Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
ایران امروز

«سرنوشت مبهم رفع حصر»

2013 December 29

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با گذشت چند ماه از روی کار آمدن دولت یازدهم به نظر می‌رسد سرنوشت رفع حصر «میر حسین موسوی»، «مهدی کروبی» و «زهرا رهنورد» در پرده‌ای از ابهام قرار دارد. بسیاری از کسانی که در زمان انتخابات از حامیان «حسن روحانی» به شمار می‌آمدند یکی ازمهم‌ترین مطالبات خود را رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد اعلام کرده بودند که تا کنون هیچ اقدام مشخصی از حسن روحانی، منتخب یازدهم و دولت وی در این مسیر صورت نگرفته است.

این در حالیست که این روز‌ها با نزدیک شدن ۹ دی، مواضع اصولگرایان نسبت به محصورین جنبش سبز تند‌تر شده و از تریبون‌های مختلف برای اظهار نظر درباره محصورین استفاده می‌کنند. همزمان با شدت یافتن مواضع اصول‌گرایان کتابی 9 جلدی با عنوان دایره المعارف فتنه نیز منتشر شده است.

 

شدت مواضع اصولگرایان

ظاهرن امسال قرار است اصول‌گرایان سال‌روز نهم دی را که از آن به عنوان حماسه یاد می‌کنند، پرشور‌تر از سال‌های گذشته برگزار کنند. اصول‌گرایان هم‌چنان خواستار توبه و عذرخواهی رهبران جنبش سبز از «علی خامنه‌ای» و نظام جمهوری اسلامی هستند؛ خواسته‌ای که به نظر می‌رسد هم‌چنان با بی‌اعتنایی این دو نفر مواجه شده است.

hasr1

«ابراهیم رییسی»٬ معاون اول رییس قوه قضاییه به طور تلویحی گفته که میرحسین موسوی و مهدی کروبی هم‌چنان بر مواضع قبلی خود ایستاده‌اند و حاضر به «توبه» نیستند.

رییسی شام‌گاه چهارشنبه،چهارم دی ماه در مراسم عزاداری حزب موتلفه بی‌آنکه به نام موسوی و کروبی اشاره کند٬ اظهار کرده که آن‌ها «باید عذرخواهی کنند نه این‌که بر یک موضوع باطل ایستادگی کنند.» وی افزوده «تنها راه بازگشت فتنه‌گران توبه، اظهار ندامت و عذرخواهی از ملت ایران و خداوند است.»

«صادق لاریجان»٬ رییس قوه قضاییه نیز هفته گذشته در جلسه مسوولان قضایی گفته «داستان فتنه ۸۸ فراموش‌ شدنی نیست» و «اگر فتنه‌گران بخواهند دست به اقداماتی برنند، چنین اجازه‌ای به آنان داده نخواهد شد.» لاریجانی هم‌چنین درباره کسانی سخن گفته که «در تلاش هستند فتنه ۸۸ را که در کشوری دیگر ممکن بود به یک فتنه مخرب خطرناک تبدیل شود به یک سوء تفاهم کوچک تقلیل بدهند.»

بسیاری از کسانی که در زمان انتخابات از حامیان حسن روحانی به شمار می‌آمدند یکی ازمهم‌ترین مطالبات خود را رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد اعلام کرده بودند

البته در میان اصول‌گرایان برخی نیز فارغ از اظهار نظر‌ها و انتقاد‌های تند علیه موسوی و کروبی، برای این‌که شخصن آن‌ها را اعدام کنند اعلام آمادگی کرده‌اند. از آن جمله می‌توان به «قاسم روانبخش»، دبیر سیاسی نشریه «پرتو سخن» و از شاگردان «مصباح یزدی» اشاره کرد که هفته گذشته ادعا کرده «خیانت‌هایی که موسوی و کروبی به نظام و کشور کردند در طول انقلاب اسلامی کسی نتوانست انجام دهد. خیانت آن‌ها برابری با خیانت منافقین می‌کند.» به گفته وی حکم سران فتنه محارب است و باید اعدام می‌شدند و من این آمادگی را دارم که خود مجری اعدام این دو خائن شوم.

