Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
2 رادیو لیچار

«گفت‌وگو با خواهر عبدالمالک ریگی»

2010 February 25

فرورتیش / رادیو کوچه

lichar@koochehmail.com

الهم عجل لولیک الفرج والعافیت والنصر

اون‌قدر این جمله را میگم تا انحصار کپی‌رایتش از دست اون آقاهه خارج بشه. اگه ایشون خیلی ناراحتن، بروند یه جمله دیگه پیدا کنند.

عبدالمالک ریگی توسط رژیم ایران دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده. امروز قرار بود درباره فیلم کوی دانشگاه حرف بزنیم ولی چون مطمین هستیم که این هفته کامبیز حسینی با برنامه پارازیت به تمام سوراخ‌های پاکستان و افغانستان هم سرک می‌کشد تا پرونده ریگی را رو کند، تصمیم گرفتیم خودمان زودتر این کار را بکنیم. ما به شیوه‌ای کاملن متفاوت موضوع آقای ریگی را مطرح می‌کنیم. من با خواهر ایشان گفت‌وگویی داشتم و اوضاع آقای ریگی را جویا شدم.

انتظار دارید درباره چی صحبت کنیم؟ الان به هر کسی بگویید چه خبر، می‌گوید: «آقا…! فیلم کوی دانشگاه را دیدی؟ عجب چیزیه.» بعدش میگه: «البته ریگی را هم گرفتن..»

البته این کلمه‌ی«گرفتند»، معنی خوبی ندارد. برای بعضی‌ها این‌جوری جا‌افتاده که رژیم ایران هر کسی را بگیره، طرف حتما آدم خوبیه.

فیلم جدید حادثه کوی دانشگاه با سرعت زیادی در اینترنت منتشر شده و شبکه‌های خبری دنیا هم آن را نمایش داده‌اند. برای این که به ابعاد دیگه این ماجرا پی‌ببریم و موشکافانه به قضیه نگاه کنیم، در برنامه امروز، فیلم را تحلیل می‌کنیم.

من، فرورتیش هستم. مگه این که عکسش ثابت بشه…

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۲۶ Comments


 1. مهدي كريمي
  1

  دوست عزیز من نه بلوچ هستم، نه سنی (مسلمان هم نیستم)، و نه رابطه ای با جندالله دارم، ولی به شما قول میدم ریگی آدَم بدی نیست.
  اولا این که ریگی و گروهش همیشه با پاسدارها و نظامی ها و بسیجی ها مجادله میکردند، و تمام افرادی که کشتند از این قشر هستند. هیچ فرد غیر نظامی به دست این گروه من که نشنیدَم کشته شده باشه. شما اگر سراغ دارین بفرمایید ما هم بدونیم.
  دوما، بد کاری میکنه اَز مردمش دفاع میکنه؟ اتفاقا کاش تمام ایران عبدالمالک بود، انوقت هیچ بچه آخوندی نمی تونست بیاد بریزه تو دانشگاه بچه های بی گناه مردم رو تارومار کنه. کاش همه ی ایران به اندازه ی ملت کرد و بلوچ از خودش غیرت نشون می داد و این قدر حرف از عدم خشونت در مقابل نظامی که سرتاپا خشونت است نمیزد، اونوقت این نظام خیلی وقت پیش بساطش برچیده شده بود.


  1. radan
   2

   خواستم به همه دوستان بگم کاری نداره شما باید ۶ ۷ سال پیش در زاهدان میبودین و با لباس بلوچی فقط یک هفته در خیابانهای زاهدان میچرخیدی تا دستت بیاد توهین یعنی چه تا با تمام وجود به شما تحمیل بشه که تو ایرانی نیستی تا تازه معنای حقوق بشر و آزادی را بفهمی و قدرش را بدانی
   هر یک از شما اگر دچار این مساله میشدید شاید ده ها بار بیش از ریگی از این نظام تنفر پیدا میکردید و بدتر اینکه عده ای از مردم ما هم گول دولت را خورده خام شده و بلوچ را غیر ایرانی و حتی نجس خطاب میکردند خوب آن زمان احساستان چه بود جز تنفر؟ جز کینه؟ ریگی در آن دوران در دوران نوجوانی و جوانی بود زمانی که شخصیت شکل میگیرد او زیر بدترین فشارها بود نه تنها او هزاران بلوچ دیگر حال اگر او آدم کشته بروید از آقایانی که در مساجد میگفتند سنی به خون تو تشنه است سنی ۷ تن از ما را میکشد تا به بهشت برود در حالی که آن جوان اهل سنت جز زندگی در کنار سایر اقوام را نمیخواست خود ببینید چه کردند و جوابش چه شد
   اکنون هزاران تن مانند ریگی در بلوچستان هستند و این جز پاسخ سیاستهای نژاد پرستی نظام نا مقدس جمهوری اسلامی نیست


 2. سمیرا
  3

  دوست عزیز متاسفم که شما نمی دونید در این منطقه چه به سر مردم امد.متاسفم که شما نمی دونید چند نفر غیر نظامی در منطقه بی گناه کشته شدن و متاسفم که شما از کشتار دفاع می کنید اون هم به هر شکلی.
  مهدی کریمی عزیز من متاسفم که خشونت رو می پسندین.


