Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
مهدی کروبی:

«خود و خانواده‌ام آماده پرداخت هرگونه هزینه‌ای هستیم»

2010 February 27

رادیو کوچه

مهدی کروبی از رهبران معترض دولت روز جمعه در مصاحبه‌ای با روزنامه ایتالیایی «Corriere della Sera»  به سوال های خبرنگار این روزنامه در خصوص مسایل جاری ایران و هم‌چنین «جنبش سبز» پاسخ داد. آقای کروبی در این مصاحبه هم‌چنین در خصوص وضعیت فرزندش «علی» گفت: «همان گونه که بارها گفته‌ام خود و خانواده‌ام آماده پرداخت هرگونه هزینه‌ای هستیم». گفتنی است علی کروبی مدتی پیش توسط ماموران امنیتی ایران دستگیر شده بود و به گفته وی تهدید به تجاوز شده بود.

به گزارش سحام‌نیوز متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:
چند ساله بودید که به مبارزه علیه رژیم شاه پرداختید؟ چرا چنین کردید؟
مبارزات من از سال ۱۳۴۱ شروع شد. ۲۴ یا ۲۵ ساله بودم و من به امام خمینی علاقه داشتم. از طرف دیگر پدرم انسانی مبارز بود. ایشان در جبهه ملی و در جنبش ملی نمودن صنعت نفت در ایران نیز حضوری فعال داشتند.

در جایی خواندم که شما به عنوان یکی از رهروان امام خمینی بسیار مجذوب او بودید. آیا ایشان همچنان یک مدل رفتاری و عملی برای شما هستند؟
کاملن درست است. من به امام علاقه داشته و دارم و ایشان را الگوی خود میدانم. ایشان دارای تقوا، بصیرت و دوراندیشی بودند. این علاقه من پس از رحلت ایشان حتا افزایش یافت و این به دلیل حوادث و رخدادهایی بود که در آن زمان روی داد. امام کشور را در بدترین شرایط (دهه اول انقلاب) رهبری نمودند. آن زمان کشور در جنگ بود و سران بزرگ و کوچک کشور ترور و شهید می شدند. لذا با توجه به شرایط آن زمان ممکن است تصمیم گیری های خاص نیز صورت گرفته باشد و گاهن تند روی هایی صورت پذیرفته باشد. اما زمانی که من می گویم الگو، نمی خواهم بگویم الگویی بی عیب و نقص بوده است. لیکن تصمیمات و رفتارها را باید در همان زمان خودش مورد بررسی قرار داد و با آن شرایط که در آن هست باید سنجید.

بدترین کاری که به نام انقلاب انجام شده است چیست؟
جمهوری اسلامی متشکل از جمهوریت و اسلامیت است. بدترین اتفاق آسیبی بود که به هردوی این اصول وارد شد. این کشور با نام جمهوری اسلامی نامیده می شود. من نمی خواهم بگویم هم اکنون چیزی از این جمهوری اسلامی باقی نمانده، ولی آسیب بسیار جدی به آن وارد شده است.
اسلام آسیب دیده و جمهوریت که همان «میزان رای ملت است» نیز آسیب دیده است. امام می گفت تصمیم نهایی با مردم است و همیشه تکیه به رای مردم می کرد و در بدترین شرایط هم نگذاشت برای انتخابات ابهام رخ دهد. ما وعده هایی به مردم دادیم که آن وعده ها آسیب دیده است.
بحث ما براندازی نظام نیست بلکه اصلاح است. هنوز به جمهوری اسلامی معتقدم ولی نه به جمهوری اسلامی این چنینی! جمهوری اسلامی که به مردم وعده داده بودیم. جمهوری اسلامی که ۹۸% رای مردم را همراه خود داشت. جمهوری اسلامی که انتخابات آزاد داشته باشد و نه انتخابات مهندسی شده. از طرفی به اسلام مترقی،اسلام رافت، اسلام محبت معتقدم و نه اسلام خشونت و اسلام خرافی!
نخست وزیر ایتالیا با اعمال تحریم علیه ایران موافقت کرده است. نظر شما در رابطه با اعمال تحریم علیه ایران چیست؟
روابط مجالس ایران و ایتالیا در زمان ریاست بنده بسیار خوب بود. حضور من در ایتالیا در آن زمان و سفر ۲ رئیس مجلس ایتالیا به ایران نشان از روابط خوب سیاسی میان دو کشور بود. حتا نامه روسای مجالس ایتالیا به سران حکومت ایران در خصوص پیامدهای بازداشت من، گویای آن روابط است که این جای تقدیر و تشکر از روسا و نمایندگان مجلس ایتالیا را دارد.
اما من در رابطه با تحریم کاملن مخالفم. زیرا تحریم ایجاد فشار بر مردم است . این فشارها به  به فشارهای اقتصادی و … که بر اثر سیاست های غلط دولت بر مردم وارد می شود، می افزاید. بی تردید سخنان ناسنجیده و مواضع غلطی که دولت در سیاست داخلی و خارجی خود داشته برای مردم پیامدهای سنگینی به همراه داشته است.

