Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
مرد بر‌تر کیست

«چگونه می‌توان یک مرد بر‌تر بود»

2014 January 04

 شهروز فرهمند / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مرد بر‌تر، آلفا من، مرد واقعی و… عبارات و واژه‌های معادلی هستند که تا حد قابل قبولی می‌توانند جایگزین عبارت Alpha Male باشند. این مطلب سوالاتی نظیر مردهای آلفا چه کسانی هستند و چه خصوصیاتی دارند و چه‌طور می‌توان یک مرد بر‌تر بود را در بر گرفته و پاسخ داده است.

البته این عبارت در زمینه‌های گوناگون از تعریف‌های روان‌شناسی گرفته تا حیات وحش و حتا سریال‌های تلویزیونی با به نمایش کشیدن قدرت مافوق انسانی آن‌ها مطرح شده و معانی متفاوت و در پاره‌ای موارد ضد و نقیض دارد تا جایی که برخی از روان‌شناسان آن را سندرم مرد آلفا می‌نامند، اما هدف از این مقاله، معنی عمومی و نه علمی ‌آن مد نظر بوده، به نحوی که در فرهنگ اجتماعی از آن یاد می‌شود و مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد.

یک مرد واقعی، مرد بر‌تر، آلفامن و یا هر نام دیگری که صدایش کنیم یک خصوصیت بارز و اولیه دارد و آن «لیدر» بودن وی است. این افراد به طور ذاتی خصوصیات رهبری و لیدر بودن را با خود همراه دارند، افرادی هستند که دیگران از آن‌ها الهام گرفته و یا به آن‌ها حسادت می‌کنند. این‌ها‌‌ همان مردانی هستند که زن‌ها بشدت جذبشان می‌شوند و نکته این‌که مردان آلفا، بدون هیچ‌گونه تلاشی در مرکز توجهات جمع قرار می‌گیرند، یا به عبارتی دارای شخصیت کاریزماتیک است.

یک مرد واقعی، مرد بر‌تر، آلفامن و یا هر نام دیگری که صدایش کنیم یک خصوصیت بارز و اولیه دارد و آن «لیدر» بودن وی است

برای شناخت بهتر مرد بر‌تر، بهترین روش داشتن اطلاعاتی در خصوص شخصیت و رفتار اوست. چه بسا که با توسعه شخصی و تلاش بتوانیم خود را به چنین شخصیتی بدل و یا نزدیک نماییم.

خصوصیات مرد بر‌تر:

• مرد بر‌تر در رفتارش مُصِر و پایدارست. او تا آخرین نفس ایستاده است و بر روی گفتارش، رفتارش و افکارش پافشاری می‌کند.

• مرد بر‌تر می‌تواند از خودش و خانواده‌اش دفاع کند. او پا پس نمی‌کشد و برای احقاق حقوقش تلاش وافر می‌کند.

• مرد بر‌تر در شرایط فیزیکی خوبی است، به عبارت دیگر معمولن در زمینه ورزشی، حرفی برای گفتن دارد و بدن خود را خوش فرم و خوش حالت نگه می‌دارد. او قوی است و البته پذیرای جنس مخالف به زیبایی هر چه تمام‌تر.

• مرد آلفا دلیر و با شهامت است. در او احساس ترس را نمی‌توان دید حتی اگر در هر لحظه و در هر شرایطی چنین حسی با او همراه باشد.

• مرد آلفا فروتن است و شکسته نفس. این یکی از خصوصیاتی است که کمک می‌کند او بتواند به خودش هم بخندد. اصلن مهم نیست که او چه کرده و به چه مدارک و مدارجی دست یافته، او هیچ‌گاه مغرور نمی‌شود و اگر هم بشود، کاملن به اوضاع مسلط است و قبل از این‌که کنترل از دستش خارج شود می‌داند که چطور از اوج به حضیض فرود بیاید.

