Saturday, 18 July 2015
30 March 2023

«اعزام حجاج ایرانی به رفتار سعودی‌ها بستگی دارد»

2009 August 18

بی‌بی‌سی

وزیر امور خارجه ایران خواستار تغییر روش ماموران سعودی در قبال زایران ایرانی شده است.

به گزارش ایرنا  منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، در ملاقات با سفیر عربستان سعودی در تهران گفته است:  «ادامه اعزام حجاج و زایران عمره به عربستان مشروط به تجدید نظر در نوع رفتار مقامات سعودی با حجاج ایرانی است»

وی در عین حال گفت: «دولت‌های عربستان سعودی و ایران به داشتن مناسباتی متین تمایل دارند.»

20090818_soc_zaeran

براساس این گزارش، سفیر سعودی بر علاقه دولت خود به گسترش روابط دوستانه با ایران تاکید کرد.

مقامات جمهوری اسلامی در موارد متعدد از آنچه که رفتار غیرقابل قبول ماموران سعودی با زایران شیعه ایرانی می‌نامند انتقاد کرده‌اند.

در روزهای اخیر به نقل از محمد محمدی ری‌شهری، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گزارش شد که با توجه به این نوع رفتارها، در صورتی که رهبر جمهوری اسلامی صلاح بداند، اعزام زایران به حج عمره متوقف خواهد شد.

ری‌شهری چند ماه پیش با ارسال نامه‌ای برای رئیس شورای حج عربستان سعودی، از مشکلات و اذیت و آزار زایران ایرانی شکایت کرده و خواستار جلوگیری از برخورد ماموران امر به معروف و نهی از منکر سعودی شده بود.

وی ابراز امیدواری کرده بود که ارسال این نامه باعث تغییر در رفتار ماموران سعودی شود و هشدار داده بود که در صورت تکرار این وضعیت، ممکن است در اعزام زایران تجدید نظر شود.

انتقاد مقامات ایرانی معمولا متوجه نحوه برخورد ماموران امر به معروف و نهی از منکر سعودی با زایران ایرانی است که اکثر آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند.

انتقاد مقامات ایرانی معمولا متوجه نحوه برخورد ماموران امر به معروف و نهی از منکر سعودی با زایران ایرانی است که اکثر آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند.

تشکیلات امر به معروف و نهی از منکر عربستان سعودی ماموریت جلوگیری از رفتارهایی را برعهده دارد که به نظر مراجع مذهبی سعودی، مغایر آموزه‌های اسلامی است.

عربستان سعودی هر ساله میزبان میلیونها زایر از کشورهای مختلف جهان است. ماموران امر به معروف و نهی از منکر عربستان سعودی برخی از آداب و رسوم مذهبی رایج در میان شیعیان را مجاز نمی دانند و مانع از آن می شوند که زایران ایرانی، چنین شعایری را اجرا کنند.

در حالی که رهبران دینی و دولت سعودی خود را به اجرای امر به معروف و نهی از منکر، به عنوان یک فریضه دینی، ملزم می دانند، مقامات جمهوری اسلامی با نحوه اجرای آن در عربستان مخالف هستند.

هم چنین، در جریان مراسم حج عمره و حج تمتع، تعدادی از زایران ایران به دلیل ارتکاب جرایم عادی، به خصوص همراه داشتن مواد مخدر بازداشت و زندانی می شوند که به نوبه خود، به بروز مشکلاتی در روابط دو طرف می انجامد.

به تازگی یک مقام وزارت بهداشت ایران نسبت به آنچه که شرایط نا مناسب زندان‌ها در عربستان سعودی می خواند ابراز نگرانی کرد و خواستار شرایط مساعدتری برای زایران بازداشتی ایرانی شد.

هر ساله حدود یک میلیون نفر از شهروندان ایران به عنوان زایران حج عمره و بیش از یک صد هزار نفر به عنوان زایران حج تمتع به عربستان اعزام می شوند.

به گزارش منابع ایرانی، هر ساله حدود یک میلیون نفر از شهروندان این کشور به عنوان زایران حج عمره و بیش از یک صد هزار نفر به عنوان زایران حج تمتع به عربستان اعزام می شوند.

در روزهای اخیر مقامات بهداشتی ایران اعلام کردند که به دلیل خطر ابتلای به آنفلوآنزای خوکی، که به ظاهر در میان زایران بازگشته از عربستان دیده شده است، اعزام زایران عمره به مدت یک ماه متوقف می‌شود.

به گفته این مقامات، اکثر موارد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی در ایران از میان افرادی گزارش شده است که یا به سفر حج رفته و یا با مسافران بازگشته از عربستان تماس داشته اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|