Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«تونی کایتز فریب‌کار»

2013 December 28

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 توماس هاردی (Thomas Hardy) نویسنده انگلیسی متولد دوم ژوئن ١٨۴٠، از بزرگان داستان و شعر این کشور در اواخر قرن نوردهم و نیمه اول سده بیستم است. رمان‌های هاردی که برایش اعتبار بزرگی کسب کردند در سنت ادبیات رئالیست انگلیسی از دیکنز تا جورج الیوت نوشته شده‌اند.

هاردی در شعر و داستان اما زیر تأثیر مکتب رمانتیک هم بود، و نگاهش به روستا و زیبایی طبیعت از این مکتب سرچشمه می‌گیرد. زوال جامعه روستایی، هم‌زمان با انقلاب صنعتی اروپا، اهمیت یافتن شهرها، جایگزین شدن پاکی و سادگی روابط روستایی با پیچیده‌گی‌های ناگزیر مناسبات شهری از موضوع‌های اصلی و چالش‌انگیز  ر‌مان‌های بزرگی مثل «دور از اجتماع خشمگین»، «تس دوربرویل» و «جود گمنام» در آثار هاردی است. این آثار بارها به فیلم، سریال تلویزیونی و نمایش صحنه‌ای برگردانده شده اند، و دو رمان دور از اجتماع خشمگین به کار گردانی جان شله‌زینگر در سال ١٩٧۶، و تس دوربرویل به کارگردانی رومن پولانسکی در سال ١٩٧٩ شهرت و محبوبیت بین‌المللی به دست آورده‌اند.

28Dec2013-Ghesseha-Shohreh-Tony-Kytes-1

رمان‌های توماس هاردی در ایران، بخصوص در سال‌های اخیر گاهی از یک اثر چند ترجمه شده است. دو رمان بزرگ او جود گمنام و تس دوربرویل به قلم ابراهیم یونسی ( در بعضی چاپ‌ها با نام مستعار سیروان آزاد) در میان این آثار از شهرت بیشتری برخوردارند.

داستان این برنامه «تونی کایتز فریب‌کار» نخستین بار در مجموعه‌ی «خرده طنز‌های زندگی» (Life`s little ironies)  یک‌سال قبل از مرگ نویسنده در سال ١٩٢٧ به چاپ رسیده است.

داستان «تونی کایتز فریب‌کار» توسط نیره توکلی به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

George Frideric Handel: Flute Sonata in G Minor

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,