• مرد بر‌تر می‌تواند شما را سرگرم کند و به خوبی از شما پذیرایی نماید. او معمولن شوخ طبع است و می‌تواند به راحتی گروهی از مردم را دور خود جمع نماید. او داستان گوی خوبی است!

• آلفامن، داستانهای زیادی برای گفتن دارد. زندگی او یک زندگی خاص است و این امر باعث می‌شود داستان‌های جذابی برای شما در چنته داشته باشد. او هم مثل همه اشتباهاتی داشته ولی می‌تواند در آن‌ها نکات ریز و خنده‌داری هم پیدا کند و به طور خاصی برای شما تعریف کند که لذت ببرید. او ماجراهایی دارد که هر کسی دوست دارد پای صحبت‌هایش بنشیند.

• مرد بر‌تر می‌تواند به خودش هم بخندد. این نگاه خاصی است که مرد بر‌تر به خودش دارد و خیلی هم ضروری است. شما نمی‌توانید آلفا من را دست بیاندازید چون او خودش به شما می‌پیوندد و بهتر از خودش چه کسی می‌تواند از این بازی برنده بیرون بیاید؟!

• مرد بر‌تر دانش آموخته و باتجربه است. مدرک دانشگاهی شرط لازم نیست ولی تشنه دانش و معرفت بودن شرط لازم و کافی است. او می‌خواهد که یاد بگیرد و می‌گیرد. این امر به او کمک می‌کند که بتواند با مردم از هر قشری از جامعه ارتباط بر قرار کند. او به سادگی و با هوشمندی کامل می‌تواند با یک تاجر، یک روحانی، یک ریاضی‌دان و حتی یک ورزشکار حرفه‌ای وارد بحث شود و از هم صحبتی لذت ببرند.

• مرد بر‌تر، مرد مردان است! به سختی می‌توان او را دوست نداشت یا تمایل نداشت که اوقاتی را با او سپری کرد. او گاهی سخت است، گاهی ساکت، گاهی پر هیاهو، گاهی خونسرد و گاهی آتشین مزاج، اما می‌تواند با هر کسی بجوشد و خوش و بش کند، اگر بخواهد!

مرد بر‌تر، سرسخت و سمج است. وقتی کاری را شروع می‌کند برای آن کار شور و شوق دارد و هیچ کس نمی‌تواند جلوی او را بگیرد

• مرد برتر می‌داند که ارزش هر کلمه چقدر است. او فقط به صرف این‌که صدایش شنیده شود صحبت نمی‌کند بلکه تک تک کلمات را به دقت انتخاب می‌کند و به قدرت کلمات احترام می‌گذارد. او فقط وقتی صحبت می‌کند که حرف با ارزشی برای گفتن داشته باشد.

• مرد بر‌تر هدفمند است. این شاید یکی از بهترین صفات برای تعریف وی باشد. زمانی که خیلی از مردم در زندگی خود گم شده و پرسه می‌زنند و تلاش می‌کنند که خودشان را «پیدا کنند»، مرد بر‌تر در تلاش سختی است برای اینکه خودش را «بسازد». هر روز و هر لحظه او قدمی‌برمی‌دارد تا وی را به اهدافش نزدیک‌تر کند و این برای همه اطرافیان وی قابل رویت و ملموس است.

• مرد بر‌تر سخت‌کوش و پرکار است. او یقین دارد که هیچ چیز با ارزشی بدون زحمت و نداشتن هدف مشخص به دست نمی‌آید.

• مرد آلفا یک جنگ‌جوی واقعی است نه فردی همیشه نگران. او می‌داند که برخی مسایل خارج از کنترلش هستند بنابراین او تا آن‌جا که در توان دارد کارهایی را انجام می‌دهد که در کنترلش باشد اما نگران قسمت‌هایی که خارج از کنترل وی هستند نمی‌شود. او به هیچ عنوان نگران «فردا» نیست، بلکه بسیار مشغول کار‌ها و مسایل «امروز» است.

