شده‌اند و تصاویر ارسالی خبرگزاری‌ها، افراد زخمی و اتومبیل‌هایی را نشان می‌دهد که دستخوش آتش‌سوزی شده‌اند.

در ماه‌های اخیر، لبنان شاهد درگیری‌های مسلحانه بین طرفداران و مخالفان حکومت سوریه و همچنین موارد ترور و بمب گذاری بوده است.

دو هفته پیش، گروه حزب‌اله لبنان، که از حکومت سوریه حمایت می‌کند، اعلام کرد که یکی از اعضای ارشد این گروه در نزدیکی بیروت ترور شده است. حزب اله این ترور را به اسراییل نسبت داد اما دولت اسراییل ارتباط با این واقعه را تکذیب کرد.

پیش‌تر، دبیرکل حزب‌اله گروه‌های وابسته به عربستان سعودی را مسوول حمله به مناطق تحت تسلط شیعیان در جنوب لبنان معرفی کرده بود.

در مورد عامل انفجار روز جمعه در بیروت گزارش‌های رسمی انتشار نیافته و تا کنون هیچ گروهی مسوولیت این اقدام را برعهده نگرفته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,