شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
27 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«پاندول »

۱۳۹۲ بهمن ۱۲

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 ویلیام سیدنی پورتر (William Sydney Porter) نویسنده‌ی امریکایی، مشهور به، اوهنری، در ١١ سپتامبر ١٨۶٢ در کارولینای شمالی به دنیا آمد و در ۵ جون ١٩١٠ در نیویورک از دنیا رفت.  داستان‌های کوتاه اوهنری به شوخ طبعی، بازی‌های کلامی، شخصیت‌سازی ماهرانه و پایان‌های غیرقابل پیش‌بینی معروف‌اند.

پربارترین دوره خلاقیت او هنری اما از ١٩٠٢، زمانی که به نیویورک محل استقرار ناشرش نقل مکان کرد آغاز شد. او هنری در این دوره‌ی پربار ٣٨١ داستان کوتاه نوشت، داستان‌هایی طنزآمیز که با استقبال فراوان خوانندگان روبرو شد. به رغم موفقیت فوق‌العاده اما در سال ١٩٠٨ سلامتش بر اثر افراط در الکل به خطر افتاد. همسر دومش سارا او را ترک کرد و اوهنری سال بعد در ١٩١٠ بر اثر بیماری کبدی درگذشت.

1FEB2014-Ghesseha-Shohreh-Pandoul-1

 داستان‌های کوتاه اوهنری به رغم ایجاز و صرفه‌جویی در توصیف، از تعلیق‌های هوشمندانه‌ای برخوردارند و در پایان همواره خواننده را شگفت زده می‌کنند، به گونه‌ای که به پایان‌های نامنتظر«پایان به سبک اوهنری» هم می‌گویند. اوهنری را هم‌چنین همتای امریکایی گی دو موپاسان نیز خوانده‌اند. اغلب داستان‌های اوهنری در دوران خودش، اوایل قرن بیستم، می‌گذرند و بیشتر در مورد مردم عادی، پلیس، پیش‌خدمت، کارمند و دیگر افراد معمولی شهر نیویورک است.

 داستان «پاندول» را علی فامیان به فارسی ترجمه کرده است.

موسیقی متن:

Anton Karas, The third man Theme

برای آشنایی بیشتر با آثار اوهنری می‌توانید به لینک‌های زیر در رادیو کوچه مراجعه کنید:

http://radiokoocheh.com/article/191173

http://radiokoocheh.com/article/224579

Karas, Anton

داستان‌های قبلی را از اینجا بشنوید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,