 3. iradj
  4

  khanome samira, shoma ke khoshonat ro nemipasandin, etemaalan havadare dolate “mehrparvar” hastin na? Chon on kasani ke be “Abdolamalak Rigi” tohin mikonan, ya agahane ya ghayre agahane nokarie akhonda ro mikonan, va ya tahte taasire tablighate vezarate etelaat jomhorie eslmai hastand. Ey kaash ma bishtar az in javoonaye shojaa dashtim.


 4. سعید
  5

  از کی تا حالا خواهر ریگی تهرانی حرف میزنه؟ این خانومه از رو کاغذ هم بلد نیست بخونه. جمع کنید کاسه کوزتونو فکر کردین مردم خرن؟


 5. ترسو
  6

  خاک بر سرت جناب مهدی کریمی
  ۱۶ سرباز وظیفه که توسط این بی شرف کشته شدند چه گناهی داشتند؟ ۲۱ مسافر که به رگبار بسته شدند چه گناهی داشتند؟ پسر ۱۲ ساله ای که سر بریده شد چه گناهی داشت؟
  لعنت بر تو و آدمهای نفهمی مثل تو. از ماست که بر ماست


 6. مهدي كريمي
  7

  سمیرای عزیز،
  من که گفتم اگر از کشتار غیر نظامیان به دست جندالله مدرکی، خبری، نشانه ای چیزی دارین به من هم بگید، چون تمام عملیات جندالله که من ازشون خبر دارم هدفشون نهادهای نظامی حکومت بوده. حالا هم اگر به چند نمونه اشاره کنید ممنون میشم.

  در مورد دفاع از خشونت هم باید بگم، بله من افتخار می کنم که معتقد هستم دفاع مسلحانه در مقابل حکومتی که اساسش با خونریزی بنا شده بهترین راه برای پس گرفتن حقوق مردم هست. شما خودتون اگر کسی به زور حقتون رو بگیره و تمام راههای احیای حقتون رو به روتون ببنده و عملا و رسما شما رو شهروند درجه دو حساب کنه چی کار می کنید؟ میشینید تشویقش می کنید؟
  خیلی ادعای ضد خشونت بودنتون میشه به این سوال من یه کم فکر کنید، حالا اگر متوجه اشتباهتون شدید و جواب ندادید اشکالی نداره، همین که شما روشن بشید برای من کافیه. فرض کنید گروهی به خونه ی شما میان و جلوی چشم شما تمام اعضای خانوادتون رو قتل عام می کنند، شما هم اسلحه ای در دست دارید و از دور شاهد این جنایت هستید. عکس العمل شما چه خواهد بود؟ آیا به تماشا ادامه می دهید؟ یا انتقام خانوادتون رو می گیرید؟…جال تاسف خوردن برای من یه کم روش فکر کنید.


 7. مهدي كريمي
  8

  پس هر جنایتی که در اون خطه انجام شد باید به ریگی ربط داد؟ چه ثابت شده باشه چه نشده باشه؟ چه خودشون به عهده گرفته باشند و چه نگرفته باشند؟


 8. مهدي كريمي
  9

  آقای ایرج،
  اگر از این یک چهارم جوونای تهرانی هم این شهامت رو داشتند الان در جامعه ای زندگی می کردیم که ریش و تسبیح نشان برتری نبود بلکه هر کس صرف آدم بودن از حقوقش برخوردار بود و منت حق خودش رو از هیچ کس نمی کشید.


 9. مهدي كريمي
  10

  این کجاش خواهر ریگیه؟ این که تابلو هستش داره از رو نوشته میخونه، قصدتون از این کار چیه؟


  1. دوست
   11

   بابا طنزه.
   طنز


 10. رضا
  12

  ایول کلی خندیدم با این حرکتتون جالبه نظرات رو دیدم بیشتر خندم گرفت یارو میگه خواهرش لهجه تهرانی نداره بخدا جنبه ایم ملت اینقد پایین اومده که کم کم رو فسفراشون داره تاثیر میزاره. آقای مهدی کریمی اگه جوونای ایران یک دهمشونم مثل این کثافت بودند شما خودت جرات نمیکردی تو خیابون راه بریمدرک و سند خواستی خیلی دنبالش گشتم اما رو اینترنت نبود اگه تونستی یه هماهنگی کن با یه زاهدانی بگو سی دی های عملیات ریگی رو برات بفرستن بعد ببین که به بهانه داشتن یه کارت بسیج با یارو چیکار کرد. حالا شما خودت اون سریالو ببین میفهمی این مرتیکه روانی رو چه حسابی آدم میکشت.


