Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
معاون سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا

«هنوز تفاهم بر سر زمان اجرای توافق ژنو حاصل نشده است»

2014 January 01

خبر / رادیو کوچه

«ماری هرف»، معاون سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه اول ژانویه گزارش‌های مربوط به این‌ که گروه ۱+۵ و ایران بر سر زمان اجرایی شدن توافق‌نامه ژنو به تفاهم رسیده‌اند را رد کرد، اما خبر داد که اجرای این توافق «به زودی» انجام خواهد شد.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گزارش داد، ماری هرف، روز چهارشنبه با اعلام این مطلب، در ارتباط با آخرین تحولات در مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت که «در بحث‌ها پیشرفت داشته‌ایم و تیم‌ها چند نکته حل‌نشده را همراه خود به پایتخت‌هایشان برده‌اند.»

معاون سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال افزود: «انتظار می‌رود که طرفین، طرح اجرای توافق را به زودی نهایی کنند.»

هم‌زمان روز چهارشنبه، یکی از مقام‌های ارشد دولت آمریکا نیز که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان» مذاکرات کارشناسی هسته‌ای با ایران را در جریان توصیف کرد و درباره به مقصود رسیدن این مذاکرات افزود که «داریم به مرحله توافق نزدیک می‌شویم، اما هنوز نرسیده‌ایم.»

این اظهارات مقامات آمریکایی در حالی بیان می‌شود که یک روز گذشته «حمید بعیدی‌نژاد»، معاون وزارت خارجه ایران، به خبرگزاری ایسنا گفته بود «بر اساس جمع‌بندی و مذاکرات انجام شده با هیات‌های کارشناسی ۱+۵ زمان اجرایی شدن توافق ژنو دهه سوم ژانویه خواهد بود.»

وی در پاسخ به این‌ که آیا اختلاف‌نظرها و برداشت‌های متفاوت میان دو طرف درباره سازوکار اجرای توافق به طور کامل رفع شد؟ گفت که «دو طرف توانستند به یک تفاهم واحد در رابطه با اجرای توافق برسند و دیدگاه‌ها و برداشت‌ها اکنون یکسان است.»

mary-harf

هیات‌های کارشناسی ایران و ۱+۵ جهت تعیین سازوکار اجرای توافق ژنو در یک ماه گذشته سه دور در وین و ژنو با یکدیگر گفت‌وگوی کارشناسی داشته‌اند.

دور سوم این مذاکرات روز دوشنبه در ژنو آغاز شد و تا ساعت هفت صبح روز سه‌شنبه ۱۰ دی‌ماه ادامه داشت.

«حمید بعیدی‌نژاد»، مدیرکل سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران، سرپرست هیات تیم ایرانی و «استفان کلمنت» معاون «کاترین اشتون» نمایندگی ۱+۵ را در این  دور از مذاکرات برعهده داشتند.

توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ روز سوم آذرماه در ژنو به‌ دست آمد و بر اساس آن طرفین توافق کردند تا در ازای شفافیت بیشتر و برخی از اقدامات داوطلبانه از سوی ایران، گروه ۱+۵ نیز از تحریم‌های بیشتر علیه ایران خودداری کرده و برخی از تحریم‌ها را به حال تعلیق درآورد.

شورای اتحادیه اروپا، که عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در این اتحادیه است، ۲۵ آذرماه با صدور بیانیه‌ای خواستار اجرای فوری توافق ژنو شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,