آیا هنوز باور دارید که باید از مردم در اداره دولت استفاده نمود؟ آیا به حضور بخش خصوصی در اداره بخش هایی از دولت اعتقاد دارید؟
من معتقدم تا آنجا که میتوانیم باید بخش خصوصی را فعال کنیم ولی باید موارد و ظرفیت هایش بررسی شود.

پیش از انتخابات تصور می‌کردید این اتفاقات روی دهد؟(چه از جانب حکومت و چه از جانب مردم)
من پیش بینی نمی کردم حکومت و دولت این کار را انجام دهند و تا این میزان در رای مردم مهندسی عمل نمایند. از طرف دیگر حکومت بعد از انتخابات اقدام به سر سختی و عدم مدارا با مردم نمود که این باعث چنین مسائلی شد. در روز اول مردم می گفتند رای من کو؟ این مردم همان مردم هستند. اما حالا چه بر سرشان آمده که چنین شعارهایی می دهند؟ مردم به دنبال انتخابات سالم و بازگشت رای شان هستند.

تحت چه شرایطی شما آماده مصالحه با احمدی نژاد و دولت وی هستید؟
من خودم را رهبر جنبش مردمی سبز نمی دانم. من خودم را عضوی از این جنبش و حرکت اصلاحی می دانم. حرکت من بازگشت به خواست مردم و آرمان های آنان است که آن حاکمیت خود مردم است. من با احمدی نژاد نه دعوای شخصی دارم و نه صلح و سازش! ما دولت آقای احمدی نژاد را دولت مستقر می دانیم که باید پاسخ گو باشد ولی دولت را شرعی  و قانونی نمی دانیم. از طرفی دیگر من کسی نیستم که بخواهم با کسی مصالحه کنم. مردم باید تشخیص دهند که با دولت مصالحه کنند یا نه! مردم به این دولت اشکال دارند و مردم اند که مدیریت را قبول ندارند. مردم قبول ندارند این شیوه ای را که احمدی نژاد در برخورد با دنیا در پیش گرفته است و ما هم جزئی از همان مردم هستیم.

آیا فکر می‌کنید جمهوری اسلامی بتواند با آمریکا رابطه برقرار کند؟
بارها گفتیم فقط با اسرائیل آن هم به دلیل آواره نمودن عده انسان از وطن و سرزمین شان، ارتباط برقرار نمی کنیم. رابطه عادلانه و با احترام متقابل ضمن در نظر گرفتن حقوق دو طرف مطلوب است. لیکن این دولت دچار یک وضع خاص است که نمی تواند با آمریکا رابطه برقرار کند. دولت ایران از یک طرف به دولت آمریکا نامه می نویسد و از طرفی دیگر حرف های تند و تیز بر ضد دولت آمریکا می گوید. متضاد عمل کردن در روابط بین الملل پاسخ نمی دهد.

شما یک‌روز قبل از راهپیمایی زمان و مکان حضور خود را اعلام کردید. آیا نترسیدید که به شما آسیب برسانند؟
خیر! چرا باید بترسیم؟ از چه چیز و چه کسی باید هراس داشته باشیم؟ این حق ما بود.۲۲بهمن مسئله پیروزی ما در سال ۵۷ بود. اگر روز قدس روز مردم فلسطین بود، روز ۲۲بهمن روز پیروزی خود ما بود و باید می آمدیم.

روز راهپیمایی ۲۲بهمن برخورد نیروهای حکومتی با مردم و معترضین خشن بود. دلیل چه بود؟
در این که خشن بود شکی نیست. در این که این برخورد با مردم بی سابقه بود کاملن صحیح است. این بار حاکمیت نمی خواست جمعیتی شکل بگیرد. حاکمیت از تمام ظرفیت های خود در این جهت استفاده نمود. از ارگان های مختلف نیرو آورد و دوستان و نزدیکان ما را دستگیر و برخی را نیز مورد تهدید قرار داد و این گونه نیست که چون آنها این همه تدارک دیدند و لشکرکشی کردند ما نرویم. می دانستم این گونه می شود و آمدم. آینده هم اگر راهپیمایی باشد خواهم رفت حتی اگر بدتر از این برای من پیش آید. آنان در رسانه ها گفتند مردم سران فتنه را راه ندادند! سوال من از این رسانه های وابسته به حکومت و دولت این است که آیا مردم عادی گاز اشک آور دارند؟ آیا مردم عادی باتوم و قمه دارند؟ آقایان بدانند که این روزها می گذرد ولی آثارش خواهد ماند.

وضعیت فرزندتان «علی» چگونه است؟
من دوست ندارم در مورد فرزندم چیزی بگویم؛ ولی همان گونه که در یکی از بیانیه‌های قبلی گفتم، خود و خانواده ام آماده پرداخت هرگونه هزینه ای هستیم. لیکن چون سوال فرمودید وضعیت جسمی فرزندم علی رو به بهبود است. شرایطش در روزهای اول بسیار بد بود. نگران وضعیت جسمی و روحی اش هستیم. البته بلاها و صدمات وارده به علی یک نمونه کوچک از آسیب ها و حوادثی است که بر دیگر فرزندان این ملت نیز گذشته است و این هزینه ای است که نظام متاسفانه در حال پرداخت آن است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,