شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
31 August 2016
پس از تعليق برخی تحريم‌ها علیه ایران

«بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران از سوی ژاپن»

۱۳۹۲ بهمن ۰۲

خبر / رادیو کوچه

پس از تعلیق برخی تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه ایران، ژاپن اعلام کرده است که بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران را از سر گرفته است.

خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه، بیست و یکم ژانویه، از قول مقامات ژاپن گزارش داد که شرکت‌های بیمه حمایت و جبران خسارت (پی اند آی) این کشور پوشش بیمه‌ای نفتکش‌های حامل نفت ایران را دوباره انجام می‌دهد.

ژاپن از اواسط سال ۲۰۱۲ که تحریم‌های نفتی، بانکی و بیمه‌ای اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران اعمال شد، پوشش بیمه حمایت و جبران خسارت برای نفتکش‌های حامل نفت ایران را متوقف کرد.

بیمه حمایت و جبران خسارت که شامل پوشش بیمه‌ای حوادث جانی و مالی، از جمله نشت نفت به دریاها است که بدون این بیمه هیچ کشوری به نفتکش‌ها اجازه تردد یا لنگر انداختن در آب‌های خود را نمی‌دهد.

شرکت بیمه حمایت و جبران خسارت ژاپن، عضو کلوپ بین‌المللی بیمه حمایت و جبران خسارت است. این کلوپ که بیمه‌نامه ۹۰ درصد از کشتی‌های جهان را پوشش می‌دهد، هم‌کاری با ایران را از اواسط سال ۲۰۱۲ قطع کرد.

یکی از تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا روز دوشنبه به حالت تعویق در آورد، بیمه کشتی‌های حامل نفت ایران بود.

naftkesh

«رویترز» می‌نویسد که کلوپ بین‌المللی بیمه حمایت و جبران خسارت برای تانکرهای حامل نفت ایران پوشش بیمه‌ای ۷.۶ میلیارد دلاری برای هر نفتکش را که شامل یک میلیارد دلار بیمه حوادث نشت نفت می‌شود، دوباره از سر گرفت.

به نوشته «رویترز» مشتریان نفتی ایران در ژاپن به شدت از بابت مشکل بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران دچار زیان شده‌اند. این کشور در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال قبل آن، واردات نفت از ایران را تا ۴۰ درصد کاهش داد.

ژاپن سال ۲۰۱۱ روزانه مشتری ۳۱۳ هزار و ۴۸۰ بشکه نفت ایران بود. دیگر مشتریان نفتی ایران مانند چین، هند و کره جنوبی نیز با اتکا به شرکت‌های بیمه ایرانی واردات نفت از ایران را ادامه داده‌اند.

بر اساس آخرین آمار گمرکی ژاپن، این کشور خرید نفت از ایران را طی ماه ژانویه دوباره تا ۴.۶ درصد کاهش داده است.

صادرات نفت و میعانات گازی ایران که قبل از تحریم‎‌های غرب حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز بود، هم اینکه به یک میلیون بشکه کاهش یافته است، اما آمریکا روز دوشنبه، سی‌ام دی، اعلام کرد که مشتریان نفتی ایران را برای کاهش هر چه بیشتر واردات نفت ایران برای یک دوره شش ماهه تحت فشار قرار نخواهد داد.

بیشتر بخوانید

لغو بخشی از تحریم‌های ایران از سوی اروپا و آمریکا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,