• مرد بر‌تر دنبال جنگ و دعوا نیست اما اگر یکی از طرف‌های آن باشدحتمن به آن خاتمه می‌دهد! او قلدری نمی‌کند و از روی احساسات وارد مجادله و دعوا نمی‌شود، اما اگر منطقش حکم کند که تنها راه موثر همین است او دست به این کار هم می‌زند به قول معروف مشت اول را روانه می‌کند! او نمی‌جنگد که نابود کند، او می‌جنگد که دفاع کند.

• مرد بر‌تر دارای سبک است. او فروتنانه به خودش می‌بالد و مردم هم برای همین او را محترم می‌شمارند. او خوب می‌داند که در شرایط مختلف چگونه لباس بپوشد حتی اگر او تابع مد و رنگ روز نباشد.

• مرد آلفا خودش را خوب می‌شناسد و ارزش‌های اوست که زندگیش را اداره می‌کند اما او در این ارزش‌ها خودش را گم نمی‌کند. وقتی هم که بر عقیده‌ای استوار است و اعتقاد به درستی آن دارد، تک و تنها بر روی حرفش می‌ماند و برای آن می‌جنگد و از آن دفاع می‌کند.

alpha-male-sign

• مرد بر‌تر می‌داند که چطور با یک خانم رفتار کند. او به خانم‌ها احترام می‌گذراد و معمولن یکی از بهترین‌های آن‌ها را در زندگی خودش دارد. او در روابطش جوانمرد است و در هر شرایطی به شریک و همراه زندیگش کمک می‌کند تا به رویا‌هایش دست پیدا کند.

• مرد بر‌تر، بچه نیست! او با هر زنی کنار نمی‌آید و اجازه نمی‌دهد که زنی زندگیش را اداره کند. او همیشه روی پای خودش می‌ایستد. از طرفی هم همسر (Partner) خود را بشدت اجر می‌نهد و عاشقانه به او خدمت می‌کند. او نمی‌تواند با زنی که بسیار حسود است و یا اهل کنترل کردن است رابطه خوب و بلند مدتی داشته باشد، البته او هوش اجتماعی فوق العاده‌ای دارد و این حس به او کمک می‌کند که طوفان را قبل از وقوع آرام نماید!

• مرد بر‌تر، مرد ارزش‌هاست. او تنها برای دستیابی به هدف تنها تلاش نمی‌کند و ارزش‌ها و دست یافته‌های در طول مسیر هدف نیز برای او بسیار ارزشمندند.

• آلفا من، فردی کمک‌رسان و بسیار سخاوتمند است و برای کار‌هایش اهداف خاص خود را دارد هرچند که این اهداف از دیدگاه برخی معقول و منطقی نباشد. او می‌داند که زندگی فقط دستیابی به کمال نیست اما او می‌خواهد که از خود میراثی به جای گذارد. میراثی که بیان‌گر آن است که او چگونه به سایرین کمک کرده تا رویا‌هایشان محقق گردد، به عبارتی دیگر، چگونه می‌توان احساس خوبی را در دیگران ایجاد نمود.

• مرد بر‌تر یک لیدر تمام عیار است که با مثال‌ها و درس‌های عملی این وظیفه را انجام می‌دهد. او به مردم نمی‌گوید که چه‌طور زندگی کنند، اما خودش شرایطی را بر می‌گزیند که از دید وی برای زندگی بهترین باشد و این‌گونه دیگران را رهبری می‌کند.

• مرد بر‌تر همانند همه افراد جامعه شکست می‌خورد اما تفاوت او با سایرین این است که وی شکست را انتهای راه نمی‌داند بلکه از آن شکست و در حکم یک تجربه ضروری، قدمی‌محکم می‌سازد و خود را به هدفش نزدیک‌تر می‌کند. این خصوصیت باعث می‌شود که او روش‌ها و کارهایی را تجربه کنه که دیگران نمی‌کنند، و سخت‌تر و کوشا‌تر کار کند زمانی که دیگران راه و هدفشان را‌‌ رها می‌کنند.

