Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
به دلیل قتل رییس پایگاه بسیج راسک

«احتمال اعدام‌های قریب الوقوع در بلوچستان»

2013 December 28

خبر / رادیو کوچه

خبر صدور احکام زندان، تبعید و اعدام مولوی «فتحی محمد نقشبندی» و برخی از همراهان وی که چند روز پیش توسط کمپین فعالان بلوچ مخابره شده بود، پنجم دی‌ماه توسط سایت بولتن نیوز تایید شده است.

چند روز پیش کمپین فعالین بلوچ به نقل از یک منبع موثق در زاهدان اعلام کرده بود، احکام مولوی فتحی محمد نقشبندی و برخی از همراهان وی به اتهام قتل مولوی «مصطفی جنگی زهی» رییس پایگاه بسیج راسک، صادر و در زندان زاهدان به آنان ابلاغ شده است.

بنابر گزارش کمپین فعالان بلوچ در دادگاهی «سرپایی»، «غیر علنی» و «بدون حضور وکیل مدافع»،  مولوی «فتحی محمد نقشبندی» به ١۵ سال زندان و تبعید به خلخال، «عبدالغفار نقشبندی» به ١٢ سال حبس و تبعید به مکانی نامعلوم، «نظام الدین ملازاده»، «ملک محمد آبادیان»، «جواد» و «جابر آبادیان» نیز به اعدام محکوم شدند.

malak-mohamad

بنابه همین گزارش احکام «فقیر محمد رییسی» و «گل محمد بلیده‌ای» تا این لحظه مشخص نشده است.

این احکام در حالی صادر می‌شود که در روز‌های اخیر مسوولان مربوطه به مولانا «عبدالحمید» و معتمدین شهرستان سرباز و خانواده زندانیان و وکلا وعده داده بودند که بنا بر نبود انگیزه قتل این افراد به زودی آزاد می‌شوند.

گفتنی است پیش از این خانواده مولوی مصطفی جنگی زهی (مقتول) با ارایه رضایت نامه کتبی دخالت مولوی «نقشبندی» و همراهان وی را در قتل مولوی «جنگی زهی» رد کرده و آنها را از این اتهام مبرا دانسته بودند.

طبق نوشته‌های طرفداران جنداله، مولوی «جنگی زهی» یک مولوی ولایت‌مدار و طرفدار نظام بوده، که در جلسه اعتراف‌گیری از «عبدالمالک ریگی» (رهبر جنداله) در تهران شرکت کرده بود.

بر اساس گزارش فعالین بلوچ،  گروه جنداله دو بار به آقای «جنگی زهی» سوقصد کرده بود که وی در هر دو سوقصد، جان سالم به در برد، و در نهایت گروە جنداله در بیانیه‌ای به نقش خود در ترور مولوی جنگی زهی اعتراف کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , ,