Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
بر روی وب‌سایت موسسه صلح کنگره

«آمریکا جزییات توافق‌نامه اتمی با ایران را منتشر کرد»

2014 January 17

خبر / رادیو کوچه

کاخ سفید شانزدهم ژانویه، متن کامل توافق‌نامه اتمی ایران و گروه ۵+١ را که بیست و چهارم نوامبر در ژنو امضا شد، در اختیار کنگره آن کشور قرار داد. این متن تاریخ آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران در مقابل توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی و قدم‌های شفاف‌ساز دیگری از سوی تهران را مشخص کرده است.

نسخه‌ای از این متن که روز پنج‌شنبه شانزدهم ژانویه روی وب‌سایت موسسه صلح کنگره آمریکا قرار گرفته، نشان می‌دهد در ماه‌های آینده بیش از ۴ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در قسط‌‌های ۵۵۰ و ۴۵۰ میلیون دلاری در برابر تعهد ایران به مفاد این توافق به تهران منتقل می‌شود.

پیش‌ از این انتقاداتی علیه دولت «باراک اوباما»  مبنی بر این‌که او قصد در پنهان نگه داشتن متن توافق‌نامه دارد، مطرح شده بود. اما  جی کارنی، سخن‌گوی کاخ سفید، آن را رد کرده و گفته بود محرمانه ماندن جزییات فنی توافق‌نامه به درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته است.

بر اساس متنی از این توافق که پیش‌تر در رسانه‌ها منتشر شده بود، قرار است ایران به مدت شش ماه بعضی از برنامه‌های اتمی خود را محدود و امکان بازرسی گسترده‌تر را فراهم کند و طرف مقابل نیز از وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران خودداری ورزد و از فشار تحریم‌ها در بعضی زمینه‌ها بکاهد.

در متن منتشر شده جدید آمده است که ایران متعهد است پس از انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قرار است بیستم ژانویه اعلام شود و آخرین جزییات درباره برنامه هسته‌ای ایران را مورد اشاره قرار خواهد داد، تمامی فعالیت‌های خود در ارتباط با غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف کرده و همزمان عملیات رقیق سازی نیمی از ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی خود را آغاز کند تا جایی‌که این مواد دیگر قابلیت غنی سازی مجدد را نداشته باشند.

tasisat-atomi-iran

بنابر این متن، ایران متعهد می‌شود تا ساخت سانتریفیوژهای جدید را متوقف کند و تلاشی برای جایگزین کردن سانتریفیوژهای جدید با آن‌ها که از کار افتاده‌اند نکند و بدین ترتیب در پایان شش ماه زمان اجرایی توافق ژنو، ایران ذخیره جدیدی از سانتریفیوژهای جدید نخواهد داشت.

هم‌چنین توقف تامین یا سوخت‌رسانی و تکمیل رآکتور اراک؛ توقف تلاش‌ها برای پیش‌برد برنامه هسته‌ای؛ توقف ساخت مجموعه‌های جدید هسته‌ای؛ تلاش نکردن برای احداث هرگونه مجتمع فرآوری سوخت و نگاه داشتن فعالیت‌های غنی‌سازی در سطح ۵ درصد، از عمده مفاد متن منتشر شده توسط دولت آمریکاست.

قدرت‌های جهانی نیز داوطلبانه بخشی از تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهند. از جمله قرار است کمک‌های هدف‌مندی به ارزش بین ۶ تا ۷ میلیارد دلار از سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلاری بلوکه شده ایران، به آن کشور شود.

این پولی‌ست که طی سال‌های گذشته، در حالی‌که تهران به توافقی با کشورهای ۵+۱ نرسید، در خارج از مرزهای این کشور بلوکه شد.

بخش اصلی این سرمایه هم‌چنان، طی زمانی‌که توافق اولیه به توافقی همه‌جانبه نرسد، از دسترس ایران دور خواهد ماند.

بخش بزرگی از تحریم‌های موجود علیه ایران نیز در این زمان سر جای خود باقی می‌ماند.

بیشتر بخوانید

هنوز تفاهم بر سر زمان اجرای توافق ژنو حاصل نشده است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,