شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
معاون امور بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران

«دعوت از کاترین اشتون به تهران از سوی ظریف»

۱۳۹۲ دی ۲۲

خبر / رادیو کوچه

«عباس عراقچی»، معاون امور بین‌الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه بیست و یکم دی‌ماه گفت، که «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه از خانم «اشتون» برای سفر به ایران دعوت کرده است.

خبرگزاری «مهر» در این رابطه گزارش داد، «عباس عراقچی» در پاسخ به این پرسش که «کاترین اشتون» قرار است سفری به منطقه داشته باشد، آیا برنامه‌ای برای دیدار بین خانم «اشتون» و آقای «ظریف» وجود دارد، گفته است: «فعلن برنامه‌ای برای ملاقات وجود ندارد ولی آقای ظریف یک دعوت باز از اشتون برای سفر به ایران دارد تا سفری به ایران در هر زمانی داشته باشد.»

خانم «اشتون» در سال‌های اخیر و در جریان مذاکرات اتمی، به نمایندگی از کشورهای ۱+۵ (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) با ایران در حال مذاکره بوده است.

ashton_zarif

مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران در دوره‌های مختلف با خانم «اشتون» و هیات همراه او در شهرهای استانبول، بغداد، آلماتی، مسکو، نیویورک و ژنو مذاکره کرده‌اند.

تازه‌ترین نشست میان دو طرف در اواسط پاییز امسال به توافق ژنو منجر شد که در جریان آن ایران وعده داد در ازای تعلیق برخی از تحریم‌ها و تصویب نشدن تحریم‌های تازه، در برخی از فعالیت‌های اتمی‌اش وقفه شش ماهه ایجاد کند.

«کاترین اشتون» در سال ۲۰۰۹ به عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جانشین «خاویر سولانا» شد.

هرچند آقای «سولانا» به عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بارها به ایران سفر کرده بود، اما خانم «اشتون» تاکنون دیداری از ایران نداشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,