Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
سخن‌گوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

«جعل اسناد توسط بابک زنجانی برای پرداخت بدهی‌های نفتی»

2013 December 30

خبر / رادیو کوچه

«مصطفی افضلی‌فرد» سخن‌گوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ایران روز یک‌شنبه هشتم دی‌ماه، با بیان این‌که طبق اعلام رییس بانک مرکزی، بدهی‌های «بابک زنجانی» از محل فروش فرآورده‌های نفتی به این بانک واریز نشده‌ گفت که برخی از مسوولان بانک مرکزی موضوع جعلی بودن اسناد واریزی را مطرح می‌کنند که کمیسیون در حال بررسی این موضوع است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا»، در این باره گزارش داده است، «مصطفی افضلی‌فرد»، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، با انتقاد از این‌ که تناقض‌گویی‌ها در این مورد که باعث سردرگمی شده‌ افزود: «برخی از مسوولان بانک مرکزی می‌گویند که موضوع واریز پول فرایندی را طی کرده‌ است و پول در حساب است و طبق آن خبر را اعلام کرده‌اند، البته همان‌ها می‌گویند که بعدن متوجه شده‌اند این اسناد جعلی است.»

خبرگزاری «فارس» نیز روز یک‌شنبه خبر داد که روابط عمومی بانک مرکزی عصر شنبه با اعلام این که «بابک زنجانی تاکنون هیچ‌گونه وجهی را به حساب بانک مرکزی واریز نکرده است» ادعای آقای زنجانی مبنی بر پرداخت بدهی را «دروغ» توصیف کرده‌ است.

بنا بر گزارش «فارس»، «سعید حیدری»، عضو کمیسیون انرژی مجلس، با اعلام این خبر توضیح داده‌ است که «چندی پیش بابک زنجانی گواهی از بانک مرکزی تاجیکستان ارایه کرد، مبنی بر این که تمامی بدهی خود به دولت ایران را در این کشور به حساب بانک مرکزی ایران واریز کرده است، اما با پیگیری‌های مجلس مشخص شد پولی به حساب دولت ایران واریز نشده و گواهی صادر شده نیز ظاهرن یا جعلی بوده و یا با پرداخت یک میلیون دلار از سوی وی صادر شده است.»

babek-zanjani

«بابک زنجانی»، تاجر و سرمایه‌دار ایرانی، مبلغی هنگفت از درآمد نفتی ایران را به بانک مرکزی بدهکار است که در هفته‌های اخیر در مورد مبلغ این بدهی و پرداخت یا عدم پرداخت آن توسط بابک زنجانی خبرهای ضد و نقیضی منتشر شده‌ است.

این اظهارات در حالی است که یک روز پیش از آن، «محمدعلی پورمختار»، رییس کمیسیون اصل نود مجلس، اعلام کرده بود که بابک زنجانی بدهی ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورویی خود بابت فروش نفت ایران را به دولت پرداخت کرده‌ است.

در ارتباط با مبلغ این بدهی نیز در حالی که «بیژن نامدار زنگنه»، وزیر نفت ایران، گفته بود «بابک زنجانی» دو میلیارد دلار پول نفت کشور را باز نگردانده، رییس کمیسیون اصل نود مجلس  میزان این قلم از بدهی‌های آقای «زنجانی» را پیش از این دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو معادل نزدیک به ۳٫۵ میلیارد دلار عنوان کرده‌ بود و هم‌اینک از بدهی «۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورویی» بابک زنجانی سخن می‌گوید.

بابک زنجانی همواره با اظهار این‌ که تحریم بانکداری ایران از سوی غرب دلیل مشکلات وی برای واریز بدهی یادشده است تمامی اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده  و حتی از خود به عنوان «بسیجی اقتصادی» یاد کرده است. وی پیشتر در مصاحبه با هفته‌نامه آسمان گفته‌ است که این مقام‌ها و مسئولان بوده‌اند که از وی خواسته بودند برای ترخیص کالاها، واردات، انتقال پول نفت و  دور زدن تحریم‌ها به آنها کمک کند.

وی تایید کرده بود که برای این فعالیت‌ها پورسانت هم می‌گرفته است. بابک زنجانی در همین حال از چهره‌های اصلی مطرح در پرونده دور زدن تحریم‌ها علیه ایران از طریق نقل و انتقال پول و دارایی از ترکیه به ایران است که باعث جنجال سیاسی بزرگی در هفته‌های اخیر در ترکیه شده‌ است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، بابک زنجانی در کنار ایجاد شبکه پنهانی تجارت نفت و طلا از طریق «هالک‌بانک» ترکیه مبالغ هنگفتی را طی سه سال برای ایران پول‌شویی کرده‌ است؛ وی چند سرمایه‌گذاری بزرگ نیز در ترکیه انجام داده‌ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    بابک زنجانی نه ریشه تومور بلکه زائده کوچکی از سطح تومور میباشد و شوربختانه براساس دزدی کن و فریاد آی دزد را بلند کن که در ایران جاری و ساری است پرونده این حضرتی هم به همان بایگانی خواهد رفت که پرونده های بزرگی امثال رفیق دوست و شهرام جزایری و غیره رفته اند. من در ابتدای کار آقای حسن روحانی علرغم میلم تا حدودی به ایشان باور داشتم که با شرمساری اذعان میکنم اشتباه کردم مثال همان دامادی که با دیدن روی عروس فهمید اشتباه کرده است. در ایران همانند زمان اعلحضرت قدر قدرت هر چه را که رئیس بگوید همان است و اگر امروز به سفید گفتند سیاه همه سیاه خواهند و اگر فردا همان را آبی بنامند همگی آبی خواهند نامید و هیچکس سئوال نمیکند که مردم شعورتان کجا رفته. در توشتاری نویسنده بروشنی نشان میداد که بدبختی ما نه از تاریخ شروع مشروطیت بل از زمان کهن است و آن کتیبه داریوش شاه پارسی بحق مینالد از دروغ خشک سالی و دشمن. یک کلمه علی اکبر صالحی راجع به مذاکره با آمریکا, نگاه کنید چه قشقرقی به پا شد تا جائی که حضرتی جزایری به نفی کنندگان مذاکره با آمریکا نهیب زدند و من ترسم از آن است چندی دیگر حضرت نقدی بجای شال فلسطینی پرچم آمریکا را بدور گردت ببندد.