Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
در فلوجه عراق

«محاصره شصت نفر از افسران کرد ارتش عراق توسط داعش»

2014 January 05

خبر / رادیو کوچه

افراد مسلح قبیله‌ای استان انبار به همراه شبه نظامیان گروه دولت اسلامی شام و عراق وابسته به القاعده کنترل شهر فلوجه را در دست گرفته‌اند و دولت مرکزی عراق حاکمیتش را بر این منطقه از دست داده است.

شهر فلوجه که از نظر استراتژیکی یکی از مهمترین شهرهای عراق است، از زمان حمله آمریکا و هم‌پیمانانش به عراق، تا دو سال پیش از خروج نیروهای نظامی آمریکا، تحت کنترل این نیروها بود.

به گزارش رسانه‌های عراقی، گروه شبه‌نظامی وابسته به شبکه القاعده موسوم به دولت اسلامی عراق و شام کنترل بخش‌های جنوبی شهر را به دست گرفته است.

شنبه شب، چهارم ژانویه رسانه‌های محلی اقلیم کردستان از جمله وب‌سایت رادیوهای «نوا» و «ناوخو» از محاصره یک‌صد نفر از نیروهای ارتش عراق توسط شبه‌نظامیان دولت اسلامی شام و عراق در فلوچه خبر دادند که به گفته این رسانه‌ها شصت نفر از افراد محاصره شده ارتش عراق سربازان و افسران کرد هستند.

پیش‌تر «جبار یاور» وزیر پیشمرگه (نیروهای مسلح اقلیم کردستان) از وجود ۵٠٠ نفر از نظامیان کرد در ارتش عراق خبر داده بود که در استان انبار عراق در معرض خطر قرار گرفته‌اند و گفته بود با وجود این‌که این افراد تحت فرمان حکومت اقلیم کردستان نیستند اما وزارت پیشمرگه و حکومت اقلیم در تلاش برای نجات جان آن‌ها و خروجشان از مناطق آشوب‌زده استان انبار است.

artash-irraq

افراد مسلح قبیله‌ای که در شهرهای فلوجه و رمادی به‌همراه گروه اسلامی شام و عراق با حکومت مرکزی عراق در حال جنگ هستند از سربازان و افسران کرد در ارتش عراق خواسته بودند که از شرکت در این جنگ خودداری کنند چرا که آنها با کردها مشکلی ندارند بکله مشکل آنها با حکومت نوری مالکی است.

در همین رابطه نوری مالکی نخست وزیر عراق که روز شنبه چهاردهم دی‌ماه در یک شبکه تلویزیونی دولتی صحبت می کرد با «فتنه» نامیدن افراد مسلح قبیله‌ای، گفته است که دولت وی به «فتنه» در استان «انبار» پایان خواهد داد.

وی اضافه کرده است: «تا نابودی کامل گروه‌های تروریستی و نجات مردم انبار عقب‌نشینی نخواهیم کرد.»

از روز چهارشنبه که مناطقی از شهرهای فلوجه و رمادی به کنترل شبه نظامیان سنی در آمد رویارویی خونینی بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان سنی جریان داشته است.

فرمانده یکی از گروه‌های صحوه، شبه نظامیان طرفدار دولت، مدعی شده که دست کم ۶۰ نفر از سنی‌های مرتبط با القاعده تنها در منطقه رمادی کشته شده‌اند.

شبه نظامیان در فلوجه تحت پرچم حکومت اسلامی عراق و شام می‌جنگند. این گروه در سوریه نیز بخش‌هایی را به تصرف خود در آورده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,