• مرد بر‌تر، سرسخت و سمج است. وقتی کاری را شروع می‌کند برای آن کار شور و شوق دارد و هیچ کس نمی‌تواند جلوی او را بگیرد. مرد آلفا تا آخرش می‌ایستد ولی او ذهنی باز دارد و تمایل به شنیدن نقطه نظرات دیگران در او مشهود است. او خودش بهتر از هر کسی می‌داند که سرسخت و لج‌باز است، برای همین فقط به کسانی که باور دارد از خودش در زمینه‌ای بهتر هستند اجازه می‌دهد تا نظرات خود را بازگو کنند تا آن‌ها درس بگیرد.

کمی‌شوخ طبع باشید (البته فقط کمی). لبخند بر لب داشته باشید و با دیگران به نرمی‌ شوخی کنید و حتی با خودتان، البته بدون زخم زبان، طعنه و ناراحت کردن دیگران

• و مهم‌تر از همه، مرد بر‌تر تلاشی برای «مرد بر‌تر بودن» نمی‌کند. این‌جاست که اشتباهات زیادی رخ می‌دهد. او عاشق زندگی و زندگی کردن است، او همواره در حال تحسین و لذت بردن از جهان است و تلاش می‌کند که بهترینی باشد که می‌تواند. مرد آلفا، خالصانه مردم را محترم می‌شمارد و کمک رسانی خوب است. او با علاقمندی کامل سخت کوش است و از فرصت‌های خود در هر روز زندگی استفاده می‌کند. هر یک از خصوصیات وی می‌تواند با او‌ زاده شده و یا با تلاش و کوشش کسب شده باشد اما مهم این است که همه را به خوبی ارج می‌نهد و به بهترین نحو آن‌ها را گسترش داده و بهینه می‌سازد. شجاعت و کنجکاوی، مهربانی و شفقت و قلب یک جنگ‌جوی واقعی، همه و همه در اون خلاصه شده و او را از دیگران متمایز می‌سازد.

و در آخر چند نکته عملی که شما را به یک مرد بر‌تر تبدیل می‌نماید:

۱- اعتماد به نفس داشته باشید اما مغرور نباشید. این دو مورد در بسیاری از موارد اشتباه گرفته می‌شوند. آرامش درونی، قابل اطمینان بودن و عزت نفس از موارد است که در اعتماد به نفس نقش اساسی دارد و تکبر و غرور از کمبود این موارد.

۲- کمی‌شوخ طبع باشید (البته فقط کمی). لبخند بر لب داشته باشید و با دیگران به نرمی‌ شوخی کنید و حتی با خودتان، البته بدون زخم زبان، طعنه و ناراحت کردن دیگران.

۳- اجازه بدهید که به جز زبانتان، بدنتان نیز حرف بزند. حرکات دست و صورت شما، نحوه راه رفتن و نشست و برخاست، روش غذا خوردن و کلن هر آنچه که با شماست نشان‌گر شماست. قرار نیست که همانند یک هنرپیشه فیلم بازی کنید بلکه باید به واقع «خودتان باشید»، خودتان که یک مرد بر‌تر هستید. برای این منظور بسیار توصیه می‌شود که بر روی زبان بدن (body language) تمرکز و مطالعه داشته باشید.

۴- موقعیت خود را در جمع تجسم کنید. اگر یک آلفا من واقعی باشید همگی به شما توجه می‌کنند و به صحبتهای شما گوش می‌کنند. اگر شک دارید، پس شما آن فرد نیستید.

۵- به هیچ عنوان از پر کردن فضای موجود با حضورتان هراس نداشته باشید. با حالت محکم و استوار ولی راحت بایستید و قدم بزنید و غرور نداشته باشید و همواره فروتنی را در ذهن نگه دارید.

