Saturday, 18 July 2015
22 February 2020
برای نظارت بر اقدامات اتمی ایران

«گروه ناظر بر اجرای توافق‌نامه اتمی ژنو وارد تهران شد»

2014 January 19

خبر / رادیو کوچه

«ماسیمو آپارو»، مسوول دفتر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به همراه سایر بازرسان سازمان ملل برای تهیه مقدمات اجرای توافق‌نامه ژنو، گفت‌و‌گو با مقام‌های هسته‌ای ایران و نظارت بر اقدامات این کشور در چارچوب موافقت‌نامه هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ روز شنبه بیست و هشتم دی‌ماه وارد تهران شدند.

در همین حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اعلام این‌ که برای نظارت بر اجرای توافق‌نامه ژنو نیاز به بازرسی‌های مکرر از ایران دارد، از کشورهای عضو این آژانس خواست تا برای این منظور ۶ میلیون یورو دیگر به آژانس بپردازند.

از بیستم ژانویه برابر با سی‌ام دی‌ماه، توافق‌نامه ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت به همراه آلمان به مدت شش ماه آغاز می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اجرای این توافق نظارت دارد.

خبرگزاری «فارس» نوشته است، بازرسانی که روز شنبه به ایران آمده‌اند قرار است در سایت‌های نطنز و فردو مستقر شوند تا بر اقدامات ایران از جمله توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی، اکسیدسازی ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی و رقیق‌سازی این ذخایر نظارت داشته باشند.

teem-nazer

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، تیم مذکور از روز دوشنبه ارایه گزارش‌های خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را آغاز خواهد کرد و این امر آغاز رسمی دوره شش‌ماهه توافق ژنو را رقم خواهد زد.

توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ روز سوم آذرماه در ژنو به دست آمد و بر اساس آن طرفین توافق کردند تا در ازای شفافیت بیش‌تر و برخی از اقدامات داوطلبانه از سوی ایران، گروه ۱+۵ نیز از تحریم‌های بیش‌تر علیه ایران خودداری کرده و برخی از تحریم‌ها را به حال تعلیق درآورد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه خطاب به کشورهای عضو نوشته‌ است که «در کنار فعالیت‌های جاری آژانس در ایران، به منظور تایید اقدامات ایران در راستای توافق ۲۴ نوامبر ژنو، آژانس نیاز دارد شماری از فعالیت‌های مضاعف را به اجرا بگذارد.»

در ادامه این متن آمده‌ است که این فعالیت‌ها «شامل افزایش چشم‌گیر تعداد بازرسی‌ها از ایران و دسترسی به سایت‌های بیش‌تر در کشور می‌شود و تجهیزات بیش‌تر و کار تحلیلی بیش‌تری را می‌طلبد.»

در این گزارش که در آستانه نشست هفته آینده هیات مدیره آژانس تهیه شده آمده‌ است که برای این منظور، برای دوره شش‌ماهه آینده حدود ۶ میلیون یورو نیاز است که ۵٫۵ میلیون یوروی آن مربوط به پرداخت‌های داوطلبانه اعضا خواهد بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال حاضر حدود ۱۰ درصد از بودجه سالانه ۱۲۱ میلیون یورویی بازرسی‌های خود را به ایران اختصاص می‌دهد.

مطالب مرتبط

اختلافات فنی و سیاسی ایران با گروه ۱+۵ حل شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,