Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
معاون کنسولی وزارت امور خارجه

«اصراری نداریم که همه به کشور بازگردند»

2013 December 29

خبر / رادیو کوچه

«حسن قشقاوی» معاون کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است که ایرانیان خارج از کشور می‌توانند با نشانی ایمیل این معاونت مکاتبه و از این‌که آیا در صورت بازگشت دچار مشکل قضایی خواهند شد یا خیر استعلام کنند.

«قشقاوی» در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق که روز یک‌شنبه هشتم دی‌ماه منتشر شد گفت: «اگر کسی برای ورود به کشور واقعن نگرانی دارد می‌تواند از ما استعلام کند. ما از نهادهای ذی‌ربط استعلام می‌کنیم و آن‌ها حرف درست را به ما می‌زنند. کسی به‌دنبال تله‌گذاری نیست. مواردی بوده که ما به درخواست‌کننده گفتیم، شما پرونده قضایی دارید، اگر به ایران بیایید دچار گرفتاری می‌شوید، اختیار با خودتان است که بیایید یا خیر».

وی تاکید کرد: «ما به افراد دروغ نمی‌گوییم چون اگر در یک مورد هم دروغ بگوییم اعتبار وزارت‌خارجه زیر سوال می‌رود».

ghashghawi

معاون کنسولی وزارت امور خارجه با بیان این‌که تعداد افراد خارج شده در پی حوادث پس از انتخابات سال ۸۸، بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر بوده و یک سری از آن‌ها چندماه بعد به ایران بازگشتند، گفت: «این تعداد نسبت به کلیت آمار ایرانیان در خارج از کشور، آمار بالایی نیست که از لحاظ آماری قابل اعتنا باشد».

«حسن قشقاوی» تاکید کرد: «ما اصراری نداریم که همه به داخل کشور برگردند. چون معقول هم نیست. چراکه یک‌سری ازدواج کرده‌اند و شغل دارند یا در حال تحصیل هستند. ممکن است منافع ملی ما در این باشد که آن‌ها در خارج از کشور باشند اما مهم این است که ایرانی باشند و ایرانی فکر کنند و هر کجا که هستند منافع ملی را تعقیب کنند».

وی همچنین اظهار کرد: «هر فردی که پرونده دارد، شامل تعقیب قضایی می‌شود. ما چیزی به‌عنوان ممنوع‌الورود در قانون کیفری نداریم، اما اگر فرد مجرم یا متهم عمل مجرمانه‌ای انجام داده باشد، معلوم است که وقتی نهادهای ذی‌ربط به او دسترسی پیدا کنند، مثل داخل کشور مورد تعقیب قضایی قرار می‌گیرد».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,