Saturday, 18 July 2015
19 February 2020
خبرهای ورزش

«نقشه نظام وظیفه ایران برای ستاره‌های اون طرف آب»

2014 January 27

خبر / رادیو کوچه

نقشه نظام وظیفه ایران برای ستاره‌های اون طرف آب

معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ایران با اشاره به وضعیت سربازی بازیکنان مهاجری که در تیم ملی فوتبال بازی می‌کنند تاکید کرد در صورتی‌که این بازیکنان در کشورهای محل زندگی خود دوران سربازی را نگذرانده باشند باید در ایران دو سال خدمت خود را سپری کنند. وی عنوان کرد این بازیکنان باید تکلیف خود را برای ورود و خروج به ایران مشخص کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای سرهنگ «رحمان علی‌دوست» با اشاره به وضعیت سربازی ورزشکاران ملی‌پوش، ضمن بیان مطلب فوق در مقابل خبرنگاران اظهار کرد: براساس توافقی که دو سال قبل با آقای «محمد عباسی» وزیر آن دوره انجام شد سازمان وظیفه عمومی اعلام کرد باید وضعیت خدمت وظیفه ورزشکاران مشخص شود.

وی در خصوص وضعیت سربازی سه بازیکن مهاجر تیم ملی فوتبال تاکید کرد: براساس بند دو قانون، اگر افرادی در تابعیت ایران قرار گرفتند و شرایط معافیت‌ها از جمله معافیت تحصیلی، کفالت و پزشکی را ندارند، باید تعیین تکلیف شوند. اگر این افراد قبل از این‌که در تابعیت ما قرار گیرند، در کشور اول خدمت سربازی را انجام داده باشند دیگر نیازی به خدمت در کشور نیست.

dejageh

به گفته معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی، اگر این افراد تابعیت ما را پذیرفته و در کشور اول نیز خدمت نکرده باشند، از نظر ما مشمول محسوب می‌شوند. به عنوان مثال اگر اشکان دژاگه در آلمان و یا رضا قوچان‌نژاد در بلژیک خدمت کرده باشند، دیگر نیازی به دو سال خدمت ضروری نیست و براساس قانون جزو گروه ٨ سال احتیاط و دو دهه ذخیره محسوب شده و دیگر نیازی به خدمت در زمان صلح ندارند.

علی‌دوست در مورد نحوه معافیت‌های این افراد گفت: اگر این ملی‌پوشان در حال تحصیل باشند برایشان معافیت تحصیلی صادر شده و پس از اتمام معافیت تحصیلی باید همانند دیگر جوانان کشور به خدمت وظیفه اعزام شوند.

هم‌چنین لازم به ذکر است، اشکان دژاگه، رضا قوچان‌نژاد و دانیل داوری سه بازیکن مهاجر شاغل در لیگ‌های اروپایی هستند که برای تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کنند و کارلوس کی‌روش حساب ویژه‌ای روی آنها برای حضور در جام‌جهانی باز کرده است.

هندبال ایران پرافتخارترین تیم آسیا را متوقف کرد

تیم ملی هندبال ایران روز گذشته در نخستین دیدار از رقابت‌های قهرمانی آسیا موفق شد مقابل کره جنوبی با نتیجه ٢۴ بر ٢۴ به تساوی دست پیدا کند.

ملی‌پوشان هندبال ایران در شانزدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا برابر کره جنوبی به میدان رفتند. کره‌ای‌ها پرافتخارترین تیم هندبال آسیا و قدرت مطلق این رشته ورزشی در قاره‌کهن به شمار می‌روند. آنها با ٩ قهرمانی مدافع کسب مدال طلا در این دوره نیز هستند.

