Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
در نشستی با سناتورهای دمکرات

«درخواست اوباما از سنا برای تعویق طرح تشدید تحریم‌ ایران»

2014 January 16

خبر / رادیو کوچه

رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در نشستی با سناتورهای دمکرات در کاخ سفید از آن‌ها خواست که تصویب طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را به تعویق بیندازند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گزارش داد، «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا عصر چهارشنبه، پانزدهم ژانویه نشستی با سناتورهای دمکرات در کاخ سفید داشته است که در جریان آن تاکید کرده باید به مذاکرات اتمی با تهران زمان داد و مانع پیچیده‌تر شدن ماجرا شد.

«آسوشیتدپرس» اعلام کرده است، سناتور «جف مرکلی» که یکی از حاضران در این نشست بوده، به این خبرگزاری گفته است: «رییس جمهوری سخنرانی پرحرارتی کرد با این مضمون که ما چگونه باید این فرصت را برباییم. اگر ایران در نهایت تمایلی به تصمیم‌گیری‌های لازم نداشته باشد، آن وقت او آماده امضای طرح تشدید تحریم‌هاست.»

آقای مرکلی سپس اضافه می‌کند که «اما باید تا شش ماه دست نگه داریم»، یعنی پایان زمان توافق‌شده بر سر اجرای معاهده ژنو.

obama
معاهده موقت ژنو، ایران را متعهد می‌سازد که برنامه‌های اتمی خود را محدود سازد و از جمله غنی‌سازی اورانیوم را تنها در سطح زیر پنج درصد ادامه دهد تا در ازای آن بخشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران برداشته شود.

در همین شرایط برخی اعضای کنگره ایالات متحده در صدد تصویب طرحی برآمده‌اند که تحریم‌ها علیه ایران را در صورت عدم پایبندی تهران به معاهده ژنو تشدید می‌کند، اما مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند که هر گام جدیدی در جهت تشدید تحریم‌ها به منزله مرگ توافقنامه ژنو خواهد بود.

طرح سناتورهای آمریکایی دست‌کم ۵۹ رای از ۱۰۰ رای ممکن را کسب کرده در حالی که «باراک اوباما» تهدید می‌کند که در صورت تصویب، آن را وتو خواهد کرد.

«آسوشیتدپرس» به نقل از دو سناتور می‌نویسد که به نظر می‌رسد دمکرات‌های حاضر در نشست روز چهارشنبه درخواست آقای «اوباما» را پذیرفته‌ باشند، حتی برخی از آنان که موضع سفت و سختی علیه ایران اتخاذ کرده‌اند و تاکنون مدافع طرح تشدید تحریم‌ها علیه آن بوده‌اند.

این طرح تنها به هشت رای موافق دیگر نیاز دارد تا به تصویب حداقل دو سوم نمایندگان سنا برسد. در این صورت «باراک اوباما» هم قادر به وتوی آن نخواهد بود.

مطالب مرتبط

اوباما هرگونه تحریم جدید کنگره‌ علیه ایران را وتو می‌کند

اوباما وضع تحریم جدید علیه ایران را وتو خواهد کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,