Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
در سن هشتاد و پنج سالگی

«رضا مرزبان از استادان روزنامه‌نگاری نوین درگذشت»

2013 December 29

خبر / رادیو کوچه

«رضا مرزبان»، از استادان روزنامه‌نگاری نو در ایران  که از سال ١٣۶٠ ناگزیر به ترک ایران شد، روز شنبه هفتم دسامبر در بیمارستانی در حومه پاریس درگذشت.

«رضا مرزبان» در سال ۱۳۰۷ در مشهد به دنیا آمد. از جوانی به شعر و ادبیات علاقه‌مند بود و با همشهری خود مهدی اخوان ثالث دوستی نزدیک داشت که تا پایان عمر اخوان ثالث این دوستی ادامه یافت.

«مرزبان» در سال ۱۳۲۶ پس از گرفتن دیپلم به تهران رفت و در فضای پرالتهاب سیاسی آن دوران با رسانه‌های چپ نزدیک به حزب توده ایران شروع به هم‌کاری کرد.

reza-marzban

او با نام حقیقی یا مستعار برای به برخی از روزنامه‌های توده‌ای مانند «چلنگر»، به سردبیری محمدعلی افراشته، طنزنویس نامدار و «به سوی آینده» به سردبیری داوود نوروزی مطلب می‌نوشت.

مرزبان چند ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد به اتهام هم‌کاری با حزب توده دستگیر شد و مدت دو سال در زندان به سر برد. او در زندان مدت زمانی با احمد شاملو و مهرداد بهار هم‌بند بود.

وی پس از آزادی از زندان به دعوت «مصطفی مصباح‌زاده»، مدیر و صاحب امتیاز روزنامه کیهان، به هم‌کاری با این روزنامه پرداخت.

«رضا مرزبان» که در سال‌های پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ در لیست سیاه نویسندگان ممنوع القلم جا گرفته بود، با پیروزی انقلاب و بازگشت آزادی نشر و بیان به مطبوعات، به انتشار روزنامه «پیغام امروز» پرداخت.

«پیغام امروز» یکی از اولین نشریاتی بود که از یکه‌تازی و انحصارطلبی حکومت نوبنیاد جمهوری اسلامی به انتقاد پرداخت و نسبت به برقراری دیکتاتوری نعلین به جای چکمه هشدار داد.

پس از پایه‌گذاری دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی در سال ۱۳۴۶، مرزبان در کنار کسانی مانند دکتر کاظم معتمدنژاد، دکتر ابوالقاسم منصفی، دکتر صدرالدین الهی، دکتر حمید نطقی از استادان این دانشکده شد و در رشته‌های گزارش‌نویسی و تنظیم خبر تدریس می‌کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,