۶- شنونده خوبی باشید. یک آلفا من یا مرد بر‌تر، بیش از آن‌که حرف بزند، گوش می‌کند. با دقت و با توجه به حرف‌های دیگران گوش فرا دهید و به گفته‌های آنان احترام بگذارید حتی اگر با آن‌ها مخالفید. و نکته بسیار حیاتی آنکه بدون قضاوت این عمل را انجام دهید. با این کار شما اعتماد دیگران را جلب کرده و خواهید دید که آنان مواردی را با شما در میان می‌گذراند که با هیچ‌کس دیگری این کار را نکرده‌اند. این کلید بسیار مهمی‌برای یک لیدر است.

۷- مردان بر‌تر دیگر را تماشا کنید و از آن‌ها درس بگیرید و خود را در یک رقابت سالم قرار دهید. حرف زدن، راه رفتن و کلیه حرکات آن‌ها را ببینید اما تقلید نکنید! الهام بگیرید و روش و الگوی خاص خود را بسازید.

آلفا من، فردی کمک‌رسان و بسیار سخاوتمند است و برای کار‌هایش اهداف خاص خود را دارد هرچند که این اهداف از دیدگاه برخی معقول و منطقی نباشد

۸- اگر ورزش نمی‌کنید و فیزیک مناسبی ندارید، همین امروز اقدام به ثبت نام در یک باشگاه کنید و به این مهم بپردازید. مهم‌ترین پیام این مورد این است که: وقتی شما به خودتان می‌رسید و وقت می‌گذارید و برای خودتان احترام قایلید پس برای دیگران هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

۹- صادق و درست کار باشید. برخی فکر می‌کنند که مردان بر‌تر برای رسیدن به اهداف‌شان دروغ می‌گویند، اما این افراد هر چیزی هستند جز مرد بر‌تر. اگر زمانی احساس کردید که برای دستیابی به هدفی باید شخص یا اشخاصی را فریب دهید، بدانید که شما مرد آلفا نیستید. همانی باشید که هستید و‌‌ همان را هم نشان دهید، دیگران حق انتخاب دارند.

۱۰- خوش پوش باشید اما هیچ دلیلی وجود ندارد که لباس گران قیمت داشته باشید و مارک بپوشید و به مد روز راه بروید. اما می‌توانید خوش پوش باشید و لباس‌های مناسب به تن کنید. بنا به موقعیتی که هستید و اطرافیانتان، لباس مناسبی انتخاب کنید و از پوشیدن لباس‌ها و تی‌شرتهایی که مارک‌ها و برندهای مختلف را تبلیغ می‌کنند خودداری کنید.

۱۱- طرز رفتار صحیح با یک خانم محترم را یاد بگیرید و سعی کنید که رفتار جنس مخالف را در همه حرکاتش در نظر داشته باشید. چگونگی برقراری ارتباط احساسی مودبانه و در حد یک مرد بر‌تر نکته‌ای بسیار مهم و اساسی است. این‌که شما خوش پوش، جذاب و با اعتماد به نفس باشید دلیلی بر تسلط و علم بر توانایی برقراری چنین ارتباطی نیست.

۱۲- توانایی‌های خود را گسترش دهید. یکی از خصوصیات مرد بر‌تر این است که هیچ‌گاه برای خود و اطرافیانش تکراری نمی‌شود. بنابراین شما نیاز دارید که توانایی‌های فعلی را تقویت کرده و قابلیت‌های جدیدی نیز کسب کنید. این موارد می‌تواند در شاخه‌های مختلف مانند رشته‌های ورزشی، فعالیت‌های هنری، موسیقی و… باشد.

۱۳- و در ‌‌نهایت… لیدر باشید. این بدان معنی نیست که در هر شرایطی عنان امور را به دست بگیرید و به دیگران دستور دهید و توقع هم داشته باشید که به حرف شما گوش فرا دهند بلکه در شرایط متفاوت تشخیص رفتار صحیح یکی از وظایفی است که یک لیدر واقعی به خوبی انجام می‌دهد. در مقاله‌های بعدی تفاوت لیدر و مدیر و هم‌چنین چگونه یک لیدر خوب باشیم را مورد بحث قرار خواهیم داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,