شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
از سوی دو سیاست‌مدار نروژی

«ادوارد اسنودن نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد»

۱۳۹۲ بهمن ۱۰

خبر / رادیو کوچه

«ادوارد اسنودن» افشاگر جاسوسی‌های گسترده سال ۲۰۱۳ از سوی کمیته نوبل به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل انتخاب شد.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» روز چهارشنبه بیست و نهم ژانویه گزارش داد، «بارد ویگار»، وزیر پیشین محیط زیست نروژ و «اسنرد والن»، هر دو از اعضای حزب چپ و سوسیالیست نروژ در نامه‌ای نام آقای «اسنودن» را به کمیته جوایز نوبل معرفی کرده‌اند.

این دو سیاست‌مدار نروژی گفته‌اند که افشاگری «ادوارد اسنودن»، جهان را امن‌تر و پایدارتر کرده است.

«ادوارد اسنودن» که پیش از افشاگری‌اش به عنوان یکی از پیمان‌کاران سازمان امنیت ملی آمریکا مشغول به کار بود، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ اطلاعات فوق‌محرمانه و طبقه‌بندی شده‌ای را درباره برنامه‌های جاسوسی آمریکا در اختیار روزنامه‌های گاردین و واشنگتن پست قرار داد.

او اعلام کرده افشاگری‌اش درباره برنامه‌های جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا تلاشی برای آشکار کردن تجسس‌های افراطی دولت آمریکا در زندگی مردم بوده‌ است.

Edward-Snowden-008

آقای «اسنودان» کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا پس از آن‌که گذرنامه‌اش توسط دولت آمریکا باطل شد، از ۲۳ ژوئن ۲۰۱۳ در مسکو به سر می‌برد.

وی ابتدا از کشورهای آلمان، اکوادور و سپس از روسیه تقاضای پناهندگی کرد و مدتی نیز در فرودگاه مسکو بود تا این‌که شبکه راشا تودی تصویر مدرکی‌که حاکی از اعطای حق پناهندگی موقت یک ساله روسیه به پیمان‌کار سابق سیا است را منتشر کرد.

هم‌زمان با انتشار خبر نامزدی «ادوارد اسنودن» برای دریافت جایزه نوبل صلح، «جیم کلپر»، مدیر کل سرویس جاسوسی آمریکا خواستار بازگردانده شدن اسنادی شد که به گفته او آقای «اسنودن» آن‌ها را دزدیده است.

آقای «کلپر» که روز چهارشنبه در کنگره آمریکا سخن می‌گفت، ادعا کرد اقدامات افشاگرانه «ادوارد اسنودن» در یک‌سال گذشته، به امنیت ملی آمریکا ضربه زده و باعث شده نهادهای اطلاعاتی این کشور فرصت دسترسی به اطلاعات بسیار سودمندی را که از طریق شرکای امنیتی خود کسب می‌کردند، از دست بدهند.

بیشتر بخوانید

ملاقات اسنودن با پدرش در مسکو

اسنودن از فرودگاه مسکو خارج شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,