Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
زیر یه خم

«فوتبال زیر صفر و ادعا در حد لالیگا»

2014 January 18

مسیب سروندی / رادیو کوچه

امروز برنامه زیر یه خم کمی فوتبالی است، البته کمی که خیر و تقریبن تمام ٣٠ دقیقه این برنامه اختصاص دارد به حاشیه و متن دیدار داربی ٢ تیم تهرانی که در پایان مانند ٣ دیدار اخیر، بدون ردوبدل شدن حتا یک گل پایان یافت.

 پیش و پس از برگزاری این مسابقه همه نوع اتفاقی افتاد، اما در اصل ماجرا که باید فوتبالی زیبا دیده می‌شد، غیر از فحاشی و لگد و مشت چیز دیگری نبود!

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش خبرنگار کوچه، مسابقه ٧٨ پرسپولیس و استقلال از هفته بیست و سوم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران با تساوی بدون گل پایان یافت. سه دیدار قبلی دو تیم نیز با نتیجه مشابه صفر بر صفر و ارایه یک بازی کسل کننده از سوی دو تیم به پایان رسیده بود.

گزارش نیمه اول؛

با آغاز نیمه نخست این آبی‌پوشان بودند که از اشتباه رضا حقیقی استفاده کردند و تا نزدیکی دروازه پرسپولیسی‌ها پیش رفتند اما شوت نه‌چندان قدرت‌مند پژمان نوری به‌راحتی در آغوش نیلسون قرار گرفت. در ادامه خطای پژمان نوری بر روی مهاجم پرسپولی منجر به یک ضربه کاشته در فاصله بیست متری دروازه استقلال شد که این ضربه را خلعتبری به سمت دروازه استقلال شلیک کرد اما توپ با اختلافی اندک و به شکلی خطرناک از بالای دروازه استقلال راهی اوت شد. فریاد‌های رحمتی پس از این شوت بر سر مدافعان تیمش دیدنی بود.

در دقیقه هفتم این دیدار، کرنر ارسالی تیموریان با یک ضربه قیچی نه‌چندان خوب از صادقی هم‌راه شد اما در نهایت این توپ روی سر عمران‌زاده فرود آمد و ضربه سر نه‌چندان خوب این بازیکن از بالای دروازه پرسپولیس راهی اوت شد. پس از این فرصت بازی به سمت تعادل پیش رفت و بیشتر دو تیم در حال جنگ در میانه میدان بودند و توان ایجاد خطر برروی دروازه حریف را نداشتند. به این ترتیب نیمه نخست داربی 78 با تساوی بدون گل به پایان رسید.

گزارش نیمه دوم؛

با آغاز نیمه دوم پرسپولیسی‌ها می‌توانستند در صحنه‌ای دروازه استقلال را باز کنند. در دقیقه 47 حرکت پا به توپ عالیشاه به درون محوطه جریمه استقلال با پاس رو به بیرون این بازیکن هم‌راه شد که خروج رحمتی و در آغوش کشیدن توپ توسط او به این فرصت خاتمه داد.

در ادامه پرسپولیس می‌توانست در دقیقه ۵٧ روی ارسال یک ضربه کرنر از سوی صادقیان به گل برسد. این ارسال را سیدصالحی به سمت دروازه استقلال با ضربه سر زد اما توپ او با فاصله‌ای یک متری از کنار دروازه استقلال راهی اوت شد.

در دقیقه ۶٢ این دیدار غلام‌نژاد که تازه به میدان آمده، پشت محوطه جریمه پرسپولیس صاحب توپ شد که ضربه این بازیکن با فاصله از بالای دروازه پرسپولیس به شکلی خطرناک گذشت و راه به جایی نبرد. در آن سوی میدان تنها یک دقیقه لازم بود تا خطای غلام‌نژاد را محمد نوری با شوتی دیدنی از پشت محوطه جریمه استقلال به گل تبدیل کند که واکنش دیدنی مهدی رحمتی مانع از فروپاشی دروازه آبی‌پوشان شد.

darbi

در ادامه و درحالی‌که دو تیم در یک بازی پر برخورد تلاش داشتند تا به گل برسند، این محمد نوری بود که بار دیگر با یک شوت از راه دور تلاش کرد تا شانسش را امتحان کند اما ضربه این بازیکن با فاصله‌ای قابل توجه از بالای دروازه آبی‌پوشان راهی اوت شد.

