Saturday, 18 July 2015
27 January 2020
در کمتر از یک ماه دیگر

«آمریکا اولین قسط دارایی‌های بلوکه شده ایران را پرداخت می‌کند»

2014 January 14

خبر / رادیو کوچه

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز یک‌شنبه بیست و دوم دی‌ماه هم‌زمان با انتشار خبر حل اختلافات ایران و گروه ۱+۵ درخصوص اجرای توافق‌نامه اتمی ژنو، خبر داد که ایران حدود بیست روز دیگر مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار را به عنوان قسط اول دارایی‌های بلوکه‌شده خود دریافت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود روز یک‌شنبه بیست و دوم دی‌ماه گفته‌ است، این مبلغ که قسط اول از ۴٫۲ میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه ‌شده ایران در خارج از کشور به ‌شمار می‌آید در تاریخ یکم فوریه، ۱۲ بهمن، به جمهوری اسلامی پرداخت می‌شود.

این مقام آمریکایی در گفت‌وگو با «رویترز» خبر داده‌ است که این هشت نوبت به صورت زیر پرداخت خواهد شد: حدود اول فوریه: ۵۵۰ میلیون دلار، اول مارس: ۴۵۰ میلیون دلار، هفتم مارس: ۵۵۰ میلیون دلار، دهم آوریل: ۵۵۰ میلیون دلار، پانزدهم آوریل: ۴۵۰ میلیون دلار، چهاردهم مه: ۵۵۰ میلیون دلار، هفدهم ژوئن: ۵۵۰ میلیون دلار، و حدود بیستم ژوئیه: ۵۵۰ میلیون دلار.

«عباس عراقچی»، معاون وزیر امور خارجه ایران نیز یک‌شنبه شب در یک نشست خبری گفت که بنا بر آخرین توافق‌ها، ایران قرار است طی شش ماه اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد را تبدیل یا رقیق‌سازی کند و در قبال آن ۴٫۲ میلیارد دلار دارایی بلوکه‌شده را دریافت کند.

iran-amrica

بر پایه توافق هسته‌ای سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) در ژنو، قدرت‌های جهانی موافقت کردند تا در صورت پایبندی ایران به مفاد این توافقنامه، دسترسی به مبلغ ۴٫۲ میلیارد دلار را به تدریج و در هشت نوبت در اختیار ایران قرار دهند.

پس از توافق‌نامه ژنو که برای رفع مناقشه هسته‌ای به امضا رسید چندین نوبت مذاکره کارشناسی نیز برای توافق بر سر نحوه اجرای توافقنامه یادشده برگزار شد که ایران، بریتانیا، و آمریکا روز یکشنبه ۲۲ دی‌ماه تایید کردند که سرانجام موفق شده‌اند اختلافات بر سر اجرای توافقنامه ژنو را حل کنند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز یک‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای توافق به دست آمده را  «پیشرفتی» محسوس و واقعی دانسته و گفت که هر گونه تحریم جدیدی را که کنگره‌ آمریکا در جریان اجرای این توافقنامه علیه ایران تصویب کند، «وتو» خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,