شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
27 August 2016
در مراکز اتمی نطنز و فردو

«آژانس توقف بیست درصدی غنی‌سازی ایران را تایید کرد»

۱۳۹۲ دی ۳۰

خبر / رادیو کوچه

دیپلمات‌ها در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به خبرگزاری‌های بین‌المللی گفته‌اند که بازرسان آژانس در گزارش خود توقف غنی سازی بیست درصدی اورانیوم در ایران را تایید کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، سی‌ام دی، تایید کرد که ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کرده و خبر داد که ایران هم‌چنین رقیق‌سازی ذخایر اورانیومی که پیش از این تا حد ۲۰ درصد غنی شده بود را آغاز کرده‌ است.

در یک گزارش داخلی آژانس که روز دوشنبه به دست خبرگزاری «رویترز» رسیده است، این نهاد وابسته به سازمان ملل خطاب به کشورهای عضو خود نوشته‌است: «آژانس تایید می‌کند که از تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ ایران غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از پنج درصد یو- ۲۳۵ را در دو آبشار در کارخانه آزمایشی غنی‌سازی سوخت (PFEP) و در چهار آبشار در کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو (FFEP) که پیش از این برای این مقصود استفاده می‌شد را متوقف کرده‌است.»

atomi

اشاره این گزارش به تاسیسات غنی‌سازی در نظنز و فردو است. آبشارها شبکه‌هایی متصل به هم از دستگاه‌های سانتریفوژ هستند که غنی‌سازی اورانیوم را انجام می‌دهند.

در همین رابطه یکی از اعضای تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در این باره به خبرگزاری «فرانسه» گفته‌ است: «همه چیز درست پیش می‌رود و همه خواسته‌ها در این زمینه برآورده شده‌است.»

تلویزیون دولتی ایران روز دوشنبه ۳۰ دی خبر داد که بازرسان هسته‌ای سازمان ملل کار قطع اتصال برخی از سانتریفوژهای غنی‌سازی ۲۰ درصد را در نطنز آغاز کرده‌اند.

در همین روز به گزارش واحد مرکزی خبر ایران، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، خبر داد: «دستگاه‌هایی که تاکنون اورانیوم ۲۰ درصد تولید می‌کردند از این پس آن را با غنای پنج درصد تولید خواهند کرد.»

وی افزود: «در غنی‌سازی ۲۰ درصدی، سانتریفوژها در دسته‌های چند ده تایی به هم متصلند که برای تعلیق این فرایند، ارتباط میان این دستگاه‌ها قطع و تولید آن به پنج درصد تبدیل می‌شود.»

آقای کمالوندی گفت: «اکنون ۱۹ هزار سانتریفوژ در تاسیسات هسته‌ای کشور نصب است که با تزریق گاز به بخش عمده آن، غنی‌سازی می‌شود؛ با تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد، این دستگاه‌ها هم‌چنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد و فقط تولید آن به ۵ درصد تبدیل می‌شود.»

بیشتر بخوانید

قطع اتصال سانتریفوژهای غنی‌سازی بیست درصدی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,