Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
به دلیل اهانت به دین اسلام و مقدسات

«هیات منصفه مطبوعات بهار را مجرم دانست»

2014 January 06

خبر / رادیو کوچه

هیات منصفه دادگاه مطبوعات ایران با مجرم دانستن روزنامه بهار، هفته نامه شهروند امروز و «علی‌اصغر غروی»، نویسنده مقاله‌ای خبرساز در روزنامه بهار، آنها را مستحق تخفیف ندانست.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» گزارش داد، هیات منصفه مطبوعات روز یک‌شنبه پانزدهم دی‌ماه روزنامه اصلاح‌طلب بهار را به دلیل فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر مطالب خلاف موازین اسلامی، ایجاد اختلاف بین اقشار جامعه، اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و نشر مطالب علیه اصول قانون اساسی مجرم شناخت و شایسته تخفیف ندانست.

به گزارش «ایرنا» این هیات در عین حال «سعید پورعزیز» مدیر مسوول بهار را در مورد اتهام اشاعه فحشا و منکرات و انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی مجرم نشناخت.

روزنامه بهار در آبان ماه گذشته توسط هیات نظارت بر مطبوعات ایران توقیف و پرونده آن به دادگاه مطبوعات فرستاده شد.

توقیف این روزنامه به دلیل انتشار یادداشتی به قلم «علی اصغر غروی» انجام شد که روایتی متفاوت با دیدگاه روحانیون سنتی شیعی را در مورد جایگاه امام اول شیعیان ارایه می‌کرد.

آقای «غروی» در مقاله خود، از جمله نوشته بود که امام علی به دنبال کسب قدرت سیاسی نبوده و حکومت سه خلیفه‌ای را که پیش از او بر مسلمانان حکومت کرده‌ بودند ناحق نمی‌دانسته است.

انتشار این مطلب انتقادات تندی را به دنبال داشت و روزنامه بهار در واکنش به آن اعلام کرد که موقتا انتشار خود را متوقف می‌کند. این روزنامه اصلاح طلب، پیش از آن سه بار دیگر توقیف شده بود.

bahar

با ادامه یافتن فشارهای محافظه کاران، دو ماه پیش علی اصغر غروی نویسنده مقاله خبرساز بهار نیز بازداشت شد. وی هنوز در بازداشت به سر می برد.

هیات منصفه، روز یک‌شنبه آقای «غروی» را با عناوین اتهامی نشر مطالب خلاف موازین اسلامی، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و انتشار مطالب علیه اصول قانون اساسی مجرم معرفی کرده و شایسته تخفیف ندانسته است.

هیات منصفه دادگاه مطبوعات ایران، همچنین هفته نامه شهروند امروز به مدیر مسوولی حمید عطریانفر را به خاطر توهین و نشر اکاذیب مجرم شناخت و مستحق تخفیف در مجازات ندانست.

محاکمه مدیرمسوول شهروند امروز، که برادر محمد عطریانفر از مدیران مطبوعاتی دوره اصلاحات است، به دنبال شکایت فرزند اسداله لاجوردی داستان انقلاب ایران در زمان آیت‌اله خمینی صورت گرفته است.

شهروند امروز تاکنون دو بار توقیف شده که آخرین بار، در مهر ماه ۱۳۹۰ بوده است.

ظاهرن دلیل اصلی توقیف این نشریه، انتشار سخنان فائزه و فاطمه هاشمی درباره چگونگی مرگ آیت‌اله حسن لاهوتی و فرزندش وحید بود که تلویحن، آقای لاجوردی را در این مورد مقصر دانسته بودند.

فائزه و فاطمه هاشمی، فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، همسران سعید و حمید لاهوتی، فرزندان آیت‌اله لاهوتی هستند.

این روحانی، به همراه یکی از پسران خود در سال ۱۳۶۰ دستگیر و در بازداشت درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,