شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
03 September 2016
در فرودگاه نیوجرسی

«بازداشت یک ایرانی به اتهام سرقت اطلاعات اف- ۳۵»

۱۳۹۲ بهمن ۰۲

خبر / رادیو کوچه

یک شهروند ایرانی آمریکایی به اتهام تلاش برای ارسال جزییات مخفی برنامه ساخت جنگنده «اف- ۳۵» توسط مقامات قضایی آمریکا بازداشت شد.

دادستان ایالت کانتیکت اعلام کرد که علیه «مظفر خزاعی»، پنجاه و نه ساله و ساکن ایالت ایندیاناپولیس، به اتهام اقدام به سرقت اطلاعات مربوط به طرح نیروی هوایی ایالات متحده برای ساخت هواپیمای جنگنده بمب افکن اف-٣۵ دادخواست صادر شده و پرونده اتهامی او به جریان افتاده است.

خبرگزاری «رویترز» شامگاه سه‌شنبه بیست و یکم ژانویه به نقل از دفتر دادستانی ایالت کنتیکت آمریکا گزارش کرده که این شهروند ایرانی آمریکایی مهندس بوده و سابقن برای یکی از پیمان‌کارهای وزارت دفاع آمریکا کار می کرده است.

هیات منصفه دادگاه بدوی روز گذشته این فرد را در ارتباط با اتهام دو فقره انتقال اموال مسروقه قابل پیگرد تشخیص داد و صدور دادخواست علیه او را تایید کرد.

رسانه‌های گروهی آمریکا از آقای «خزاعی»، که پیش‌تر در ایالت کانتیکت سکونت داشت، به عنوان مقاطع‌کار سابق نظامی نام برده و گفته‌اند که او اطلاعات مربوط به طرح ساخت اف-٣۵ را از شرکت محل اشتغال قبلی خود به سرقت برده و در نظر داشته است آنها را به ایران ارسال کند.

F35

خبر بازداشت «مظفر خزاعی» روز نهم ژانویه انتشار یافت و گفته شد که هنگامی که او در نظر داشت از فرودگاهی در نیوجرسی عازم آلمان شود، دستگیر شده است. به گفته مقامات قضایی آمریکا، مقصد نهایی این فرد، ایران بود.

«مظفر خزاعی» پیش‌تر به عنوان مهندس در استخدام شرکت آمریکایی «پرت‌ اند‌ ویتنی» بود و در این سمت، وظیفه آزمایش استحکام قطعات موتور جت را برعهده داشت. او در ماه اوت سال جاری، شغل خود را از دست داد.

تحقیقات پیرامون موارد اتهامی علیه آقای «خزاعی» در ماه نوامبر و زمانی آغاز شد که ماموران گمرک و سازمان امنیت داخلی ایالات متحده به محموله‌های ارسالی وی به یک شرکت حمل و نقل در لانگ بیچ، کالیفرنا، ظنین شدند. قرار بود این محموله‌ها به شهر همدان در ایران فرستاده شود.

این محموله‌ها تحت عنوان وسایل خانگی، بسته بندی‌شده بود اما ماموران در آنها، جعبه‌های حاوی مدارکی شامل اطلاعات فنی مربوط به برنامه اف-٣۵ را یافتند.

از طرح ساخت هواپیمای جنگنده اف-٣۵ به عنوان پر هزینه‌ترین برنامه در تاریخ نظامی نام برده می‌شود و هزینه آن تاکنون بیش از چهارصد میلیارد دلار تخمین زده شده است. گفته می‌شود که اف-٣۵ پیشرفته‌ترین هواپیمای نظامی در نوع خود در جهان است.

چند سال پیش، برخی منابع آمریکایی سازمان‌های دولتی چین را متهم کردند که در صدد سرقت اطلاعات فنی مربوط به این هواپیما بوده‌اند.

مطالب مرتبط

هشت سال زندان به جرم کمک به پرتاب اولین ماهواره ایرانی

بازداشت گروهی از زنان ایرانی به اتهام جاسوسی در ترکیه

بازداشت یک ایرانی به اتهام جاسوسی در اسراییل

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,