Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
یک سفیر سابق اسراییلی

«قتل اکثر افراد مرتبط با انفجار آمیا توسط اسراییل»

2014 January 04

خبر / رادیو کوچه

یک سفیرسابق اسراییلی روز پنج‌شنبه دوم ژانویه گفته است که اکثر افراد مرتبط با بمب‌گذاری در مراکز یهودیان آرژانتین به قتل رسیده‌اند.

خبرگزاری فرانسه در این رابطه گزارش داد، اسحاق آویران سفیر سابق اسراییل در بوئنوس آیرس در گفت‌وگویی با یک خبرگزاری یهودی اعلام کرده است که «اکثریت بزرگی از افراد مسوول» در انفجارهای بوئنوس آیرس، به دست نیروهای اسراییلی به قتل رسیده‌اند.

در مارس سال ١٩٩٢، یک خودرو بمب‌گذاری شده در برابر سفارت اسراییل در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، منفجر شد که بیست نفر را کشت و بیش از دویست نفر دیگر را زخمی کرد.

در انفجار مهیب‌تری در ژوئیه سال ١٩٩۴، ساختمان سازمان فرهنگی موسوم به انجمن متقابل اسراییل و آرژانتین (آمیا) در بوئنوس آیرس هدف بمب‌گذاری قرار گرفت که هشتاد و پنج کشته و سیصد زخمی برجای گذاشت.

amiya

به دنبال وقوع انفجار آمیا، آرژانتین هشت تن از مقام‌های بلندپایه وقت جمهوری اسلامی از جمله «اکبر هاشمی رفسنجانی»، «احمد وحیدی»، «علی فلاحیان» و «محسن رضایی» را به عنوان متهمان اصلی این حادثه معرفی کرد و پلیس بین‌الملل نیز برای برخی از این افراد حکم جلب صادر کرد.

در حالی که آرژانتین بارها از ایران خواسته‌ است تا متهمان پرونده آمیا را تحویل دهد، جمهوری اسلامی همواره اتهام دست داشتن در حادثه آمیا را رد کرده‌ و بدون قبول این درخواست تنها از تیرماه سال ۹۰ اعلام کرد که آماده است با آرژانتین در خصوص این پرونده همکاری کند.

اکنون «اسحاق آویران» که سفارت اسراییل در آرژانیتن را از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۰ در دست داشت در این باره گفته است: «اکثریت افراد مسوول این اقدامات دیگر در این دنیا نیستند و ما خودمان این کار را کردیم.»

به نظر آقای «آویران»، هیچ یک از مقامات بلندپایه آرژانتینی از جمله دو رییس جمهور اسبق این کشور «هیچ کاری برای ریشه‌یابی این تراژدی» نکرده‌اند.

در آرژانتین ۳۰۰ هزار یهودی زندگی می‌کنند که بزرگ‌ترین اجتماع یهودیان در آمریکای لاتین را تشکیل می‌دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,