Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
بروز اختلافات شدید میان حضار

«پایان اولین روز کنفرانس ژنو٢ با مواضع آشتی‌ناپذیر طرفین»

2014 January 23

خبر / رادیو کوچه

کنفرانس ژنو ۲ برای حل بحران سوریه که صبح روز چهارشنبه، بیست و دوم ژانویه، با بروز «اختلافات شدید» میان حضار آغاز شده بود، با مواضع آشتی‌ناپذیر طرفین به پایان رسید.

این نخستین بار است که حکومت و اپوزیسیون سوریه رو در رو قرار می‌گیرند و قدرت‌های جهانی امیدوار بودند که کنفرانس موسوم به ژنو ۲ که در مونتروی سوئیس برگزار می‌شود دست‌کم سرآغاز فرایندی برای پایان دادن به بحران سه ساله سوریه باشد.

با این حال خبرگزاری رویترز گزارش داده است که در ساعات آغازین این اجلاس شواهدی مبنی بر اختلافات شدید میان کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس نمایان بوده است.

در این کنفرانس «جان کری»، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در ادامه سیاست این چند ساله آمریکا تاکید کرده بود که «بشار اسد»، رییس جمهور سوریه، باید از قدرت کناره‌گیری کند که این خواسته اپوزیسیون سوریه نیز هست که از حمایت کشورهای عربی خلیج فارس برخوردار است.

از سوی دیگر اما، «سرگئی لاوروف»، همتای روسی آقای «کری»، صبح چهارشنبه بار دیگر با تاکید بر لزوم شرکت ایران در این اجلاس کشورهای خارجی را از دخالت در امور داخلی سوریه برحذر داشته است.

به گفته آقای «لاوروف»، روسیه تنها یک راه حل برای بحران سوریه می‌شناسد و آن نیز بر سر کار آوردن دولتی انتقالی از راه مذاکره و بر اساس توافق دوجانبه است.

«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد، در پایان روز نخست از طرفین درگیر در سوریه خواست با صداقت برای یافتن راه حل توقف خشونت‌ها کار کنند.

geneva2

هدف از این نشست، که هیات‌های نمایندگی حدود ۴۰ کشور و هیاتی از ائتلاف ملی سوریه در آن شرکت دارند،  تهیه نقشه راهی برای تشکیل دولت موقت و نهایتن برگزاری انتخابات آزاد در سوریه است.

«احمد جربا»  نماینده ائتلاف ملی سوریه  کناره‌گیری «بشار اسد» را تنها راه حل پایان خشونت‌ها دانست و خواستار تحقیقات مستقل درباره تصاویر و ویدیویی شد که در چند روز اخیر انتشار یافته و گفته می‌شود کشتار و شکنجه سیستماتیک مخالفان توسط حکومت سوریه را نشان می دهد.

در طرف مقابل، «ولید معلم» وزیرخارجه سوریه مخالفان را تروریست خواند و دخالت‌های بیگانه در سوریه را محکوم کرد.

جمهوری اسلامی قرار بود خود در این اجلاس حضور داشته باشد، اما شام‌گاه دوشنبه،‌ «بان گی مون»، دبیرکل سازمان ملل، ۲۴ ساعت پس از دعوت از ایران به کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه این دعوت را پس گرفت.

ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه تهدید کرده بود که در صورت عدم لغو دعوت‌نامه ایران، در این مذاکرات بین‌المللی صلح شرکت نخواهد کرد. همچنین آمریکا بر موافقت علنی ایران با توافق‌نامه کنفرانس ژنو ۱ اصرار کرد.

در همین حال، خبرگزاری «فرانسه» گزارش داد، روز چهارشنبه ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، که برای اولین بار با نمایندگان اپوزیسیون این کشور رو در رو قرار گرفته بود این نیروها را «خائن» و «عمال» خارجی نامید.

بیشتر بخوانید

مرگ و شکنجه یازده هزار نفر توسط حکومت بشار اسد

اعلام خودگردانی کردها در سوریه به صورت رسمی

ایران به گفت‌وگوهای صلح سوریه دعوت نمی‌شود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,