شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«معشوقه »

۱۳۹۲ دی ۲۸

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

ماکسیم گورکی (Maxim Gorky)، متولد ٢٨ مارس ١٨۶٨، ازپیشروان مکتب ادبی سوسیال رئالیستی روسی و به روایتی پدر این مکتب و فعال سیاسی با اهداف بشر‌دوستانه بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گورکی در یازده‌ سالگی یتیم شد و مادربزرگش سرپرستی او را به عهده گرفت، اما او یک سال بعد در ١٨٨٧ از خانه فرار کرد و پس از تلاشی برای خودکشی در دسامبر همان سال، پای پیاده به مدت پنج سال به سراسر روسیه سفر کرد و طی این دوران به هر کار کوچک و موقتی برای امرار معاش دست زد. گورکی بعدها در نوشته‌هایش از این تجربه‌ها بهره بسیار گرفت.

او مدتی نیز در همین دوران به روزنامه‌نگاری رو آورد و پس از استقبال عمومی و نسبی از نخستین کتابش به نام «مقالات و داستان‌ها» در ١٨٩٨، راهش به محافل ادبی و هنری روزگار خود باز شد و به دوستی و حشر و نشر و نامه‌نگاری با بزرگان شعر و ادب زمان و نویسندگانی مثل تولستوی و چخوف پرداخت.

18Jan2014-Ghesseha-Shohreh-Mashogheh

گورکی بی‌وقفه می‌نوشت و با وجودی که به ادبیات از جنبه زیبایی شناسی نگاه نمی‌کرد، به سبک و فرم آثارش بسیار اهمیت می‌داد، او ادبیات را وسیله‌ی اخلاقی و سیاسی توانایی برای تغییر دنیا می‌دانست.

دیدگاه‌های سیاسی گورکی در طول جنگ جهانی اول به بولشوویک‌های روسی نزدیک بود و با سران این نهضت همکاری و روابط دوستانه داشت، اما از ١٩١٧ به بعد این روابط با  رفتن روزنامه‌اش «زندگی نو» (New Life) به زیر تیغ سانسور بلشویک‌ها به تدریج خدشه‌دار شد، تا جایی که حتی درباره لنین رهبر بلشوی‌ک‌ها نوشت: «لنین و هم‌دستانش تصور می‌کنند می‌توانند به هر گونه جنایتی دست بزنند…لغو آزادی بیان و دستگیری‌های بی‌معنی…» گورگی لنین را شیادی بی‌رحم  نامید که هیچ ارزشی برای زندگی و شرف کارگران قایل نیست.

18Jan2014-Ghesseha-Shohreh-Mashogheh-2

ماکسیم گورکی بعد از این دل‌سردی‌ها و تهدیدهای لنین بیشتر سال‌های میان ١٩٢١ تا ١٩٢٨ را در ایتالیا گذراند، اما سرانجام با روی کار آمدن استالین و وعده‌هایی که به عنوان پیشوای ادبی انقلاب اکتبر به او داده شده بود به روسیه بازگشت. الکساندر سولژنیتسین نویسنده ناراضی روسی بعدها این بازگشت را که به نوشتن مقاله‌ای از طرف گورکی در دفاع از گولاگ (اردوگاه‌های کار اجباری موسوم به اصلاحی و تربیتی دوره استالین) انجامید، مشکلات مالی نویسنده‌ی در تبعید توصیف کرد.

ماکسیم گورکی در ١٨ ژوئن ١٩٣۶ درگذشت. او سال‌های طولانی مبتلا به بیماری سل بود. هنگام خاک‌سپاری‌اش استالین از او تجلیل کرد، اما در مورد مرگش حرف و حدیث‌های  بسیاری به جا مانده است.

داستان معشوقه توسط محمدعلی مهمان‌نوازان به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Scott Joplin: The easy winners

داستان‌های قبلی را از اینجا بشنوید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    دوست عزیز بهتر بود قبل از نوشتن این مطلب پرا از اشتباهات فاحش لا اقل کمی بیشتر در گوگل سرچ می کردند چون دم دستی ترین اطلاعات موجود در نت بسیار صحیح تر از نوشته های شماست مطالبی را با ذکر تاریخ در شرایطی که هزار جا مشابه ان موجد است خوب است با دقت بیشتر ی نوشت