تعداد تماشاگر: ٩۵ هزار

کارت‌های زرد: صادقیان، محمد نوری و حمید علی‌عسگر از پرسپولیس و پژمان نوری، هاشم بیگ‌زاده و عمران‌زاده از استقلال.

ترکیب پرسپولیس: نیلسون، محسن بنگر، سیدجلال حسینی، میثم حسینی، رضا حقیقی، حمیدرضا علی‌عسگر، محمد نوری، امید عالیشاه، محمدرضا خلعتبری، پیام صادقیان و سیدمهدی سیدصالحی.

ترکیب استقلال: مهدی رحمتی، خسرو حیدری، هاشم بیگ‌زاده، حنیف عمران‌زاده، امیرحسین صادقی، جی‌لوید ساموئل و آندرانیک تیموریان، پژمان نوری، سیاوش اکبرپور، مهرداد اولادی (مجید غلام نژاد ۵٩) و محمد قاضی.

«بازار سیاه مثل همیشه داغ بود»

زمانی‌که فروش بلیت طبقه نخست پرسپولیسی‌ها متوقف شد بازار سیاه شکل گرفت تا بازهم بلیت فروشی داربی با مشکلاتی هم‌راه باشد.

در دیدار امروز ظهر به وقت ایران، بازار سیاه بلیت‌فروشی در جریان بوده است و بلیت‌های هشت هزار تومانی طبقه اول بعضی اوقات با قیمت ١۵ هزار تومان نیز به فروش رسیده است.

در ورودی ورزشگاه آزادی ماموران نیروی انتظامی با چای صلواتی از تماشاگران استقبال می‌کردند.

مشکلات بلیت‌های الکترونیکی هم از مسایلی بود که تماشاگران به آن اعتراض داشتند. به عنوان مثال  یکی از تماشاگران در حالی‌که برای خرید بلیت الکترونیکی در جایگاه استقلالی‌ها اقدام کرده بوده، برای او جایگاه پرسپولیسی‌ها ثبت شده بود و در میان طرفداران تیم مقابل ٩٠ دقیقه سکوت کرد.

 blit

«شعار ۶ تایی‌ها پس از اقدام عجیب دایی»

برادر علی دایی در اقدامی عجیب، موجب سر دادن شعار ۶ تایی‌ها از سوی تماشاگران پرسپولیس در فضای استادیوم آزادی شد.

نیلسون دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس اولین بازیکنی بود که به هم‌راه بهزاد غلام‌پور، مربی‌اش وارد زمین شد و مورد تشویق تماشاگران پرسپولیس قرار گرفت.

پس از او سید‌مهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال هم به زمین آمد که با شعار “عقاب آسیا” استقلالی‌ها مواجه شد.

در دیگر حاشیه پیش از داربی، محمد دایی برادر علی دایی سرمربی پرسپولیس، توپی را به سمت یکی از دروازه‌ها برد و شش مرتبه توپ را وارد دروازه خالی کرد که پس از ضربه ششم، تماشاگران پرسپولیس شعار شش‌تایی‌ها را در ورزشگاه سر دادند.

انجام این عمل به نظر می‌رسد فقط در فوتبال ایران قابل شکل گرفتن باشد.

«واقعیت فوتبال ایران از زبان کی‌روش»

سرمربی تیم ملی ایران می‌گوید وظیفه من خوشحال کردن مردم ایران در رقابت‌های جام جهانی است.

کارلوس کی‌روش که اکنون در آفریقای جنوبی به سر می‌برد در گفت‌وگویی که با خبرگزاری فرانسه انجام داده درباره روند آماده‌سازی تیم ملی ایران و حضور این تیم در جام‌جهانی سخن گفته است.

به گزارش کوچه، کی‌روش ۶٠ ساله که از آپریل ٢٠١١ هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشته می‌گوید: حضور درجام جهانی برای ما یک ماموریت غیر ممکن است اما این همین چیزی است که مسابقات را جذاب می‌کند.