مواضع تند اصول‌گرایان نسبت به موسوی و کروبی و جنبش سبز هم‌چنین عاملی جهت تهدید دولت یازدهم شده است به طوری که «غلامعلی حداد عادل» مشاور عالی «علی خامنه‌ای» به «حسن روحانی» هشدار داد چنانچه دولت یازدهم بخواهد در مسیر فتنه قرار بگیرد٬ ۹ دی دیگری خلق خواهد شد.

hasr2

وی شام‌گاه پنجشنبه، پنجم دی ماه در یک برنامه زنده تلویزیونی گفته کسانی که فرصت مدیریت پیدا کرده‌اند مراقب باشند دوباره به آن مسیر [فتنه] و آن حرف‌ها [تقلب] کشیده نشوند. حداد عادل خطاب به مدیران دولت یازدهم گفته بدانند این ملت اگر مدتی ساکت بماند، دلیل بر فراموشی نیست، مردم ایران صبر می‌کنند اما فراموش نمی‌کنند. مشاور «علی خامنه‌ای» همچنین به مقام‌های دولت جدید هشدار داده مواظب باشند اگر بخواهند دوباره در مسیر فتنه قرار بگیرند، این ملت ۹ دی‌های دیگری هم خواهد آفرید.

رفع حصر، مطالبه سبزها

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد بخش عظیمی از حامیان «حسن روحانی» در جریان انتخابات یازدهم با این امید نام وی را بر روی تعرفه‌های انتخاباتی نوشتند که فضای سیاسی کشور از انسداد خارج و در اسرع وقت آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد از حصر خارج شوند. اما این خواسته و امیدواری تا کنون بی‌نتیجه مانده است که موجب ابراز نگرانی و حتی هشدار برخی از حامیان جنبش سبز شده است.

این نگرانی‌ها با انتشار اظهارات «حسام الدین آشنا»، مدیر سابق وزارت اطلاعات و داماد دری نجف آبادی و مشاور فرهنگی حسن روحانی پیرامون انتخابات سال ۸۸ شدت پیدا کرده و باعث بروز انتقادهایی از سوی حامیان جنبش سبز شد.

hasr3

«حسام‌الدین آشنا» طی گفت‌وگویی با ماهنامه «اندیشه پویا»، در پاسخ به پرسشی درباره نتایج انتخابات گذشته گفته بود: «من کاملن قانع هستم که آقای احمدی‌نژاد در سال ۸۸ انتخابات را برده است. با تدلیسی که سعید حجاریان گفته موافق نیستم، با واژه‌ها نباید بازی کنیم. وی هم‌چنین اظهار داشته بود: اگر تصور شما این باشد که آقای موسوی مظلومی است که تحت حصر است، یک‌جور راهبرد می‌طلبد، و اگر تصور این باشد که او از باب رافت اسلامی در خانه‌اش حصر شده، یک جور دیگر درباره موضوع فکر می‌کنید. بین این دو فاصله زیادی است که تا وجه مشترکی میان نگاه مظلوم و ظالم بین پیدا نکنید و یک مصالحه اتفاق نیفتد، همیشه سوال باقی خواهد ماند.»

شایعاتی مبنی بر به تعویق انداختن اقدام به منظور رفع حصر از سوی برخی دولت‌مردان و اصلاح‌طلبان با نفوذ به طور خود خواسته، تا پس از برگزاری انتخابات مجلس نیز به گوش می‌رسد

وی افزوده بود: همه جوانب را که شما حل کنید باز یک جانب باقی می‌ماند و آن کسی است که تحت حصر است. او باید تصمیماتی بگیرد. اگر او نتواند و یا نخواهد تصمیم بگیرد، کار برای همگان دشوار می‌شود.

هر چند با ایجاد موجی از واکنش‌ها علیه اظهار نظر آشنا از سوی حامیان جنبش سبز، وی با نوشتن چند جمله در صفحه فیس‌بوکش سعی در توجیه سخنانش داشت اما به نظر می‌رسد که سخنان آشنا نه تنها عقیده وی بلکه عقیده بخشی از بدنه دولت روحانی است. هم‌چنین گفتنی است شایعاتی نیز مبنی بر به تعویق انداختن اقدام به منظور رفع حصر از سوی برخی دولت‌مردان و اصلاح‌طلبان با نفوذ به طور خود خواسته، تا پس از برگزاری انتخابات مجلس نیز به گوش می‌رسد. گویا این تعویق به منظور تسهیل تصاحب کرسی‌های مجلس صورت گرفته است.

در پایان گفتنی است دولت روحانی هر چند در هفته‌های اول روی کار آمدن، هم‌زمان با سفر روحانی به نیویورک و پیش از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای اقداماتی مانند آزادی «نسرین ستوده» و تنی چند از زندان سیاسی انجام داد که باعث شد بذر امیدواری در دل هوادارنش کاشته شود اما با معلق ماندن وضعیت رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد، به نظر می‌رسد آن شور و امیدواری دیگر در میان مردم هوادار دولت یازدهم وجود ندارد و این می‌تواند زنگ خطری جدی برای دولت‌مردان یازدهم باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    OmYkke pnfkgewnqerc, [url=http://hporfdjmrfjg.com/]hporfdjmrfjg[/url], [link=http://cpajbaghrikh.com/]cpajbaghrikh[/link], http://smdfmvedjucz.com/