Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
ایران امروز

«مصر در التهاب بحران سیاسی و اقتصادی»

2014 January 10

روشنک آسترکی / رادیو کوچه

طرفداران اخوان المسلمین چهارشنبه هفته جاری هم‌زمان با اعلام برگزاری جلسه دوم دادگاه محمد مرسی در شهرهای مختلف مصر به خیابان‌ها آمده و با پلیس درگیر شدند و این درحالی‌ست که دادگاه رسیدگی به پرونده مرسی به دلایل نامعلومی به تعویق افتاد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

چهارشنبه گذشته قرار بود دومین جلسه محاکمه «محمد مرسی» و ١۴ نفر دیگر از سران گروه «اخوان المسلمین» مصر به اتهام دست داشتن در کشتار مخالفان خود در مقابل کاخ «الاتحادیه»، برگزار شود. رسانه‌های مصری در ابتدا اعلام کردند که مرسی به دانشکده پلیس منتقل شده، اما پس از آن گفتند که به دلیل بدی شرایط جوی انتقال وی از زندان «برج العرب» به دانشکده پلیس در قاهره با مشکل مواجه شده است و به همین دلیل جلسه بعدی دادگاه به ۱۲ بهمن موکول خواهد شد.

وزارت کشور مصر با هماهنگی ارتش این کشور برای تامین امنیت برگزاری این دادگاه، بیش از ۲۰ هزار نیروی امنیتی را به خدمت گرفته بود.

از سوی دیگر در اوایل هفته جاری به گزارش رسانه‌های مصر، «محمد مرسی» رییس جمهور برکنار شده مصر در آستانه محاکمه خود تهدید کرد در صورتی که وی به اتهام جاسوسی محاکمه شود جهان را غافلگیر خواهد کرد. وی با بیان این مطلب افزوده است: «در این صورت تمامی طرف‌ها را رسوا خواهم کرد و شهادت رهبران سابق و کنونی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مصر از جمله مشیر طنطاوی و سامی عدنان را خواهم خواست».

مرسی با اعلام این‌که کشورهای بزرگ برای جلوگیری از محاکمه وی تلاش خواهند کرد گفت: اصرار بر محاکمه من به مثابه گشودن تمامی پرونده‌ها است. رییس جمهور برکنار شده مصر هم‌چنین خاطرنشان کرد که نیازی به وکیل ندارد و خود در دادگاه وکیل مدافع خویش است.

iran-emroz-1

 

حذف اخوان المسلمین هدف کودتا

 

با پیروزی انقلاب مردمی در مصر اخوان‌المسلمین به عنوان اصلی‌ترین گروه سیاسی اسلام‌گرا توانست قدرت اصلی را در این کشور در اختیار گیرد؛ اما در‌‌ همان زمان نیز بر همگان روشن بود که این گروه سیاسی به رهبری «محمد مرسی» در دولت جدید مصر با مشکلاتی جدی مواجه خواهد شد که با گذشت یک سال از به قدرت رسیدن اخوان‌المسلمین (به عنوان بزرگ‌ترین و ریشه‌دار‌ترین حزب جهان عرب)، این مشکلات در کنار اشتباهاتی که مرسی انجام داد در ‌‌نهایت به سقوط دولت او منجر شد.

نظامیان مصر با سرمایه گذاری آل‌سعود دست به یک کودتای هدایت شده علیه دولت مرسی زدند و توانستند مرسی و به تبع آن اخوان المسلمین را از زمام‌داری دولت مصر ساقط کنند و «محمد مرسی» بازداشت شد. در این‌جا نقش حکومت آل‌سعود را نباید نادیده گرفت؛ چراکه عربستانی‌ها با اخوان‌المسلمین مشکلات ریشه‌ای دارند اما سیاست ورزی غلط، شتابان و هیجانی اخوان‌المسلمین پس از کودتای سفید ارتش مصر سبب شد تا این حزب به مانند دوران حکومت حسنی مبارک به عنوان یک حزب غیر مجاز شناخته شود و ارتش مصر به بهانه‌های مختلف اخوانی‌ها را سرکوب و منکوب کند.

نظامیان مصر با سرمایه‌گذاری آل‌سعود دست به یک کودتای هدایت شده علیه دولت مرسی زدند و توانستند مرسی و به تبع آن اخوان‌المسلمین را از زمام‌داری دولت مصر ساقط کنند

از آن زمان تا کنون، اعتراضات اخوان‌المسلمین مصر از سوی دولت موقت این کشور سرکوب شده و علاوه بر قربانیان بسیار، دو هزار نفر از اسلام‌گرایان نیز بازداشت شدند.  «محمد مرسی» که در جایی مخفی نگهداری می‌شود از زمان دستگیری‌اش تا کنون در انظار عمومی ظاهر نشده است.