سرمربی تیم ملی ایران درباره شانس ایران برای صعود ١۶ تیم برتر دنیا می‌گوید این وظیفه‌ای است که ما باید شانس خود را در آن امتحان کنیم حتی اگر این شانس یک رویای غیر قابل باور باشد.

او درباره رویارویی ایران با تیم ملی آرژانتین می‌گوید: شما باید میلیون‌ها دلار بپردازید تا بتوانید مقابل آرژانتین بازی کنید. اما بازیکنان من با تلاش‌شان این کار را شدنی کردند. این فرصتی بسیار عالی است که ما در مقابل تیمی بازی می‌کنیم که بازیکنی نظیر مسی دارد؛ بازیکنی که به نظر من جزو بشر نیست.

سرمربی تیم ملی ایران درباره شانس ایران برای صعود ١۶ تیم برتر دنیا می‌گوید این “وظیفه‌ای است که ما باید شانس خود را در آن امتحان کنیم” حتی اگر این شانس “یک رویای غیر قابل باور” باشد.

کی‌روش که از روند آماده‌سازی تیم ملی هم‌چنان ناراضی است و در این گفت‌وگو بار دیگر به فرصت‌سوزی اشاره می‌کند و می‌گوید: ما شش ماه را از دست داده‌ایم. با این حال من امیدواریم که بتوانیم راه حلی برای مشکل پیدا کنیم هر چند که در حال حاضر هیچ برنامه روشنی ریخته نشده است.

با وجود راه دشوار ایران، کی‌روش معتقد است که “تعصب” ایرانی‌ها به فوتبال می‌تواند به تیم ملی در جام جهانی کمک کند.

او می‌گوید: “فوتبال در خون و روح مردم ایران است. نیازی نیست که در این جا از طریق بازاریابی و کارهای تجاری مردم را به سمت فوتبال تشویق کنیم. تصور کنید اگر امکاناتی که در قطر وجود دارد در اختیار فوتبال ایران بود چه چیزهایی به دست می‌آمد. این فوق‌العاده است که با این امکانات کم، فدراسیون فوتبال ایران این همه دستاورد داشته است.”

سرمربی تیم ملی ایران هم‌چنین درباره اقداماتش برای حضور بازیکنان مهاجر در تیم ملی ایران و انتقادهایی که نسبت به این تصمیم مطرح شده است نیز می‌گوید: در جامعه‌ای مانند ایران اصلاحات و تغییر عادات مردم کار آسانی نیست. البته در هیچ جای دنیا این تغییر عادات به راحتی ممکن نیست. ما نمی‌توانیم بدون داشتن تجربه بین‌المللی تیمی باشیم که بتواند با حریفان رقابت کند. تنها چیزی که در این جا شبیه فوتبال حرفه‌ای است گرفتن حقوق آخر ماه توسط بازیکنان است. با این حال تعهدات من به مردم ایران آنها را خوشحال می‌کند. این جام جهانی ما است، زمانی است که باید به دنیا بگوییم ایران کشوری فوتبالی است.

kirosh

کی‌روش در پایان درباره آینده‌اش و پیشنهادهایی که به او رسیده نیز تنها به این جمله اکتفا کرد که تمام فکر و ذکرش حضور ایران درجام جهانی است و قراردادش تا ٣٠ جولای ٢٠١۴ با فدراسیون فوتبال ایران اعتبار دارد.

«مسابقه پنالتی رویانیان و فتح‌اله‌زاده»

آقای «علی فتح‌اله‌زاده» که دیروز هم‌زمان با آقای «رویانیان» به تمرین پرسپولیس آمده بود، در حرکتی نمادین با رویانیان مسابقه پنالتی داد و در حرکتی جالب به شکل جوان‌مردانه پنالتی‌اش را گل نکرد.

مدیران عامل پرسپولیس و استقلال که تلاش زیادی می‌کردند تا تندی‌های به وجود آمده در روزهای گذشته را در نزد هواداران کم‌رنگ کنند، بارها دست در دست هم در تمرین روی چمن درفشی‌فر حضور یافتند.