 11. سمیرا
  13

  اقای کریمی شما نمی تونید دورادور بشینید و نظریات مشفقانه بدید.
  این ادم اگر واقعا از حقوق کسی دفاع می کرد حرفی نبود.
  ریگی فقط یک جانی روانی بود که اصلا دولت و نظام و مبارزه هدفش نبود.اصلا نمی دونه این حرفا یعنی چی.به نظر شما انفجار در مسجد یعنی چی؟
  به نظر شما سر بریدن ادمهایی که ربطی به نظام ندارن یعنی چی؟
  به نظر شما گروگان گیری در جاده و کشتن اون همه ادم جلوی چشم زن و بچه هاشون یعنی چی؟
  به نظر شما کشتن بچه های ۱۰ -۱۲ ساله یعنی چی؟
  به نظر شما انفجار و کشته شدن جمع زیادی از اهل سنت در پیشین یعنی چی؟
  دوست عزیز بهتره منصف باشیم.بهتره بدونیم چی به چی ربط داره.دوست عزیز ای کاش شما روزهای بعد از انفجار در مسجد رو در زاهدان تجربه می کردین.
  دوست عزیز من سنگ کسی رو به سینه نمی زنم و مدافع هیچ دولتی نیستم. من دارم از مردمی حرف میزنم که بی گناه مردن.
  من سالها با همه این ها شیعه و سنی زندگی کردم.
  من بلوچها رو بیشتر از شما می شناسم، من می دونم که مردمی مهربان و خونگرمن.من می دونم این شکل خشونت از این مردم نیست.
  دوست عزیز بهتره جو گیر نشیم و هر چیزی رو به هر چیزی ربط ندیم.دولت هر ایرادی داره به جای خودش باید راه کاری براش اندیشید.
  به هیچ و جه نه دولت و نه غیر دولتی ها حق ندارند دست به خشونت علیه مردم بزنند و من و شما هم نباید از خشونت حمایت کنیم.
  ایستادگی با خشونت فرق داره دوست عزیز.
  اگر شما دارید در مورد برابری انسانها حرف می زنید و می گید که نباید دین و مذهب نشان برتری یکی بر دیگری باشه من هم با شما موافقم و از نگاه و تفکرتون صادقانه دفاع و حمایت می کنم. اما ریگی حرفش این نبود متاسفانه.


 12. balooch
  14

  KHOON DAR BARABARE KHOON…


 13. مهدي كريمي
  15

  انفجار در مسجد رو هیچ وقت به عهده نگرفتند (برخلاف بقیه ی عملیاتشون که شجاعانه بر عهده گرفتند) و هیچ وقت هم کسی ثابت نکرد که کار اینا بوده، درسته؟
  باز هم میگم، اون آدمهایی که در جاده گرفته شدن و فرداش سرشون بریده شد همشون مامور اطلاعات و سپاه بودند و امیدوارم بقیه شون هم به همون روش به هلاکت برسند.

  من هم از گروهی دفاع نمی کنم، فقط دارم حقایق رو بررسی میکنم. شما هم اگر من رو میخواهید قانع کنید لطفا مدارک و اسناد اراعه بدید.

  مگر نمی گید طرفدار مردم هستید و بینشون زندگی کردید، خوب بگید ببینیم چرا مردم اون ناحیه (با عرض پوزش) وضع زندگیشون از سگ هم بدتر باشه؟
  دنبال راه کار هستید؟
  این بهترین راه کاره…زور در برابر زور…مگر این حکومت حرف حساب سرش میشه که باهاشون مثل آدم حرف بشه زد؟
  باید زور بازون نشون داد تا عاجز بشوند و در مقابل خواسته هات تسلیم بشوند، والسلام.
  نتیجه ی تلاش های جندالله هم همینه که الان دولت افتاده به پای سران قبایل بلوچ و بهشون التماس میکنه که ما بهتون رسیدگی میکنیم فقط ما رو تار و مار نکنید.

  @بلوچ،
  همین که گفتی…خون در مقابل خون…در چنین شرایطی این تنها راه عاقلانه است.
  حمایتهای ما همراه شماست.
  از این تهرونی ها که بخاری بلند نمیشه ولی امیدوارم به زودی کوههای آذربایجان و کردستان و جنگل های شمال قتلگاه سپاهیان و بسیجیان آدمکش باشه.
  به امید ایران آزاد از دست هر تمامیت خواه.


