شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
28 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«شام »

۱۳۹۲ بهمن ۰۶

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اشعار و داستان‌های دوران جنگ تادئوش بوروفسکی (Tadeusz Borowski) نویسنده و روزنامه‌نگار لهستانی متولد ١٢ نوامبر ١٩٢٢ به عنوان تجربیات دوران اسارتش در آشویتس اکنون جزوی از ادبیات کلاسیک لهستان به حساب می‌آید و بر جوامع اروپای مرکزی نفوذ بی‌چون و چرایی داشته است.

والدین بوروفسکی لهستانی‌تبارهای ساکن روسیه بودند، در ناحیه‌ای که امروزه اکراین خوانده می‌شود زندگی می‌کردند. در سال ١٩٢۶ کتاب‌فروشی پدر بوروفسکی توسط حکومت کمونیستی روسیه جزو اموال ملی اعلام شد و خود او به گولاگ تبعید شد. در ١٩٣٠ مادر بوروفسکی نیز تبعید شد و او در این دوره تحت سرپرستی خاله‌اش قرار گرفت. سرانچام به لطف فعالیت‌های صلیب سرخ بوروفسکی و برادرش در سال ١٩٣٢ از روسیه به لهستان فرستاده شدند و در ورشو اقامت گزیدند. پدرش در تعویض اسرا به لهستان فرستاده شد و مادرش نیز در ١٩٣۴ آزاد شده به خانواده پیوست.

25Jan2014-Ghesseha-Shohreh-Sham-1

در دوران اشغال لهستان توسط نازی‌ها، بوروفسکی تحصیلات متوسطه و دانشگاهی خود را در رشته ادبیات به صورت زیرزمینی به پایان رساند. او در ضمن در نشریات زیرزمینی نیز اشعار و داستان‌هایش را به چاپ می‌رساند. در سال ١٩۴٣ هنگامی که نامزدش ماریا اسیر نازی‌ها شد، بوروفسکی نیز با رجوع به خانه‌ای که ماریا در آن دستگیر شده بود به دست گشتاپو افتاد. بوروفسکی تجربیات سخت خود از کار اجباری در آشویتس را در داستان‌های کوتاهش به وضوح ترسیم کرده است. در سال ١٩۴۵ همراه با دیگر اسرای داخائو توسط نیروهای آمریکایی آزاد شد و به اردوگاه آوارگان در مونیخ برده شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم، داستان‌های آشویتس در مجموعه‌ی «خداحافظی با ماریا» (Farewell to Maria) که با عنوان انگلیسی «خانم‌ها، آقایان، اتاق گاز از این طرف است» به چاپ رسید.

تادئوش بوروفسکی سرانجام در اول جولای ١٩۵١ سه روز پس از آن‌که همسرش ماریا نخستین دخترشان را به دنیا آورد در سن ٢٨ سالگی به زندگی خود پایان داد.

داستان «شام» توسط شهره شعشعانی به فارسی ترجمه شده است.

 

موسیقی متن:

Henryk Górecki :

Symphony No. 3 “Sorrowful Songs” – Lento e Largo

داستان‌های قبلی را از اینجا بشنوید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,