سپس رویانیان و فتح‌اله‌زاده با هم مسابقه پنالتی دادند که فتح‌اله‌زاده ضربه‌ رویانیان را گرفت، اما فتح‌اله‌زاده در حرکتی جوان‌مردانه توپ را به رویانیان پاس داد!

این اتفاق در حالی رقم می‌خورد که می‌توان این کار را با مثال گردو ریختن در دامان پس از شکستن سر مشابه دانست.

«پرسپولیس به هیچ عنوان به مساوی فکر نمی‌کرد»

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید که تیمش بیش‌تر از آبی‌پوشان نیاز به پیروزی داشت، چرا که باید فاصله‌اش با صدر جدول را کمتر کند.

به گزارش کوچه، علی دایی درباره این دیدار گفت: فکر می‌کنم که صحبت اضافه نیاز نباشد. حساسیت این دیدار بسیار بالاست و همه ما از آن خبر داریم. ما در این دیدار به پیروزی نیاز داشتیم و به هیچ عنوان به تساوی فکر نمی‌کردیم. ما باید فاصله‌مان را با صدر جدول را کاهش دهیم و به همین دلیل به دنبال ارایه یک بازی خوب بودیم تا هواداران راضی باشند و سه امتیاز هم به دست آوریم. از ارزش‌های استقلال همه باخبرند و می‌دانیم که آنها پنج بازی قبلی‌شان را برده‌اند و دارای روحیه بالایی هستند. آنها از کادر فنی و بازیکنان خوبی برخوردارند، اما فکر می‌کنم که این دیدار برای ما مهم‌تر بود. چرا که ما نیاز بیش‌تری به سه امتیاز آن داشتیم و برای آن به میدان رفتیم.

مدیران عامل پرسپولیس و استقلال که تلاش زیادی می‌کردند تا تندی‌های به وجود آمده در روزهای گذشته را در نزد هواداران کم‌رنگ کنند، بارها دست در دست هم در تمرین روی چمن درفشی‌فر حضور یافتند.

او در پاسخ به این سوال که آیا غیبت جواد نکونام و پژمان منتظری در این دیدار در بازی اثرگذار بود یا خیر؟ اظهار کرد: افرادی که نام بردید جزو بزرگان فوتبال ما هستند،‌ اما استقلال یاران دیگری هم دارد و ما به دنبال بازی خوب بودیم و البته کارمان سختبود تا سه امتیاز را به دست آوریم. چرا که باید به صدر جدول نزدیک می‌شدیم. این افرادی که شما اسم بردید اگر در استقلال بودند طبیعتن کار ما سخت‌تر می‌شد، اما استقلال همیشه استقلال است و کار جلوی آنها دشوار.

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این سوال که چه صحبتی با هواداران تیمش در این دیدار داشت؟ عنوان کرد: مطمئنن تماشاگران ما مثل همیشه آمده بودند تا ما را تشویق کنند. خیلی دوست داشتم در کمال ادب و احترام تماشاگران در این دیدار تیم‌هایشان را تشویق کنند. آرزویم این بود که استادیوم پر شود و شاهد بازی خوبی از هر دو تیم باشیم تا مردم هم راضی باشند.

«قلعه‌نویی هم‌چنان در جو قلیانی‌ها»

«آقای امیر قلعه‌نویی» در نشست خبری داربی ٧٨ پایتخت گفت: این بازی همان‌طور که می‌دانید بسیار حساس است و استقبال پرشور هواداران دو تیم بیانگر همین است. درست است که این بازی سه امتیازی بود، اما برد و باختش برای تماشاگران مهم است. امیدوار بودم که بازی خوب و با کیفیتی ارایه شود تا تماشاگران حاضر در استادیوم و بینندگان تلویزیونی از آن لذت ببرند.

