Saturday, 18 July 2015
16 December 2019
معاون وزارت خارجه ایران

«اختلافات فنی و سیاسی ایران با گروه ۱+۵ حل شد»

2014 January 11

خبر / رادیو کوچه

 مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ روز جمعه بیستم دی‌ماه، پس از دو روز در شهر ژنو پایان یافت و «عباس عراقچی» معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران که این بار سرپرستی تیم‌ مذاکره‌کنندگان ایرانی را برعهده داشت، اعلام کرد اختلافات فنی و سیاسی حل شده و این بر عهده مراکز تصمیم‌گیری کشورهاست که بر توافقات حاصل شده مهر تایید بزنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» در این دور از مذاکرات، «عباس عراقچی» چهار دور مذاکره با  «هلگا اشمید» معاون «کاترین اشتون» داشت.  در همین حال روز پنج‌شنبه «وندی شرمن»، همتای آمریکایی «عراقچی» در راه مسکو در سوییس توقف کرد و به مذاکرات پیوست.

در روز پنج‌شنبه «عراقچی»، «شرمن» و «اشمید» نشست سه‌جانبه داشتند و نماینده ایران و آمریکا نیز جداگانه با یکدیگر مذاکره کردند.

«رویترز» گزارش داد، «عباس عراقچی» درباره نتایج مذاکرات کارشناسی گفته است: «طی دو روز مذاکرات فشرده با اشمید در ژنو، راه‌حل مسایل باقی مانده درخصوص نحوه اجرایی شدن توافق ژنو در سطح مدیران ارشد سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ مورد بررسی و جمع‌بندی قرار گرفت.»

سرپرست مذاکره‌کنندگان ایرانی تصریح کرد: «نتیجه این بررسی‌ها به پایتخت‌ها منتقل شده و متعاقبن تصمیم‌گیری نهایی در پایتخت‌ها اتخاذ و نتیجه تا دو روز آینده اعلام و گام نخست اجرای توافقنامه ژنو برداشته خواهد شد.»

iraqchi-helga

«عراقچی» درباره اختلافاتی که در مذاکرات کارشناسی وجود داشت، گفت: «اختلاف فنی و سیاسی در نشست‌هایی که داشتیم با ارایه راهکاری حل شد، اما منوط به تایید راه‌حل در پایتخت‌ها است.»

بدین ترتیب اگر توافق حاصل شده، به تایید مراکز تصمیم‌گیری کشورهای عضو ۱+۵ و ایران برسد، راه برای اجرای توافقنامه ژنو هموار خواهد شد.

«جن ساکی»، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز با بیان این‌که مذاکرات کارشناسی اخیر پیشرفت خوبی داشته است، اما تاکید کرده که گزارش‌ها درباره نهایی‌شدن این توافق‌ها، نادرست است.

در این توافق موقت که پس از سال‌ها در سوم آذرماه امسال حاصل شد، ایران قبول کرد که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق کند. ۱+۵ هم متعهد شده که بخشی از تحریم‌ها را به تعلیق درآورد و در این مدت هیچ تحریم تازه‌ای در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در  آمریکا، اتحادیه اروپا و  شورای امنیت وضع نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,