Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
فیلترینگ در ایران

«آیا وایبر به فیلترینگ پیوست»

2014 January 03

گزارش / رادیو کوچه

تعداد بسیاری از کاربران ایرانی نمی‌توانند پیام‌ خود را به بوسیله برنامه وایبر به دوستانشان بفرستند. گویا وایبر نیز عاقبتی همانند وی‌چت دارد.

به گزارش خبرنگار «رادیو کوچه» از ایران برنامه وایبر با مشکلاتی مواجه شده است. این مشکلات اخیرن بیشتر شده به طوری که بسیاری از کاربران احتمال فیلتر شدن این برنامه در ایران را بسیار زیاد می‌دانند. درحال حاضر دسترسی بعضی از کاربران که از مخابرات اینترنت می‌گیرند به این برنامه موبایل محدود شده است. این موضوع هنوز فراگیر نشده اما احتمال می‌رود که حکومت ایران در حال بستن سرورهای این برنامه در کشور باشد.

viber

البته نباید این موضوع را هم از قلم انداخت که بعضی از کاربران هنوز به این برنامه دسترسی دارند در این رابطه محمد که از اینترنت خود را از شرکت شاتل تهیه کرده می‌گویید: من هنوز می‌توانم از وایبر استفاده کنم اما دسترسی بسیاری از دوستانم به این برنامه محدود شده است.

شرکت وایبر در پاسخ به این سوال که آیا این مشکل از سرورهای وایبر است یا اختلالی در این برنامه بوجود آمده پاسخ داد: در این رابطه ما فکر می‌کنیم که حکومت ایران درحال بستن این برنامه بصورت منطقه‌ای است. درحال حاضر این برداشتی است که شرکت ما کرده اما این موضوع را تایید نهایی نمی‌کنیم.

به دلیل این‌که وایبر یک برنامه موبایل محسوب می‌شود و پیدا کردن سرورهای اصلی آن نسبت به یک سایت دشوار‌تر است فیلتر کردن آن نیز به زمان بیشتری احتیاج دارد. چنین اتفاقاتی قبل از فیلتر شدن برای برنامه وی‌چت نیز تکرار شده بود.

وایبر نرم افزار گوشی‌های تلفن همراه است که به کاربران اجازه می‌دهد تا در هر جای دنیا با دوستان خود که Viber روی گوشی آنها نصب شده تماس تلفنی و یا پیام رایگان ارسال کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۳ Comments


 1. رضا
  1

  دیشب قطع بود ولی الان وصل شده گویا 😕


 2. EhsaN
  2

  لعنت بهشون… چیو میخان ثابت کنن؟ اینهمه خودشونو پاره میکننو همه رو فیلتر کنن اصن! با یه برنامه ی ۱۵۰ کیلوبایتی کل فیلترینگو دور میزنیم ولی درد چیز دیگه ایه! درد اینه که زشته دولت داره مردمو از کوچکترین و خنده دار ترین امکانات محروم میکنه و فقط خودشو توی جوامع بین الملل خراب میکنه!
  واقعن برای مسئولین ارتباطات کشور متاسفم…


 3. کاله
  3

  وی چت هم هنوز کاملن فیلتر نشده و گاه گاهی کار می کنه