Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
برای برون رفت از بحران سوریه

«شرکت ایران در کنفرانس ژنو به تصمیم آمریکا و روسیه موکول شد»

2014 January 07

خبر / رادیو کوچه

«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد حضور ایران در کنفرانس ژنو۲ را به تصمیم وزرای خارجه آمریکا و روسیه موکول کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای تصریح کرد که او موافق حضور ایران در این نشست است که در آن ٣٠ کشور به بررسی راه‌کاری برای برون رفت از بحران سوریه می‌پردازند.

لیست کشورهای شرکت کننده در کنفرانس ژنو۲ در جلسه‌ای گرفته شد که نمایندگانی از آمریکا و روسیه و «اخضر ابراهیمی»، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در بحران سوریه، حضور داشتند.

آقای بان در بیانیه خود با اشاره به ایران آورده که حضور فعال قدرت‌های منطقه برای دست‌یابی به راهی برای برقراری صلح در سوریه ضروری است.

درباره چگونگی حضور ایران در جلسه‌ای با حضور «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا و «سرگئی لاوروف» همتای روس او گرفته می‌شود که در روز سیزدهم ژانویه تشکیل می‌شود.

ban_ki-moon

روز یک‌شنبه پنجم ژانویه، جان کری برای اولین بار درباره حضور ایران در کنفرانس ژنو۲ چراغ سبز نشان داد، او اما گفت که ایران در سطح وزیر در این نشست حضور نداشته باشد ولی می‌تواند در حاشیه آن برای دستیابی به صلح تلاش کند.

ایران پیشتر آمادگی خود برای حضور در این نشست را اعلام کرده بود و روسیه نیز موافق حضور ایران در اجلاس ژنو۲ است.

آمریکا، ایران را متهم می‌کند که از دولت سوریه حمایت نظامی می‌کند.

اعتراض‌های به حکومت بشار اسد در سوریه از سال ۲۰۱۱ شروع شد و خیلی زود به درگیری‌های نظامی بین طرفداران و مخالفان حکومت بدل شد.

شمار کشته‌شدگان در سوریه از مرز یکصدهزار نفر گذشته است.

سازمان ملل متحد قصد دارد برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه در نشست ژنو۲ راه حلی بیابد.

مراسم آغاز به کار این نشست در روز ۲۲ ژانویه در شهر مونتروی سوئیس است و سپس از بیست و چهارم همین ماه در ژنو پی گرفته می‌شود.

«اخضر ابراهیمی» قرار است تا زمینه برای گفت‌وگوی دو طرف را در این نشست فراهم کند.

یکی از اهداف نشست، دستیابی به موافقت مخالفان و موافقان حکومت برای تشکیل یک دولت موقت است که در آن هر دو طرف حضور داشته باشند اما «بشار اسد» در آن نباشد.

سازمان ملل از نیروهای مخالف خواسته تا نام نمایندگان خود را برای دعوت در اختیار این سازمان قرار دهند، و از آنها خواسته شده تا آنجا که می‌توانند نمایندگانی از طیف‌های مختلف مخالفان معرفی کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,