 14. مهدي كريمي
  16

  سمیرا خانوم،
  سوال من رو هم جواب ندادید،
  بالاخره اگر خانوادتون جلو چشمتون به قتل برسه و شما هم امکان امکان تیراندازی به قاتلان خانوادتون رو داشته باشید چیکار می کنید؟
  لطفا چشماتون رو ببندید و خودتون رو تو این موقعیت قرار بدید تا متوجه بشید چرا شخصی مثل عبدالمالک اقدام به سر بریدن مامورین دولت میکنه.


 15. مهدي كريمي
  17

  @ رضا
  هرکی ندونه فکر می کنه به قول مموتی تو ایران آزادی نزدیک به مطلقه !!!
  الان مردم راحت میان از خونشون بیرون؟
  الان مردم توی خونشون با خانواده ی خودشون هم راحت نیستند چه برسه به تو خیابون اومدن !!!
  اون فیلمهاَ رو هم بذار در کوزه…
  شما از نزدیک مادران کردی که طفل رو قنداقشون رو زنده زنده تو تنور انداختن دیدید؟ شما باغبانی رو که به خاطر مسلمان نبودن دو هکتار زمین کشاورزی شو به آتش کشیدند دیدید؟
  شما افرادی که به خاطر مسلمان نبودن تو خیابون آتششون زدند رو دیدید؟ شما بچه هایی که به خاطر دین پدر مادرشون آب داغ از سماور باز کردند تو حلقشون رو دیدید؟
  شما خونه های مردم بیچاره ای که به ناحق رفتن زیر بلدوزر رو دیدید؟ شما بچه هایی که تو روستا از سرما یخ میزنند رو دیدید؟ شما مردی که خودشون را با خانوداشون آتش زد تا مجبور نشه کاسه ی گدایی دست بگیره دیدید؟
  اگر ندیدید که توصیه میکنم برید یه کم تو این اینترنت بگردید و پیداشون کنید.
  اگر هم دیدید و هنوز هم سر حرفتون هستید که دیگه باید به رگ شما شک کرد !!! در این صورت هم توصیه میکنم برید اسم خودتون رو از رضا به سعیده عوض کنید، سنگین ترید.


 16. ماهرخ
  18

  چرا من هر چی هرجا مینویسم پیغام خطا میده؟دیگه صبرم داره نموم میشه


 17. ماهرخ
  19

  چه بامزه یه کامنت بلند رو تیکه تیکه کردم ظاهرا همین یکیش دستت رسیده.دیگه دارم دیوونه میشم


 18. یکی
  20

  تابلو بود سر کاریه


 19. ماهرخ
  21

  سمیرای عزیزم
  اینقدر حرص نخور به قول فرورتیش الان جوری شده که اینا هر کیو بگیرن مردم فکر میکنن آدم خوبیه
  الان تو تهران ۹۰ درصد مردم وقتی اسم ریگی میاد میگن طفلییییی آخیییییی


 20. یکی
  22

  قیافه اش هم مثل ریگیه؟


 21. امید
  23

  مهدی جان ایا شما هم باید همین کار رو بکنید؟
  اتش بزنید؟
  بکشید؟
  زندانی کنید؟
  نسل بعدی هم که میاد میخواد مثل شما انتقام بگیره
  پس کی میتونیم به اوضاع کشور برسیم
  این کشت و کشتار ها چیزیو عوض نمیکنه
  الان بیشتر از ۶۰ ساله تو این کشور کشت و کشتار تا کی باید کشتو کشتار ادامه داشته باشه؟


 22. ایمان
  24

  اولا کی گفته تو تهرانت مردم می گن…آخی..طفلی ریگی!؟
  بنده که از هر طیف موافق و مخالف نظام رفیق دارم و همه آنها حالا هرکدام با ادبیات خودشون گرفتن ریگی رو کار خوبی می دنستند…! الارهاب لدین

  خانواده کی رو جلوی چشماش به گلوله بستن!!..؟ فکر کنم این آقای کریمی تو باغ نیست..شما ظاهرا تو هلندی یا سوئدی بسر می بری…نه داداش شبکه های ماهواره ای هم که از این چیزا بدشون نمی یاد به بی شرف بودن ریگی اعتراف کردن…. در ضمن این مطلب به جان خودتون طنزه…دوستان مچ بگیره حرفه ای صدای آمریکایی لطفا پیغام نزنید که اینکه معلومه تهرونیه!؟…شما کجا زندگی می کنید؟