Saturday, 18 July 2015
12 July 2020
با تایید کارشناسان قضایی و جنایی

«مرگ و شکنجه یازده هزار نفر توسط حکومت بشار اسد»

2014 January 21

خبر / رادیو کوچه

گروهی از کارشناسان معروف قضایی و جنایی بین‌المللی که هزاران عکس از قربانیان در زندان‌های سوریه را مورد بررسی قرار داده‌اند، می‌گویند به «شواهد دست اولی» دست یافته‌اند که نشان از «کشتار و شکنجه سیستماتیک حدود یازده هزار نفر» در زندان‌های دولتی رژیم سوریه دارد.

به گفته این تیم کارشناسی ، کشتارها و شکنجه‌های مخالفان بشار اسد «ابعاد صنعتی» به خود گرفته و شامل شکنجه‌های بسیار شدید می‌شود.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» و شبکه خبری «سی‌ان‌ان» که به صورت مشترک و به طور اختصاصی یافته‌های این تیم تحقیقاتی را در اختیار داشتند، روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بیستم و بیست و یکم ژانویه هر کدام گزارش‌های مفصلی در این رابطه منتشر کردند.

به گفته این کارشناسان، این شکنجه‌ها شامل «مرگ از طریق گرسنگی، ضرب‌وشتم شدید، خفه کردن، شکنجه با برق، بیرون آوردن چشم‌ها» و دیگر اشکال شکنجه می‌شود.

یکی از اعضای این تیم، «دیوید کرین»، دادستان اصلی دادگاه ویژه سیرالئون است که علیه «چارلز تیلور»، رییس‌جمهوری پیشین لیبریا، به اتهام جنایت علیه بشریت کیفرخواست صادر کرد.

دیوید کرین همراه با دو دادستان دیگر معروف در سطح بین‌المللی یافته‌های خود در مورد سوریه را بر اساس حدود ۲۷ هزار عکس از قربانیان کشتار و شکنجه در سوریه تنظیم کرده و به «کریستین امانپور»، خبرنگار ارشد سی‌ان‌ان، و هم‌چنین روزنامه گاردین ارایه داده‌اند.

به گفته تیم یادشده، یک عکاس پلیس نظامی سوریه که وظیفه عکاسی از کشته‌ شده‌ها در زندان را برعهده داشته و به تازگی از رژیم بشار اسد جدا شده این تصاویر را همراه خود به خارج از کشور آورده‌ است.

zendan-sorya

«سی‌ان‌ان» در گزارش خود آورده است که این شبکه خبری نمی‌تواند مستقلن گزارش‌های این تیم را تایید کند اما افزوده است که متخصصان تصویربرداری دیجیتال با بررسی عکس‌های یادشده تایید کرده‌اند که در این تصاویر دستکاری دیجیتالی صورت نگرفته است.

«سر دزموند دسیلوا»، دادستان ارشد پیشین دادگاه سیرالئون که از اعضای این تیم است، در مصاحبه‌ای با «سی‌ان‌ان» گفته است که تصاویر بدن‌های گرسنگی‌کشیده این زندانیان «یادآور اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها در جنگ دوم جهانی و بازماندگان هولوکاست» است.

به نوشته دو رسانه یادشده، بیشتر قربانیانی که در این عکس‌ها دیده می‌شوند مردانی بین ۲۰ تا ۴۰ ساله هستند و بر بدن آنها آثار خفگی، کندگی پوست، ضرب‌وشتم شدید، گرسنگی مفرط، و دیگر شکنجه‌ها دیده می‌شود.

عکاس دژبانی سوریه که در این رسانه‌ها از او با نام مستعار «قیصر» یاد شده و این عکس‌ها را به دست این تیم رسانده گفته‌ است که او را برای عکاسی «روزانه ۵۰ جسد» به بازداشتگاه‌ها می‌بردند.

به گفته او، رژیم بشار اسد از سیستمی پیچیده از ارقام و کدها برای کدگذاری این جسدها استفاده می‌کند تا شناسایی هویت آنها تنها برای نیروهای خود او مقدور باشد.

طی سه سالی که از جنگ داخلی سوریه می‌گذرد، بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، همواره اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر توسط دولت خود را رد کرده و تروریست‌ها را مقصر خشونت‌های مرگبار دانسته ‌است.

سوریه در دادگاه کیفری بین‌المللی عضویت ندارد و تنها راهی که این دادگاه بتواند از فردی در سوریه شکایت حقوقی کند از طریق شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,