او در پاسخ به سوالی درباره بیانیه‌های دو باشگاه علیه یک‌دیگر و این‌که آیا این مساله در حضور تماشاگران در استادیوم موثر بود یا خیر؟ اظهار کرد: اعتقاد دارم همه ما باید به دنبال قشنگی فوتبال باشیم. بعد از عکسی که از رحمتی منتشر شد فتح‌الله‌زاده نگذاشت تا عکس مشابه پرسپولیسی‌ها چاپ شود. در تمام دنیا به دنبال زیبایی‌های فوتبال هستند. در دیدارهای حساس تمام دنیا بعد از بازی مدیران و مربیان در کنار هم هستند و همه چیز تمام می‌شود. ما هم باید به این سمت برویم. امیدوارم دیگر این مسایل تکرار نشود. البته بیانیه نخست باشگاه استقلال فنی بود اما به هر حال مسایلی پیش آمد و مدیران دو باشگاه ورود کردند و این مساله هم تمام شد. ما با آقای رویانیان صحبت کردیم که دو بازی برای کارهای خیریه در سال انجام دهیم تا درآمد و هزینه‌اش صرف مسایل خیریه شود. البته این طرح خام است و خود رویانیان گفت که باید این طرح عملی شود. همان‌طور که گفتم ما باید به سمت قشنگی‌های فوتبال برویم.

darbi1

«سرمربی استقلال» در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که مردم و هواداران از تساوی دو تیم پرسپولیس و استقلال خسته شده‌اند، آیا استقلال برای بازی امروز برای برد به میدان آمد؟ اظهار کرد: این که دلایل تساوی‌های اخیر ممکن است غیر فنی باشد قبول ندارم. قطعن فنی بوده است، ضمن این‌که باید بگویم که ما هم دوست داریم در این مسابقه گل‌های زیادی ردوبدل شود. من زمانی که سرمربی سپاهان و یا تراکتورسازی بودم، مقابل پرسپولیس نتایجی به دست می‌آمد که جدا از این‌که چه تیمی برنده می‌شد، پنج تا هفت گل داشت. طبیعتن«آقای امیر قلعه‌نویی» به دنبال فوتبال هجومی است، اما به هر حال باید شرایط موجود را در نظر بگیریم و بر اساس مهره‌هایی که داریم بازی کنیم. معتقدم که علی دایی هم همین‌طور خواهد بود و البته باید توجه داشته باشیم که شرایط داربی فرق می‌کند.

«اسکوربورد آزادی هم قلیانی شد»

مسوولان برگزار کننده مسابقه برای کشاندن تماشاگران به ورزشگاه یک دستگاه خودرو را به عنوان جایزه ارایه دادند.

به گزارش کوچه، در حالی‌که تقریبن دو ساعت به داربی هفتاد و هشتم باقی مانده بود ۴٠ هزار هوادار قرمز و آبی به ورزشگاه رفته بودند.این اتفاق در حالی افتاده است که روز یک‌شنبه روز هوای پاک است به همین مناسبت اسکوربورد ورزشگاه آزادی تبلیغات زیادی را در این زمینه انجام داد. مسوولان ورزشگاه آزادی با پخش شعار «سیگار و قلیان، مرگ تدریجی» از هواداران خواسته‌اند تا قلیان و سیگار نکشند.

از دیگر نکات جالب توجه این است که با توجه به کاهش تماشاگران در بازی‌های لیگ برتر مسوولان برگزار کننده مسابقات خودرویی را به عنوان جایزه پشت دروازه قرار دادند تا به برنده خوش‌شانسی که بلیت الکترونیکی خریداری کرده هدیه کنند.

«تبلیغات ۴ ردیفه در داربی»

به گزارش کوچه، در حالی‌که صدا و سیما برای پرداخت حق پخش تلویزیونی رقم بسیار ناچیزی را در نظر می‌گیرد، تنها برای همین مسابقه داربی ۴ ردیف تبلیغ دور زمین بود. صدا و سیما که در روز برگزاری مسابقات مهمی مثل دربی درآمد زیادی از راه تبلیغات کسب می‌کند، کم کم به این مرحله نزدیک می‌شود که پخش تبلیغات اهمیت بیشتری از پخش خود مسابقه پیدا می‌کند.

