شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
جهت اجرای برنامه اقدام مشترک

«اوباما هرگونه تحریم جدید کنگره‌ علیه ایران را وتو می‌کند»

۱۳۹۲ دی ۲۳

خبر / رادیو کوچه

«باراک اوباما» رییس‌جمهور آمریکا با صدور بیانیه‌ای از توافق برای اجرای طرح «اقدام مشترک» استقبال کرده و از نمایندگان کنگره این کشور خواسته است از تصویب تحریم‌های تازه دست بردارند.

آقای «اوباما»، با استقبال توافق ایران و گروه ۱+۵ برای اجرای «برنامه اقدام مشترک» گفته است، هر گونه تحریم جدیدی را که کنگره‌ در جریان اجرای این توافق‌نامه علیه ایران تصویب کند، «وتو» خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» رییس جمهوری آمریکا روز یک‌شنبه دوازدهم ژانویه در بیانیه‌ای گفته است: «با توافقی که امروز برای اجرای برنامه اقدام مشترک که در نوامبر سال جاری به دست آمد،‌ جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در طول یک دهه با اقدامات مشخصی برای توقف توسعه برنامه هسته‌ایش و به عقب برگرداندن برخی قسمت‌های اصلی این برنامه موافقت کرد.»

ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه ، روسیه و چین به همراه آلمان، کشورهای عضو گروه ۱+۵،  در سوم آذرماه سال جاری به توافقی موقت برای حل مناقشه هسته‌ای ایران دست یافتند. طبق این توافق، ایران پذیرفت تا طی شش ماه  بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق یا متوقف کند و در مقابل کشورهای ۱+۵  نیز در این مدت شش ماه تحریم جدیدی را  علیه ایران اعمال نکنند و برخی تحریم‌ها را کاهش دهند.

در همین حال ایران، بریتانیا، و آمریکا روز یک‌شنبه دوازدهم ژانویه اعلام کردند که اختلافات بر سر اجرای توافق‌نامه ژنو را حل کرده‌اند.

obama

باراک اوباما در بیانیه روز یک‌شنبه  توافق به دست آمده را  پیشرفتی محسوس و واقعی دانسته و آن را گامی مهم و رو به جلو  توصیف کرده است.

رییس جمهوری آمریکا در این بیانیه با اشاره به تعهدات ایران در توافق ژنو گفته است: «تا زمانی که ایران تعهدات خود را اجرا کند و ما بتوانیم به راه‌حلی فراگیر و جامع برای برنامه هسته‌ای ایران دست یابیم، بخشی از تحریم‌ها به صورت محدود کاهش خواهد یافت.»

وی هم‌چنین تصریح کرده است: در همین حال، ما به شدت نظام تحریم‌های علیه ایران را ادامه می‌دهیم و چنان‌چه ایران تعهدات خود را اجرا نکند،‌ ما تحریم‌ها را تشدید خواهیم کرد.

«باراک اوباما» تصریح کرده است که تحریم‌های بی‌سابقه  و اقدامات دیپلماتیک باعث بازگشت ایران به میز مذاکرات شد.

وی اضافه کرده است: «تحریم‌های مضاعف و تازه تلاش‌های ما برای حل مسالمت‌آمیز مساله هسته‌ای ایران را به مخاطره خواهد انداخت و من هرنوع مصوبه تحریم تازه توسط کنگره را در جریان مذاکرات وتو خواهم کرد.»

طی هفته‌های اخیر  شماری از اعضای کنگره آمریکا خواستار تشدید تحریم‌های ایران در صورت شکست توافق ژنو شده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,