ارتش مصر سعی دارد با غیرموجه جلوه دادن تحرکات سیاسی اخوان‌المسلمین این حزب را به حاشیه براند و برای حذف آن اقدام کند. اقدامات اخوانی‌ها نیز در اوایل کودتای سفید ارتش سبب شد تا فعالیت این حزب از صورت علنی به صورت زیرزمینی درآید.

از سوی دیگر حکومت‌های عربی مثل حکومت عربستان خواهان سرکوب این حزب سیاسی عرب هستند. اخوان‌المسلمین به عنوان کهن‌ترین سازمان بنیادگرا برای تبلیغ ایدئولوژی در بعضی کشورهای عربی پایگاهی برای خود فراهم نموده است و تبعیدشدگان اخوان در زمان مبارک، به هیات‌های تبلیغی تبدیل شدند که تلاش‌هایی را برای ایجاد وحدت در جوامع اسلامی انجام داده‌اند. از این‌رو عربستان سعودی که حاکمیت اسلام سیاسی و اخوانی‌ها را بر خلاف منافع خود می‌داند هر نوع تلاشی را برای شکست اخوان‌المسلمین انجام خواهد داد. حتی تامین هزینه مالی کودتا و هم‌چنین قرارداد نظامی که به تازگی مصر با روسیه امضا کرده نیز بر عهده حکومت آل‌سعود بوده است.

iran-emroz-2

عدم کفایت مرسی برای عبور از بحران

برخی کار‌شناسان یکی دیگر از دلایل بروز بحران سیاسی در حکومت مرسی را ناشی از وجود بحران‌های شدید اقتصادی و هم‌چنین عدم توانایی «محمد مرسی» در عمل به وعده‌ها می‌دادند.

کاهش رشد اقتصادی، کسری بودجه و در نتیجه وخامت وضع بیکاری و فقر در این کشور مهم‌ترین مشکلات اقتصادی در مصر است. کاهش سرمایه‌گذاری خارجی، کاهش شمار توریست‌های خارجی، و بی‌ثباتی سیاسی هم‌چنین موجب وخامت بیشتر شده است.

برخی کار‌شناسان یکی دیگر از دلایل بروز بحران سیاسی در حکومت مرسی را ناشی از وجود بحران‌های شدید اقتصادی و هم‌چنین عدم توانایی محمد مرسی در عمل به وعده‌ها می‌دادند

علل این فلاکت اقتصادی را به‌آسانی می‌توان در انبوه سیاست‌های اقتصادی غلط، فساد آشکار و فقدان رقابت جستجو کرد. بنا به گزارش جهانی رقابت‌پذیری مصر از میان ۱۴۲ کشور رتبه ۹۲ را دارد. نظام سنگین یارانه‌ها توزیع نان و بنزین در سطح کشور را محدود کرده، در هر دو کالا موجب بروز کمبود عرضه شده، و عصبانیت عمومی را بر انگیخته است. رییس‌جمهور مرسی وعده داده بود که ظرف ۱۰۰ روز این مشکلات را حل کند، اما در عمل به وعده‌ها ناکام ماند.

البته همه علل شکست دولت مرسی اقتصادی نیست. عدم کفایت سیاسی مرسی نیز نقش فراوان دارد. می توان گفت همه افرادی که رییس‌جمهور مرسی در سمت‌های مختلف سیاسی نصب کرد، عضو اخوان‌المسلمین بوده‌اند، که این خود آن‌هایی را که از حکومت اسلامی می‌هراسند، با دولت او بیگانه کرد. وی آزادی رسانه‌ها را محدود کرد و به شکل یک‌جانبه قدرت خود را بسط داد. حملات دولت مرسی به آزادی‌های اقتصادی و سیاسی موجب شد که بخش بزرگی از مردم مصر اعتماد خود را به او از دست بدهند.

در هر حال با توجه به بحران پیش آمده در مصر، تلاش دولت‌مردان برای به انزوا کشاندن اخوان‌المسلمین که از دید بسیاری از کار‌شناسان این حزب را تبدیل به یک گروه تندرو زیرزمینی می‌کند و تبعات نامشخصی را در بر خواهد داشت و هم‌چنین وابستگی دولت موقت مصر به عربستان و دول غربی و بروز استبداد ناشی از بحران سیاسی مشخص نیست سرنوشت مصر را در آینده به کجا خواهد کشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,