Saturday, 18 July 2015
13 December 2019
دنبال عفونت ویروسی اخیر

«افزایش ابتلا به کاوازاکی در کودکان در ایران»

2014 January 08

خبر / رادیو کوچه

 مواردی از ابتلا به بیماری کاوازاکی در کودکان زیر پنج سال در ایران مشاهده شده که به گفته‌ی «مریم رسولی»، مدیر گروه کودکان و مراقبت‌های ویژه نوزادان دانشکده‌ پرستاری و مامایی بهشتی، این بیماری علت شناخته شده‌ای ندارد اما به گفته‌ی وی مشخص است این بیماری به‌ دنبال عفونت ویروسی اخیر در کودکان بروز کرده است.

خبرگزاری «مهر» روز سه‌شنبه هفدهم دی‌ماه گزارش داد، خانم «رسولی» گفته که با تشخیص زودهنگام، درمان تزریق تک دوز دارویی به نام IVIG ایمونوگلوبین داخل وریدی، که تقویت کننده سیستم ایمنی است، می‌تواند مشکلات عروق کرونری و طول دوره‌ بیماری را کاهش می‌دهد.

مدیر گروه کودکان و مراقبتهای ویژه نوزادان دانشکده‌ پرستاری مامایی بهشتی با تاکید بر این‌که استفاده از آسپیرین درمان دیگری غیر از تزریق IVIG است، عنوان کرد که پرستاران باید پس از ترخیص بیمار آموزش‌هایی را برای والدین کودک داشته باشند و وضعیت بیمار پس از ترخیص پیگیری شود.

به گفته پزشکان این بیماری باعث التهاب عروق شده و ارگان‌های زیادی در بدن مانند پوست، مخاط، غدد لنفاوی، دیواره رگ‌ها و قلب در این بیماری درگیر می‌شوند.

التهاب عروق در بیماری کاوازاکی موجب آنوریسم در عروق قلب (کرونر قلب) می شود. ایجاد آنوریسم می تواند باعث سکته قلبی حتی در کودکان شود.بیقراری کودک ممکن است تا ۲ ماه ادامه داشته باشد و احتمال عود این بیماری هم وجود دارد.

kawazaki

برخی از پزشکان معتقدند هر ساله با افزایش سرما و آلودگی هوا در ایران که موجب بیماری‌های مختلف می‌شود، این بیماری نیز در میان کودکان به چشم می‌خورد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی «ایرنا» نیز در همین زمینه گزارش داده است، دکتر «ژیلا میرلاشاری» مدیر دپارتمان مراقبت‌های ویژه نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این بیماری به این خبرگزاری گفته است: «بیماری کاوازاکی در دسته بیماری‌های قلبی کودکان قرار گرفته و التهاب حاد عروق خونی است.»

وی افزوده است: «در این بیماری نقش سیستم ایمنی بدن مطرح است اما ذکر علت سرما یا آلودگی هوا را نمی‌توان برای آن به کار برد چرا که این علل نیاز به بررسی و کار تحقیقاتی دارد.»

«میرلاشاری» گفته است: «تب، پوست پوست شدن انگشتان و زبانی مانند توت فرنگی و ورم کف دست از جمله علائم این بیماری است ؛ این بیماری شامل سه دوره حاد، تحت حاد و نقاهت می باشد و به طور کلی ۴٠ روز طول می کشد.»

به گفته وی، معمولن این بیماری خود به خود بهبود می یابد، بیمار کاوازاکی یک بیماری ناشناخته است و در صورت ابتلای کودکان به آن توصیه می‌شود تا آنان غذای سفت نخورند و از مسواک نرم استفاده کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. ساناز
    1

    سلام حالا ما که کودک زیر ۵ سال داریم باید چکار کنیم خدا نکرده دچار نشوند مرسی