تیم ملی هندبال ایران با هدایت کاستلو رافائل در نهایت این مسابقه با نتیجه ٢۴ بر ٢۴ به پایان رسید و ایران از این تساوی یک امتیاز گرفت.

hanball

اما نکته بسیار قابل بحث در خصوص نتیجه موفقیت‌آمیز ابتدایی هندبال ایران، استفاده از یک مربی خارجی می‌باشد. زیرا هندبال کشور تا کنون هرگز برای رقبای آسیایی حریف سرسختی نبوده است. اما با حضور مربی خارجی حتا برای مدافع عنوان قهرمانی هم خطر آفرینی می‌کند.

در این خصوص رشته‌هایی نظیر، فوتبال، وزنه‌برداری، بسکتبال، والیبال و یا همین هندبال نشان داده‌اند که با حضور مربیان خارجی صاحب نام، می‌توانند به جای‌گاه بالایی در ورزش دنیا دست پیدا کنند و حال با اطلاع از این موضوع انتظار می‌رود که مسوولین ورزش کشور در رشته‌هایی که ایران صاحب سبک نمی‌باشد، به سرعت به‌دنبال استخدام مربی خارجی باشند تا از این طریق سرعت پیشرفت ورزش برای حضور در المپیک برزیل چند برابر باشد.

استارت فدراسیون برای جذب اسپانسرخارجی

قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با شرکت «ائل ارس خودرو» لغو شد و یک شرکت خارجی جایگزین آن می‌شود.

آقای «عباس ترابیان»دبیر کمیته اقتصادی و بازاریابی فدراسیون فوتبال از مذاکره‌اش با چند شرکت خارجی برای اسپانسرینگ فوتبال ملی خبر داد و گفت: چند شرکت خارجی با اطلاعاتی که از شرایط کنونی ایران به‌دست آورده‌اند، ابراز علاقه زیادی برای پذیرش اسپانسرینگ فدراسیون فوتبال کرده‌اند که در این‌باره پیشنهادهای مالی خوبی هم ارایه شده است.

این مهم در حالی رقم می‌خورد که اسپانسرهای خارجی برای دیده شدن در جام‌جهانی فوتبال، مبالغ بسیار هنگفتی را پرداخت می‌کنند، اما در ورزش ایران از آن‌جایی که در مسیر انعقاد قرارداد با اسپانسر، افراد بسیاری هستند که سهم می‌خواهند، لذا فدراسیون ایران برای حضور در جام‌جهانی هم به‌دنبال اسپانسرهای داخلی رفت که میزان مبلغ مشخص شده رسانه‌ای نشود.

espanser

در همین خصوص شرکت داخلی که با ایران به توافق رسیده بود، نتوانست از پس تعهدات مالی خود برآید و هرچقدرهم که فدراسیون فوتبال برای آنها صبر کرد، اما بازهم خبری از پول نشد و فدراسیون به صورت رسمی اعلام کرد که به‌دنبال قرارداد جدیدی است.

نکته مورد نظر در این خصوص، حرکت مسوولان فوتبال ایران به سمت انعقاد قرارداد با اسپانسرهای خارجی است و به نظر می‌رسد مشکلات اخیر مالی ورزش ایران و رسوایی‌های تایید شده در همین خصوص، کمی فدراسیون را به سمت حرفه‌ای عمل کردن جهت داده است.

در پایان خالی از لطف نیست که بدانیم، اسپانسرهای خارجی معمولن چندین برابر مدعیان داخلی در این زمینه پول می‌پردازند و یکی از دلایل این اختلاف نیز ارزش واحد پولی ایران با دیگر کشورها می‌باشد. اما تنها مشکل این اسپانسرها می‌تواند رسانه‌ای شدن میزان مبلغ پرداختی باشد که معمولن در تمام دنیا صورت می‌گیرد، اما در ایران هرگز اسپانسرها ارقام پرداختی را به درستی ارایه نکرده‌اند و البته فدراسیون فوتبال نیز نشان داده که این‌گونه روش را در گذشته بیشتر پسندیده و حال مشکلات اخیرورزش کشور آنها را  به سمت عمل صحیح هدایت کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. saeed
    1

    vaghean beheton tabrik migam shoma goyandeye vaghean khobi hastid va herfeiiiiiiii/// big like