hawadar

اتفاقی که در دربی تهران رخ داد این بود که ۴ ردیف تبلیغ دور زمین وجود داشت و علاوه بر آن در دقایق زیادی از مسابقه هم تبلیغات به صورت زیرنویس روی صفحات تلوزیون نقش می‌بست. از آنجا که تصویربرداران تلویزیون اصرار داشتند تبلیغات حتمن داخل کادر تصویر باشد، وقتی توپ به خط کنار زمین نزدیک می‌شد، توپ توسط زیرنویس تلویزیونی محو می‌شد و اصلن در کادر نبود. حتا در چنین صحنه‌هایی هم تصویربردار تلویزیون دلش نمی‌آمد که قید تبلیغات دور زمین را بزند و خود فوتبال را نشان دهد. در چنین شرایطی بعید نیست تا چند سال آینده صدا و سیما نیمی از صفحه تلویزیون را با زیرنویس پر کند و نیمه بالایی را هم با تبلیغات دور زمین پوشش دهد!

«شوخی خنده‌دار آندو با محمد نوری»

«آقای محمدنوری» به آبی‌ها اجازه نمی‌داد تا ضربه ایستگاهی را بزنند، اتفاقی که واکنش خنده‌دار تیموریان را به هم‌راه داشت.

به گزارش کوچه، در دقیقه ۴٣ داربی سعید مظفری‌زاده خطایی را پشت محوطه ١٨ قدم پرسپولیسی‌ها و به نفع استقلال اعلام کرد.در این لحظه محمد نوری که به نظر با فاصله توپ مشکل داشت مدام جای توپ را تغییر می‌داد و اجازه نمی‌داد تا استقلالی‌ها ضربه ایستگاهی را بزنند.

این اتفاق در حالی افتاد که آندو کمی عصبانی شد و توپ را به محمد نوری داد و گفت:«بیا توپ را بگیر، اصلن تو بگو از کجا شروع کنیم.»البته آندو و محمد نوری از دوستان هم هستند و در تمرینات تیم ملی با هم زیاد شوخی می‌کنند.

«ساموئل با کله دو ستاره»

هافبک میانی استقلال با مدل موی جدیدی در دربی شرکت کرده بود.

به گزارش کوچه، «آقای جی‌لوید ساموئل» یک بار دیگر ثابت کرد که استقلالی دو آتشه است. او در بازی امروز با پرسپولیس طرح دو ستاره را روی سرش انداخته بود تا یادآور دو بار قهرمانی استقلالی‌ها در آسیا باشد. ساموئل پیش از این هم گفته بود که هرگز به پرسپولیس نخواهد رفت و من برای همیشه استقلالی هستم.

«مظفری زاده در MLS قضاوت می‌کند»

«آقای سعید مظفری‌زاده» با قضاوت داربی ٧٨ با داوری در لیگ برتر خداحافظی کرد تا شروعی جدید را در زندگی‌اش تجربه کنند.

به گزارش خبرنگار کوچه، سعید مظفری‌زاده رسمن داوری در لیگ برتر ایران و داوری بین‌المللی در فوتبال آسیا را کنار گذاشت. این داور سرشناس که قبل از داربی اعلام کرده بود برای آخرین بار به میدان رفت. قضاوتی که البته سعی کرد در آن کارت قرمزهایش را خرج نکند و در پایان مسابقه وقتی روی پیراهنش نوشته بود خداحافظ، همه بازیکنان و مربیان برای بوسیدنش صف بکشند، از این پس پروسه‌ای دو ماهه در پیش دارد تا از پایان نامه‌اش در مقطع کارشناسی ارشد دفاع کند. او بعد از این به «ونکوور کانادا» می‌رود تا در مقطع دکترای مدیریت ورزشی در دانشگاه این شهر ادامه تحصیل بدهد. او که با خروج از لیست داوران بین‌المللی ایران، دیگر نمی‌تواند داور بین‌المللی باشد ، به احتمال فراوان از فصل آینده MLS به عنوان داور در لیگ حرفه‌ای سراسری آمریکا و کانادا قضاوت می‌کند.

مظفری‌زاده ۴٢ ساله می‌تواند تا سن ۴٨ سالگی به قضاوت ملی در لیگ MLS قضاوت کند.

شما می توانید با گوش فرا دادن به فایل صوتی این اخبار را بصورت کامل بشنوید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. nasriiin
    1

    faghaaat perspoliiis. arash ham oerspolisieee